عباسعلی ابراهیمی لاریجانی یکی از کاندیدای پیشنهادی برای شورای شهرآمل طی بیانیه ای ازتصمیم خودبرای عدم ثبت نام درپنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی خبر داد. متن این بیانیه به شرح ذیل است .
مردم شریف و سرفراز شهرستان هزار سنگر آمل
باسلام وعرض ارادت خدمت تک تک شما مردم فهیم وهمیشه درصحنه شهر هزارسنگرآمل ،وتبریک به مناسبت این ایام خجسته ومبارک نوروز،
اطمینان دارم،  شما مردم فهیم و عزیز  در آستانه ی انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر وروستا، همانند آحاد مردم ایران سربلند ، دغدغه ی انتخاب نمایندگانی دارید که برآیند مطالبات و انتظارات بحق شما باشند و از طرفی جسارت و توانایی احقاق حقوق و تاثیر گذاری فعال درعرصه شورا یا همان  پارلمان شهری  را داشته باشند. از همین روی یکایک مردمی که نمی توانند نسبت به سرنوشت و شهر و دیار خود بی تفاوت باشند،  در این ایام  اخبار و آرایش انتخابات پیش رو را با دقت رصد و پالایش می‌کنند. لیکن جوانان ونوجوانان ، مردان و زنان با صافی تجارب خود ، سره از ناسره باز خواهند گرفت.
دیر زمانی ست،  بزرگان،  پیشکسوتان، اساتید دانشگاه، فعالان سیاسی و جوانان پرشور و شعور شهرستان و همچنین بزرگانی از سر مهر وصفا به کرات  هریک از زوایه و نگرگاههای خویش درخواست حضوراینجانب در انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهروروستا را مطرح نمودند، در کمال ادب  و به حرمت پاسداشت محبت دوستان،  مقرر گردید درخواست عزیزان دلسوز، بررسی و تصمیم گیری و در نهایت اطلاع رسانی شود.
اکنون و در آستانه ثبت نام از کاندیداهای شورای اسلامی شهر وروستا و پس از بررسی وضعیت و خلوت با خود و خدای خود،  پس از ابراز سپاس از حسن عنایت مردم عزیزآمل ولاریجان، ضمن اعلام عدم حضور خویش در انتخابات پیش رو ، لازم دانستم در همین راستا، نکاتی را به استحضار ارجمندان گرامی برسانم موفقیت و پیروزی کاندیداهای  محترم، مبحثی ست که در  حمایت و کمک به پیشبرد  آنان خود را موظف می دانم. محرز است که  تعدد کاندیداها باعث پراکنش و متفرق شدن آراء می شود. لذا در اقدامی خود خواسته و به منظور وحدت حداکثری، ابتدا به ساکن و اندکی قبل از ثبت نام از گردونه ی رقابت، انصراف داده تا بتوانیم در صورت ضرورت و البته بعد از تایید صلاحیت ها از سایر دوستان هم باور نیز خواستار آن باشیم که ایثار پیشه کرده و به نفع کاندیدایی که وفق نظرسنجی ها بیشترین شانس موفقیت را دارا می باشند ؛ در جهت تجمیع آراء از ادامه رقابت انتخاباتی انصراف دهند. این گذشت وعدم اصرار بر "فقط من" به صورت اثباتی؛ در آینده نیز به وحدت و همدلی برای نیل به اهداف شورا کمک شایان ودر خور توجهی خواهد کرد.
بدیهی است در این زمان، کاندیدا نشدن، به معنای کنار کشیدن از مسئولیت اجتماعی و سیاسی در مقابل مردم همواره شریف و قدرشناس نیست و اینجانب همچنان به عنوان یک مدرس دانشگاه و فعال سیاسی در پاسداری و دفاع از حقوق مردم وطنم ایران و زادگاهم شهرستان آمل ولاریجان هیچگونه کوتاهی نخواهم ورزید.
از محضرهمه دوستان و همشهریان از اقشار و اصناف مختلف شهرستان بزرگ آمل که با انگیزه‌های خدمتی متفاوت، خواهان حضور حقیردر عرصه انتخابات بودند و با نظر لطف، احتمال خدمتگزاری بیشتری را برای اینجانب متصور بوده ومشفقانه اصرار بر حضور اینجانب داشتند؛ جداً  و از اعماق وجودم  پوزش می طلبم  که امکان اجابت درخواست آنان مقدورم نبود.
یقینا اولی ترین طریق پیروزی در انتخابات پیش رو، گرد آمدن زیر بیرق اجماع ، اتحاد  وهمدلی همسازانه ست. بدیهی است شرط توفیق برای وحدت  آن خواهد بود،  که داوری را به یک سازوکار همه‌‌نگر وانهیم. .
آسیب های هر دوره از انتخابات بعضا دروغ پردازی و تخریب رقیب به هرشیوه وبا هر رسم واسم ا ست. رقیب از جناح همفکر باشد یا غیرآن؛  تفاوتی نیست،  تخریب و اتهامات دروغ ، بدترین و غیر اخلاقی ترین اسلوب ممکنه در معادلات انتخاباتی است.  بالا بردن آستانه تحمل، پذیرش نقد منصفانه، احترام متقابل و پرهیز از تخریب و جبهه‌گیری، ضرورت یک رقابت سالم است که امید است مورد توجه همه کاندیداها  قرار گیرد.
شاید بارزترین دلیلی که مانع ورود در عرصه انتخابات از ناحیه اینجانب شد، رسالت خطیر و مسئولیت سنگین اعضای شوراست که الحمدالله بسیارجسور تر از اینجانب در جمع دوستان برای تصدی این امرخطیر وجود دارد ،که با هرگونه تبعیض ناروا و امتیازطلبیهای غیرقانونی شدیدا مخالفت می ورزند اجتناب از کینه ورزی، قاطعیت و تدبیر، فصاحت و بلاغت، تیزبینی و دور اندیشی، اخلاص و تواضع، نظم و انضباط، قانونمداری، رسیدگی به محرومان و مستمندان، سعه ی صدر و حسن تدبیر، صداقت در رفتار و گفتار، تقوی و تدین و از همه مهمتر دنبال رضایت اربابان قدرت نبودن و اراده ای قوی برای دست رد زدن به  رانت های برخی افرادسودجو ، از ویژگی های لازم برای اعضای شوراست ؛ که بی تعارف خود را در برخی از این موارد  دارای ضعف دانسته و شایسته پوشیدن قبای نمایندگی و وکالت مردم درپارلمان شورا نمی دانم.
خداوند متعال یکی از شاخص ترین صفات مؤمنان حقیقی را امانتداری و عمل به پیمانها می داند و می فرماید: «والذین هم لاماناتهم وعهدهم راعون »؛ «[مؤمنان راستین] کسانی هستند که به امانتها و پیمانهایشان وفادارند». در ایام تبلیغات انتخابات، کاندیداها قول ها و برنامه ها و وعده های زیادی به مردم می دهند که در واقع این قول ها و برنامه ها همان "پیمان" ی است که با مردم می بندند چنانچه به شورا راه پیدا کنند چنین کنند و چنان!  و من ناتوان از عمل کردن به بسیاری از قول ها و وعده های انتخاباتی! لذا ترجیحم این است که کاندیدا نباشم و فرصت را در اختیار دوستانی  قرار دهم که بر پیمان شان با مردم استوارترند.
در پایان برای مردم شریف وپاک نهادآمل سرفراز ، سربلندی وموفقیت روزافزون،  از درگاه خداوندگار هستی تمنا دارم و برای کاندیداهای محترم نیز موفقیت و پیروزی در رقابتی اخلاق مدارانه را آرزو می نمایم.

با تشکر برادر کوچک شما
 عباسعلی ابراهیمی لاریجانی
5/1/1396.