اختصاص 50 میلیارد ریال برای روکش سیم کابلی برق آمل / ضرورت جبران سریع خسارت برف

 

به گزارش پایگاه خبری کمال آنلاین، دکتر عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس باتفاق مدیر جهاد کشاورزی شهرستان، بخشدار مرکزی و کارشناسان مربوطه از نزدیک باغات آسیب دیده بر اثر برف اخیر را مورد بازید خود قراردادند که در یکی از بازدیدها در روستای تجن جار بخش مرکزی گفت: متاسفانه بارش برف باعث بوجود آمدن مشکلات در امر گاز، برق و آب شهرستان برای مردم شد که در ساعات اولیه با مراجعه و حضور در وزارتخانه ها پیگیر حل مشکلات بودیم.
وی افزود: مردم با اطمینان خاطر از وجود سرما و گرما هیچ حساس ناامنی برای خودشان نداشته باشند و احساس ناامنی اصلا قابل قبول نیست.
نماینده مردم آمل در مجلس با بیان اینکه خساراتی که وارد می شود در چند قسمت است که یکسری از خسارات ناشی از تهدید عمدی می باشد، بیان داشت:  شرکت گاز و برق در مواقع بحرانی به واحد تولیدی فشار برتعطیلی می کنند و مسلم است این شرکتی که تعطیل شده هزینه دارد.
نماینده مردم آمل در مجلس یادآورشد:  یک زمانی تعطیلی ناشی از کمبود امکانات است که واحدی تعطیل می شود درحالی این واحد تولیدی پول برای گرفتن امتیازات پرداخت می کند و توقع دارد تا در هر شرایطی امکانات رسانده شود که اگر در مواقع بحرانی واحد تولیدی را تعطیل کنند برای مردم قابل قبول نیست.
یوسفیان ملا عنوان داشت: توقع نبود در آبان ماه برفی بیاید و امکانات باید طوری فراهم باشد که قابل پیش بینی شود و در درجه اول مقصر هواشناسی است که اعلام خطر نکرده است و باید سریع به دولت اعلام می کرد و اطلاع رسانی سریع می شد که می توانستیم جلوگیری خسارات را داشته باشیم.
وی تصریح کرد: خسارت به واحدهای تولیدی و کشاورزی در گذشته پرداخت می شد ولی برای واحدهای مسکونی هیچ خسارتی پرداخت نمی شد که با پیگیری های وزیر نفت و با پیشنهادی که شد مقرر گردید در روزهای قطعی گاز به همان میزان خسارت پرداخت شود درحالی که دولت باید میلیارد ها تومان خسارت پرداخت کند و حق مردم بیش از اینها بود.
نماینده مردم آمل در مجلس با بیان اینکه شرکت های بیمه نسبت به پرداخت مطالبات خسارت دیدگان اقدام فوری کنند افزود: باغدارانی  که دارای بیمه هستند  انتظار بود که بیمه گذار سریع تر وارد عمل شود تا مردم رغبت داشته باشند تا محصولات خود را بیمه کنند نه اینکه درامر پرداخت مشکلاتی را بوجود آورند که دیگر برای بیمه کردن رغبتی وجود نداشته باشد.
 نماینده مردم آمل درمجلس ادامه داد: باغدارانی که بیمه نیستند و خسارت ناگهانی برآنها وارد شد مستحق دریافت خسارت هستند که ضرورت دارد ستاد حوادث غیر مترقبه وزارت کشور براساس ردیف 10 و12 بعد از برآورد خسارت توسط کارشناسان و پس از تائید هیئت دولت نسبت به پرداخت اقدام کند.
یوسفیان ملا با اشاره به اینکه تمام تلاش و تقاضای نمایندگان است که در پرداخت خسارت پاسخگو باشند اظهارداشت: پرداخت خسارت مبلغی باشد تا باغداران بتوانند سرپا باشند و بتوانند به کار عادی خودشان ادامه دهند و این مبلغ هم در وقت مناسب و سریع به آنها داده شود.
وی خاطرنشان کرد: نه اینکه در مدت طولانی یک مبلغ ناچیزی که تکافوی جبران خسارت آنها را نکند پرداخت شود قابل قبول نیست و خود دولت اگر می آمد تمام باغ را رایگان بیمه می کرد شاید به اندازه خسارت یک باغدار همه بیمه می شدند و دولت هم در این امر کوتاهی کرد.
نماینده مردم آمل در مجلس تاکید کرد: شرایط باغداران استان طوری است اگر در این مسیر به راحتی عبور نکنند مسئله پرونده باغ و باغداری در مازندران بسته می شود و دیگر باغداران نمی توانند روی پای خودشان بایستند و اگر دولت می خواهد اقتصاد مقاومتی درکشور پایدار باشد باید به کشاورزان و باغداران کمک کند که در غیر اینصورت مازندران هم همانند دیگر استانهای کشور مصرف کننده پرتقال و نارنگی می شود.
وی با اشاره به اینکه تمام مسئولین به دنبال این هستند تا زیرساخت ها درتمام شهرهای کشور آماده شود عنوان داشت: همه شهرهای کشور یک ردیف و یک وضعیت دارند و درشهر آمل برف درختها را گرفته بود و درختان برروی سیم ها خم شدند و باعث قطع برق شد.
یوسفیان ملا اظهارداشت: دولت و وزارت نیرو به این فکر افتاده که حل مشکلات را از شهرها شروع کند که خوشبختانه از آمل شروع شده و بودجه اولیه 50 میلیارد ریال تخصیص داده شد که تمام سیم های برق بصورت کابلی شود.
نماینده مردم آمل در مجلس اضافه کرد: متاسفانه دراین چند روز مطالبی را بدون درنظر گرفتن تمام جوانب بیان می شود درحالی که نمی دانیم اصلا موضوع چه چیزی است ودر امر برق، گاز و آب نیازمند زیرساخت هستیم و با این دستور مدیرعامل توانیر کشور، مسئولین برق استان و شهرستان آمل به میدان بیایند تا در شهر وروستا نسبت به کابل روکشدار اقدام شود.
یوسفیان ملا تصریح کرد: اگر مردم ببینند کار شروع شده و خدایی ناکرده اتفاق دیگری بیافتد مردم می گویند در حال انجام کار هستند که متاسفانه  در حادثه قبلی طوفان یکی از همکاران اداره برق جانش را از دست داد و مسئولین زحمات زیادی کشیدند که نباید زحمات را نادیده گرفت و باید ضعف را گفت تا مردم دلسرد نباشند.
وی با اشاره به دستور مدیرعامل توانیر کشور در خصوص حل مشکل برق شهر آمل اظهارداشت: با این دستور هیچ ضعفی وجود ندارد و ترک تشریفات برای پیمانکار صورت گیرد بنده پیگیری می کنم و بدون هیچ معطلی خط انتقال را شروع کنیم تا خدای ناکرده اگر اتفاقی بیافتد قابل بخشودنی نیست.
نماینده مردم آمل در مجلس اظهارداشت: از ارمنستان گازخریداری می کنیم  و هر موقع نیاز شدید به گاز پیدا کردیم مطالبات خود را می خواهند و در بارش برف با دستور وزیر نیرو استانهای گلستان و خراسان شمالی مصرف گاز را کم کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.