مازندران در حال حاضر سخت‌ترین روزهای کرونایی از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون را می‌گذراند و روزانه ده‌ها تن در این استان جان خود را براثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست می‌دهند.

کمال آنلاین  / اعلام تعطیلی سراسری از روز دوشنبه ۲۵ مرداد تا شنبه ۳۰ مرداد یک‌بار دیگر در شرایط بحرانی و روزهای پرالتهاب موج پنجم، مازندران را به مقصد سفرهای تابستانی مسافران و به‌ویژه پایتخت‌نشینان تبدیل کرد.

این هجوم شبانه به مازندران در حالی رقم خورده که مسئولان استانی و کشوری اعلام کرده بودند با هرگونه تردد بین استانی به‌شدت برخورد می‌شود. ضمن این‌که هدف از اضافه کردن سه روزبه تعطیلات پایان هفته، کاهش حجم تردد در جاده‌ها بود. اما این اتفاق در عمل برای مازندران نیفتاد و به نظر می‌رسد تا ظهرروز یکشنبه نیز به همین روال ادامه خواهد داشت.

ورود مسافران به مازندران در شرایط کنونی سبب افزایش نگرانی مسئولان این استان شده است. مازندران در حال حاضر سخت‌ترین روزهای کرونایی از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون را می‌گذراند و روزانه ده‌ها تن در این استان جان خود را براثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست می‌دهند.

اما مسافران پیش از آن‌که برنامه‌های پیشگیرانه از حضور آن‌ها در استان آغاز شود راهی شمال شدند تا یک‌بار دیگر داستان تکراری دور زدن مصوبات ستاد کرونا توسط مسافران و به‌ویژه پایتخت‌نشینان تکرار شود.

مازندران در حالی که سخت‌ترین روزهای کرونایی را پشت‌سر می‌گذارد، میزبان ده‌ها هزار مسافری شده که از تهران و برخی استان‌های دیگر خود را به هر شکل ممکن به شهرهای مختلف این استان رسانده‌اند و تا پایان تعطیلات نیز در این استان حضور خواهند داشت.

البته بسیاری از مسافران بر این باورند که شیوع کرونا بدون حضور آن‌ها نیز در مازندران دیده می‌شود و این که ورود مسافر باعث وخامت اوضاع مازندران می‌شود صحت ندارد. در حالی که علاوه بر تأکیدی بودن ممنوعیت سفر طی دوران همه‌گیری در همه جای دنیا به دلیل کمک به چرخش ویروس، تاثیرات ناشی از حضور مسافران بر کم‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در جامعه میزبان نیز قابل چشم‌پوشی نیست.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی مازندران گفت: عامل اصلی قرار گرفتن مازندران در این وضعیت فوق بحرانی و حاد، رفتار نادرست پایتخت‌نشینان در قبال این استان است.

عباس زارع اظهار کرد: یکی از مسائلی که متاسفانه در مازندران با آن مواجه هستیم مظلومیت مازندران و نگاه بالا به پایین پایتخت‌نشینان به این استان و حتی برخی مدیران است و این که مازندران را حیاط خلوت تهران می‌دانند.

وی با بیان این که وضعیت حاد کرونا به دلیل برخی تصمیم‌های نادرست به مازندران تحمیل شد خاطرنشان کرد: متاسفانه مسافران و به ویژه پایتخت‌نشینان هیچ توجهی به وضعیت مازندران و اولویت‌های سلامت مردم مازندران ندارند و در هر شرایطی بدون توجه به اولویت‌ها و خواسته‌های مردم این استان روانه سفر به مازندران می‌شوند. در بسیاری از موارد هم می‌بینیم که به اشکال مختلف راه برای حضور مسافران باز می‌شود یا زودتر از اعمال محدودیت‌ها تعطیلی را اعلام می‌کنند. در واقع به این شکل فرصت این که جلوی خودروهای غیربومی گرفته شود از بین می‌رود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به تصمیم‌گیری‌های نامناسب و زیان‌آور برای سلامت مردم مازندران و بی‌توجهی به هشدارهای مسئولان این استان از سوی مسئولان کشور تصریح کرد: وقتی می‌گویند تعطیلی سراسری، کل کشور تعطیل و تهران خلوت می‌شود، ولی مازندران شلوغ و پر از حضور مسافران است. چون هنوز مازندران را تفریحگاه می‌بینند.

زارع افزود: در هر تعطیلی دیدیم که سواحل مناطق گردشگرپذیر مازندران پر از مسافر است. آمار فوتی‌های ما در دریا نسبت به سال قبل قابل قیاس نیست. همان تعداد منجی غریق در سواحل مستقر شده، اما تعداد سفرها انقدر زیاد است و مسافر غیرمنطقی داریم که سبب افزایش آمار غریق‌ها شده‌اند. این یعنی مسافران وقتی به مازندران می‌آیند هیچ توجهی به پروتکل‌ها ندارند.

وی اظهار کرد: افرادی که در این شرایط مسافرت می‌کنند هیچ تعهدی نسبت به مسائل بهداشتی ندارند. چرا که اگر رعایت می‌کردند اصلا تصمیم به مسافرت نمی‌گرفتند. به همین دلیل می‌گوییم این گروه برای مازندران و هر استان دیگری خطرناک هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران افزود: آمارهای کرونایی مازندران در حد فاجعه است. فقط در مرکز استان طی دو هفته بیش از ۲۰۰ کشته داشتیم. تعداد قربانیان کرونا در مازندران فقط در مرداد به حدود ۸۰۰ نفر رسیده است. ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کامل است و کادر درمان زیر فشار خدمت‌رسانی در حال تحلیل رفتن هستند. اما مسافران به هر شکلی از تهران وارد مازندران می‌شوند. این وضعیت نشان می‌دهد عزمی برای کمک به مازندران وجود ندارد.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی مازندران خاطرنشان کرد: مشکل بزرگ ما در مهار کرونا غیربومی‌هایی هستند که نه صدای ما را می‌شنوند، نه به پروتکل‌های بهداشتی توجه می‌کنند و نه عزم جدی برای جلوگیری از ورود همه آن‌ها به مازندران دیده می‌شود.

زارع گفت: در حال حاضر فعالان فضای مجازی، رسانه‌ها و صدا و سیمای مازندران تلاش می‌کنند با دادن آگاهی‌های بیشتر و ارائه اطلاعات حساسیت جامعه بومی به شرایط کرونایی را بیشتر کنند و خوشبختانه میزان توجه به پروتکل‌ها نیز بیشتر شده است. اما مسافران و غیربومی‌ها مخاطب این رسانه‌ها و فضای مجازی استان نیستند. در چنین شرایطی نیاز بود رسانه‌های سراسری صدای مردم مازندران را به کل کشور برسانند که متاسفانه در این حوزه هم بی‌توجهی دیدیم

علیرضا شریعت فرماندار ویژه آمل اظهار کرد: از ساعت ۱۲ ظهر روز یکشنبه محور هراز مانند سایر محورهای منتهی به مازندران به روی غیربومیان بسته شده و بنا بر مصوبه ستاد ملی کرونا هیچ خودرویی با پلاک غیر بومی اجازه ورود به استان را ندارد.

وی افزود: این ممنوعیت ورود در محدوده پلور جاده هراز اجرایی شده و به هیچ وجه اجازه داده نمی‌شد خودروهای غیر بومی وارد استان شوند. این ممنوعیت تا هر زمانی که ستاد ملی دستور دهد برای ما لازم‌الاجراست. اما همچنان تعداد زیادی از غیربومیان در این محور منتظر بازگشایی مسیر هستند.

نماینده عالی دولت در آمل خاطرنشان کرد: این اقدام مسافران نه تنها زمینه‌ساز سرعت‌بخشی به زنجیره انتقال ویروس است، بلکه منجر به ایجاد ترافیک سنگین خودرویی شده که حقوق شهروندی مردم مازندران را پایمال می‌کند.

شریعت اظهار کرد: طی ساعات اخیر به دلیل ترافیک خودروهای غیر بومیان برای ورود به مازندران، بسیاری از مردم استان مجبور به تحمل ساعت‌ها توقف در ترافیک شدند. این اقدام غیربومیان و ایجاد ترافیک سنگین در مسیر برای عبور از قانون در شرایط حساس کنونی خارج از اصول اخلاقی و دور از احترام به سلامت و زندگی مردم است.

وی تصریح کرد: این ترافیک منجر به تأخیر در تردد بسیاری از خودروهای حامل مواد بهداشتی و تجهیزات پزشکی نیز شد که ممکن است در نظام بهداشتی استان اختلال ایجاد کند.

بر اساس مصوبه و تصمیم ستاد ملی کرونا تردد تمامی خودروهای غیربومی به خارج از استان‌های خود ممنوع است که این تصمیم تا روز جمعه پنجم شهریور ماه برای تمام لازم‌الاجراست.