عزت اله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با معضلات کاهش منابع آبی استان مازندران گفت: شهر‌های شمالی کشور با معضل کمبود منابع آب مواجه نیستند و اکثر مشکلات آبی این استان به دلیل ضعف در مدیریت توزیع و بهره‌ برداری منابع آبی است.

خوش نشین‌ها 70 درصد جمعیت موقت استان مازندران را تشکیل می‌ دهند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به تاثیر افزایش جمعیت مازندران  بر کاهش منابع آبی استان افزود: بسیاری از خوش نشین‌ها به شهر‌های شمالی کشور هجوم آورده و در طول 384 کیلومتر ساحل آشوراده تا آستارا اقدام به ویلا سازی‌های گسترده‌ای کرده اند که تنها چند روز را در طول ماه و سال در آنجا سپری می‌کنند. این خوش نشینها‌ بیش از 70 درصد جمعیت موقت استان مازندران را تشکیل می‌دهند.

اسراف منابع آبی استان توسط خوش‌نشین‌ها

یوسفیان ملا در ادامه داد: اکثر شهرک‌های ساخته شده توسط خوش نشین‌ها در طول ‌ماه خالی از سکنه است، اما متاسفانه در روزهایی که به محل اقامت موقت خود برای خوش‌نشینی و تفریح سفر می‌کنند، بدون ملاحظه منابع آبی، برقی و گازی استان را مصرف می‌کنند.

95 درصد منابع آبی استان مازندران از رشته‌ کوه‌های البرز تامین می‌ شود

این نماینده مجلس گفت: 95 درصد منابع آبی استان مازندران از آب گوارای کوه‌ دماوند و البرز تامین می‌شود که گوارا ترین آب خاورمیانه است، اما متاسفانه به دلیل ضعف در مدیریت منابع آبی بدون بهره‌برداری به دریای مازندران ریخته می‌شود. بنده معتقدم اگر بتوانیم آب‌های سطحی و باکیفیتی که به دریای خزر ریخته می‌شوند را مهار و بهره برداری کنیم بی تردید بسیاری مشکلات و کمبود‌های آبی استان مازندران را رفع کرده‌ایم.

انتقال آب دریای خزر به سمنان صحیح نیست

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با انتقاد از طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان تصریح کرد: ما به شدت با این طرح مخالف هستیم و معتقدیم اگر مدیریت منابع آبی در استان‌ها به درصدی انجام می‌شود، مشکلات کمبود آب استان‌های مرکزی کشور نیز رفع خواهد شد.

تنها 7 درصد آب‌های سطحی مازندان مهار شده است

یوسفیان ملا اظهار کرد: متاسفانه استان کردستان که نیازی به مهار آب و بهره برداری از آب‌های سطحی نداشت اما سدهای متعددی برای مهار و بهره برداری از آب‌های روان و سطحی این استان ساخته شد که به خشکی دریاچه ارومیه منتهی شد، اما شهر‌های شمالی که نیازمند مهار آب‌های سطحی  و بهره برداری از آنها بودند که تنها 7 درصد آب‌های شیرینی که به دریای خزر ریخته می‌شوند مهار شده است.

سد هراز 27 درصد آب مورد نیاز استان‌های شمالی کشو را تامین خواهد کرد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: رودخانه هراز بیش از 600 میلیون متر مکعب آورده دارد که به راحتی و بدون بهره برداری به دریا ریخته می‌شود اما خوشبختانه با احداث سد هراز 27 درصد آب مورد نیاز استان‌های شمالی کشو اعم از شهرهای آمل، قائم شهر، تنکابن و نوشهر  تامین خواهد شد، از طرفی اگر آب‌های سطحی ناشی از ذوب برف‌ها و چشمه‌ها نیز به درستی مدیریت شود بسیاری مشکلات و تنش‌های آبی استان رفع خواهد شد.