مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برنامه‌ریزی برای اکران ۱۸ فیلم سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در مازندران در هفته ملی کودک خبر داد.

کمال آنلاین / عباس زارع روز پنجشنبه  اظهار کرد: همزمان با روز جهانی کودک و آغاز هفته ملی کودک از روز جمعه ۱۶ مهر اکران تعدادی از آثار راه یافته به سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در سینما کانون ساری به مدت پنج روز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی روی پرده خواهد رفت.

وی افزود: در این پنج روز قرار است ۱۸ فیلم در قالب‌های سینمایی و پویانمایی برای کودکان و نوجوانان اکران شود که در هر روز دو نوبت اکران ساعت ۱۵ و ساعت ۱۷ در نظر گرفته شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده روز جمعه ۱۶ مهر ابتدا فیلم سینمایی «پسران دریا» ساخته افشین هاشمی و حسین قاسمی جامی در سینما کانون روی پرده می‌رود و از ساعت ۱۷ نیز فیلم سینمایی «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری از بخش غیررقابتی جشنواره اکران خواهد شد.

زارع افزود: «لیپار» ساخته حسین ریگی و «داستان‌های هزار و یک روز» اثر حبیب احمدزاده روز شنبه ۱۷ مهر در سینماکانون اکران می‌شود و روز یکشنبه ۱۸ مهر نیز به ترتیب فیلم‌های «بام بالا» اثر سید جمال حاتمی و «برزنگی» به کارگردانی حسین قاسمی جامی روی پرده خواهد رفت. «بَلیط» اثر مرتضی رحیمی و «شهر گربه‌ها» ساخته سید جواد هاشمی نیز فیلم‌هایی هستند که به ترتیب در ساعت‌های ۱۵ و ۱۷ روی پرده سینما کانون اکران می‌شوند.

دبیر استانی سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در مازندران درباره برنامه روز پایانی اکران فیلم‌های جشنواره در سینما کانون ساری گفت: ساعت ۱۵ روز سه‌شنبه فیلم سینمایی «میان صخره‌ها» ساخته مختار عبداللهی اکران می‌شود. اما در سانس ساعت ۱۷ به جای یک فیلم، ۹ اثر در قالب پویانمایی و فیلم کوتاه پخش می‌شود.

زارع اظهار کرد: «آی‌دی»، «بادهای پاییزی، بادهای بهاری و دو کبوتر» و «ستارگان زیر باران» سه اثر پویانمایی برای پخش در نوبت دوم اکران روز سه‌شنبه ۲۰ مهر هستند. پنج فیلم داستانی کوتاه شامل «دوچرخه‌باز»، «برای بار دوم»، «درختان خیابان ولیعصر یا امپرسیون»، «عملیات طبقه دوم»، «منم سمیرا» و «وادیار» نیز در همین سانس روی پرده می‌روند.

۱۸ اثر سی‌وچهارمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در ساری اکران می‌شود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: رایزنی‌هایی انجام شده تا تعدادی از کودکان و نوجوانان زیر پوشش  کمیته امداد امام(ره) و سازمان بهزیستی نیز بتوانند برای تماشای فیلم‌ها در سینما کانون حضور یابند. همچنین در تلاش هستیم تا با همکاری اداره کل زندان‌ها شرایط حضور نوجوانانی که در ندامتگاه‌ها دوران محکومیت را می‌گذرانند در سینما کانون فراهم شود.

این مسئول با اشاره به فراخوان دبیرخانه جشنواره برای ثبت‌نام کودکان و نوجوانان در استان‌ها به منظور داوری فیلم‌ها اظهار کرد: یکی از بخش‌های جذاب این جشنواره که دبیرخانه طی سال‌های اخیر تدارک دیده انتخاب فیلم برگزیده از نگاه کودکان و نوجوانان است. امسال پس از فراخوان ثبت‌نام کودکان و نوجوانان برای داوری آثار، دو هزار و ۲۲۰ کودک از ۲۲ شهر کشور ثبت‌نام کردند که ۵۵ نفر از مازندران هستند. این کودکان و نوجوانان پس از تماشای فیلم‌ها در سالن، بهترین فیلم از نگاه خود را انتخاب خواهند کرد.

سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، به دبیری علیرضا تابش از ۱۶ تا ۲۱ مهر ۱۴۰۰ (۸ تا ۱۳ اکتبر ۲۰۲۱) با شعار «سینما، سرزمین خیال» برگزار می‌شود و بخش استانی این جشنواره نیز از ۱۶ تا ۲۰ مهر در مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد./ایرنا