مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران : مرکز ما با این پتانسیل بالا قادر است تا 700 هزار تن برنج تولید کشاورزان را جمع آوری کند و باید تلاش کنیم کشاورزان به حق خود برسند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، امام جمعه آمل، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران، شهردار و رییس شورای اسلامی شهر آمل، رییس اداره صنعت، معدن و تجارت آمل، مدیر جهاد کشاورزی آمل و رییس اداره ثبت اسناد آمل با حضور مدیرعامل و هیئت مدیره مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران از این مرکز بازدید کرده و در جریان اقدامات صورت گرفته قرار گرفتند.

سید اسماعیل یزدان پناه، مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران اظهارداشت: این پروژه را از سال 88 ثبت کردیم که با هدف تجمیع شهرک صنفی ایجاد شد اما با مشاوره اهل فن راهنمایی داشته و در تکمیل اهداف راهگشا بودند.

وی ادامه داد: این شرکت سهامی خاص است باعضویت 428 سهامدار،در زمینی به وسعت 173 هزار مترمربع شامل 50 هزار مترمربع انبار و 6 هزار مترمربع واحدهای اداری و تجاری است.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران ادامه داد: تقاضایی از شهردار آمل داریم که سند زمین   در ادامه کار باید برای بخش های مختلف تفکیک شود که حمایت های لازم را صورت دهند.

یزدان پناه بیان داشت: مرکز ما با این پتانسیل بالا قادر است تا 700 هزار تن برنج تولید کشاورزان را جمع آوری کند و باید تلاش کنیم کشاورزان به حق خود برسند.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با بیان این که این مرکز با خرید در زمان عرضه زیاد می تواند نقش بسزایی در تنظیم بازار داشته باشد، گفت: تولید برنج کیفی، افزایش تولید و معرفی بذرهای با ذائقه مصرف کننده از جمله اهداف این مرکز است که اگر از این زمان به فکر ساماندهی نباشیم و نسل بعدی راغب به کشاورزی نباشد سبب می شود تا زمین های کشاورزی برای تامین نیاز کشاورزان به فروش برسد و انگیزه کشت دوباره کم شود که برخلاف اقتصاد مقاومتی است.

وی تصریح کرد: برنج محلی و مرغوب ما با استقبال بسیاری در خارج از کشور مواجه است که با صادرات برنج می توانیم تولید پایدار را تضمین کنیم و خوداتکایی در محصول  برنج را صورت دهیم که باید آینده نگری داشته باشیم تا باانگیزه سودآوری برای کشاورزان ، کشاورزی تقویت شود.

یزدان پناه ادامه داد: برنج در بازار متولی ندارد و این مرکز به دنبال ارتباط مستقیم با کشاورز، بازار و فعالان این عرصه است تا ساماندهی لازم را صورت داده و زمینه ای برای اقتصاد مقاومتی و امنیت غذایی باشد.

اظهارداشت: مافیای اقتصادی برای یک سریال در ماه رمضان میلیاردی هزینه می کنند و جوایز می گذارند تا برنج وارد کنند که باید این قضیه را مدیریت کنیم.

وی افزود: این مرکز با کمک موسسه تحقیقات برنج کشور در مازندران، برنج های هدف را انتخاب کردیم و با آزمایشگاه معتبر جهانی وارد مذاکره شدیم و نمونه هایی را گرفتیم که داریم هدفمند کار می کنیم و مجموعه ما می تواند نقش کلیدی در کشور ایفا کند.

یزدان پناه ادامه داد: اولین هدف ما بعد از فاز اول، ایجاد سهامی عام است تا تمام کشاورزان عضو و سهامدار مرکز شده و در تجارت برنج سود ببرند.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با بیان این که شهردار آمل حمایت های خوبی صورت دادند، گفت: زمینی داریم که نیازمند سند مجزا برای اجرای پروژه های مختلف در فازهای بعدی هستیم.

حجت الاسلام سید جلیل مرتضوی، امام جمعه آمل با بیان این که کارهای بسیاری باید صورت گیرد تا از کشاورزان حمایت های شایسته ای انجام شود، گفت: اقدام مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران قابل تحسین و تشکر است.

وی بیان داشت: عزم و اراده دولت ها بر ضربه زدن به کشاورزان و فعالان صنعتی است که وقتی مقام معظم رهبری توجه به تحقق اقتصاد مقاومتی دارند در مسیر حمایت از تولید داخلی است.

حجت الاسلام مرتضوی ادامه داد: بهترین پنبه دنیا را در کشور داشتیم و تعطیل شد اما صدای کسی در نیامده است و سرمایه های بسیاری مانند این را داشتیم و دیگر نداریم.

امام جمعه آمل خاطرنشان کرد: به محض خروج برنج از دست کشاورزان نقدفروشی باب می شود که عده ای به دنبال خیانت به کشاورزان هستند.

وی ادامه داد: هر زمانی وضعیت دولت خوب بود کشاورز ضعیف شد و ضرورت دارد حمایت های شایسته ای از کشاورزان صورت گیرد که خدمات ارزنده ای صورت می دهند.

حجت الاسلام مرتضوی افزود: کار مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مقدس و مقبول است که باید دست در دست هم دهیم تا به سرانجام رسیده و کار آن صورت گیرد.

وی اظهارداشت: ضرورت دارد کشاورزان را سهامدار کنیم و تعاون و اتحاد در این قضیه صورت گیرد تا این قشر زحمتکش از وضعیت فعلی نجات پیدا کنند.

محمد محمدپور عمران، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان این که در مرکزی هستیم که با اتمام کار آن متوجه می شویم چه اقدام بزرگی است، گفت: حمایت های امام جمعه، شهردار، رییس شورای شهر و مسئولان شهرستان بیمه کننده فعالیت های این مرکز است.

وی ادامه داد: مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران مرکزی مهم است و روز اولی که کاله آغاز به کار کرد هم عظمت آن چیزی امروز در آن قرار دارد مشخص نبوده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ادامه داد: تجارت، تنظیم بازار، نظارت، حقوق مصرف کننده، صادرات و آموزش و پژوهش از برکات اولیه این مرکز است که شایسته می باشد حمایت های لازم را صورت دهیم.

محمدپور عمران افزود: این مرکز جزو برکات ملی است و می تواند دستاوردهای بسیاری داشته باشد که از هر نظر دارای اهمیت است و موفقیت ما در موفقیت کشاورزان است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران ادامه داد: قدرت و جماعت بزرگ می تواند جلوی واردکنندگان برنج را بگیرد که در همه جا نفوذ دارند و باید نهایت تلاش باشد تا تولید، تامین و فروش را در این مرکز مورد توجه قرار دهیم.