ساخت 21 خوابگاه با مشارکت نهادهای مردمی و خیرین در کشور

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ، ذوالفقار یزدان‌ مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست با فرماندار ویژه آمل، مجمع خیرین و رئیس دانشگاه  تخصصی فناورهای نوین آمل در خصوص بررسی وضعیت خوابگاه دانشجویان این دانشگاه گفت: ماموریت صندوق رفاه دانشجویان حمایت از دانشجویان مستعد و بی بضاعت دانشگاههای سراسر کشور می باشد که بتوانیم امکان تحصیل این دانشجویان را در سطوح عالی فراهم کنیم.

وی افزود: متاسفانه در سالهای گذشته به جهت محدویت های منابع مالی که روبه کاهش می باشد نتوانستیم اقدامات قابل توجهی را درامر رسیدگی به وضعیت خوابگاههای دانشجویان داشته باشیم که این امر باعث شد تا نهادهای مردمی و خیرین ورود پیدا کنند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه 21 خوابگاه توسط نهادهای مردمی و خیرین در کشور در دست ساخت می باشد بیان داشت: خوشبختانه با ورود بنیاد 15 خرداد و تفاهم نامه ای که امضا شد 13 خوابگاه در مناطق محروم در دست ساخت می باشد که شهرداری تهران، بنیاد مستضعفان و ستاد فرمان امام هم در امر ساخت خوابگاه ورود پیدا کردند.

یزدان ‌مهر با اشاره به موافقت احداث خوابگاه دانشجویان در آمل ادامه داد: در این امر ما نیازمند کمک و همراهی نهادهای مردمی و خیرین شهرستان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در احداث خوابگاه اگر بخش خصوصی ورود پیدا کند زمین مورد نیاز را وزارت علوم در اختیار آنها قرار می دهد و برای ساخت اگر بخش خصوصی 50 درصد آورده داشته باشد 50 درصد بقیه توسط وزارت علوم تامین خواهد شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: در سال 95 قرار بود که دولت تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار بخش خصوصی برای ساخت خوابگاه تامین کند که در برنامه ششم دیده خواهد شد.

یزدان ‌مهربا بیان اینکه 75 هزار متر فضای کمبود فضای خوابگاهی در کشور داریم افزود: در سال گذشته خوابگاهها را رتبه بندی کردیم که متاسفانه 4 درصد خوابگاه نرمال و37 درصد در شرایط نامطلوب قرار داشتند و امسال هم قراراست که 56 خوابگاه که دارای رتبه 5 هستند را با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی  وصندوق رفاه دانشجویان در تابستان امسال تعمیرات اساسی کنیم.

وی گفت: در سال گذشته از 10 درصد دانشجویانی که توان پرداخت اجار ه‌ بهای خوابگاه را نداشته‌اند، اجاره‌ بها بعد از فارغ‌التحصیلی اخذ می ‌شد که امسال این میزان 10 درصد افزایش داشته است و از 20 درصد دانشجویان بی ‌بضاعت که توان پرداخت اجاره‌ بها ندارند، اجار ه‌بها بعد از فارغ‌ التحصیلی اخذ می‌ شود.

یزدان مهر با بیان اینکه 1500 واحد ملکی خوابگاه متأهلی در دانشگاه‌های کشور وجود دارند، گفت: به طور کلی 4470 نفر در تهران و 3500 نفر در سایر شهرستان‌های کشور ودیعه مسکن متأهلی در سال 94 دریافت کرده‌ اند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از دو برابر شدن ودیعه مسکن متأهلی در سال 95 خبرداد و گفت: میزان ودیعه مسکن در سال 95 دو برابر شده است و همچنین وام ودیعه مسکن متأهلین نخبه که با همکاری معاونت علمی رئیس‌جمهور پرداخت می‌شود 25 میلیون تومان است.