ضرورت نظارت بر ساخت و سازها / رعایت مقررات ملی ساختمان ضامن کیفیت و مقاوم سازی آن است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ،  مهندس ناصر رئوف، سرپرستی دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان آمل در جلسه کارگروه پسماند و جمع آوری زباله و نخاله افزود: الزام ساخت و سازها به رعایت مقررات ملی ساختمان، ارتقای دانش فنی احداث ساختمان و رشد آگاهی عمومی در رعایت مقررات فنی ساختمان از دیگر وظایف مهم محول شده بر نظام مهندسی ساختمان است.

وی با اشاره به اینکه بعد از ورود نظام مهندسی به مباحث فنی ساختمان، این نمایندگی توانسته در رشد کیفی ساختمان در شهر مؤثر واقع شود، گفت: مهم‌ترین دغدغه نمایندگی نظام مهندسی ساختمان آمل ، افزایش کیفیت ساخت و ساز و مقاوم سازی در برابر زلزله است.

سرپرستی دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان آمل اضافه کرد: مقررات ملی ساختمان به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان بوده و نقش موثری در نیل به اهدف عالی تامین ایمنی، بهداشت، سلامتی و صرفه اقتصادی فرد و جامعه داشته و رعایت آن موجب ارتقاء کیفیت و افزایش عمر مفید ساختمان ها و مقاوم سازی در برابر زلزله و سایر بلایای طبیعی خواهد شد.

مهندس رئوف گفت: با رعایت مقررات ملی ساختمان، امکان امدادرسانی به ساکنان در خارج از ساختمان، تامین نور و تعویض هوا در رابطه با اهداف آسایش و بهداشت و استفاده بهینه از فضاهای داخلی ساختمان و حتی فضاهای واقع در زیر زمین و از سویی موضوع حفظ هویت فرهنگی جامعه نیز قاعده مند و هدایت شده و منظر شهری را ساماندهی می کند.

وی با تاکید براینکه نظارت بر امر ساخت و سازها باید بیشتر شود ادامه داد: ساماندهی در بخش ساخت وسازها در شهر صورت گیرد تا از بروز آلودگی های صوتی، ترافیک  و ایجاد مزاحمت برای عبور و مرور شهروندان کاسته شود.

هیات مدیره کانون مهندسین آمل ادامه داد: در امر دفع فاضلاب در ساختمان مهندسین مکانیک بهمراه مهندسین ناظر نظارت کافی را دارند و قطعا اگر خدای ناکرده مدیریت صیحیح اعمال نشود شاهد عواقب خطرناکی خواهیم بود.