وقتی می‌خواهید وزن تان را پایین بیاورید و اندامی متناسب به دست آورید، باید ورزش کنید یا رژیم بگیرید؟ آنهایی که می‌خواهند وزن کم کنند معمولاً یک سوال مشترک دارند: کدام مهمتر است: ورزش یا رژیم؟ عقل سلیم می‌گوید هر دوی آنها نقش مهمی در لاغر شدن دارند اما علم چه می‌گوید؟ آیا در روند پیشرفت لاغر شدن یکی بر دیگری برتری دارد؟

مقدمه

وقتی می خواهید بین ورزش و رژیم انتخاب کنید، چند مسئله مهم را باید در نظر داشته باشید. قصدمان این نیست که نشان دهیم یکی از این دو روش بر دیگری ارجحیت دارد. هدفمان این است که کمک تان کنیم تعادل لازم بین ورزش و رژیم را پیدا کنید تا بتوانید به اهداف شخصیتان دست پیدا کنید.

قانون کاهش وزن

قانون کاهش وزن باید مدنظر قرار گیرد. این قانون می‌گوید که برای اینکه از حجم بدن تان کم کنید، باید تا پایان روز کمبود کالری داشته باشید. اگر کالری مصرفی روزانه‌تان در پایان روز اضافه باشد، وزن تان زیاد خواهد شد.

بله قانون کاهش وزن به همین سادگی است، اما اینکه چطور به آنجا برسید کمی پیچیده است.

نقش رژیم‌ غذایی

حالا که تعیین کردیم باید کمبود کالری داشته باشید، این یعنی همه کالری ‌هایی که در روز مصرف کرده‌اید (از طریق غذا و نوشیدنی) منهای کالری که در طول روز سوزانده‌اید، البته نه فقط از طریق ورزش بلکه از طریق فرایندهای طبیعی بدن که برای زنده نگه داشتن شما الزامی هستند. همینطور که می ‌بینید رژیم‌غذایی بخش مهمی از این تساوی است.

مزایای تکیه بر رژیم ‌غذایی برای کاهش وزن

خیلی از مربیان ورزشی و متخصصین کاهش وزن می‌گویند که همه می‌خواهند رژیم ‌غذایی بتواند به تنهایی و بدون تکیه بر ورزش و فعالیت، شما را به هدف کاهش وزن تان برساند.

آنها ورزش را رد نمی‌کنند اما باور دارند که ورزش را باید برای ارتقای سلامتی، زیبایی و تناسب اندام به این تساوی اضافه کرد نه بعنوان راهی برای کالری‌ سوزی. فواید چنین رویکردی این است که اولاً شما را مجبور به رژیم‌ گرفتن می‌کند. با متمرکز شدن روی رژیم، موادغذایی که مصرف می‌کنید کالری کمتری خواهند داشت (مثل میوه‌ها و سبزیجات) که تصادفاً مغذی‌تر از موادغذایی پرکالری هم هستند.

دومین فایده این رویکرد این است که احتمال اعتیاد به ورزش و تمرین بیش از حد را کاهش می‌دهد. بعضی از کسانی که رژیم می‌گیرند، وقتی تصمیم می‌گیرند به لاغر شدن شان سرعت ببخشند، سعی می‌کنند ساعت‌های متمادی را در باشگاه‌های ورزشی و معمولاً روی دستگاه‌ های هوازی درکنار جلسات بدن سازی بگذرانند. با اینکه ورزش کردن حال و روحیه خوبی به شما می‌دهد، اما همیشه در خطر تمرین ‌زدگی قرار می‌گیرید.

با انجام تمرینات طولانی، احتمال تمرین‌ زدگی را در خود افزایش می‌دهید، مخصوصاً با پایین آوردن کالری ‌های مصرفی. علاوه بر این، وقتی یک جلسه تمرین تان را از دست می‌دهید بسیار مضطرب و نگران می‌شوید. با اینکه اکثراٌ تصور می‌کنند این اتفاقات برای خانم‌ها می‌افتد اما مردها هم دربرابر این چیزها ایمن نیستند. خودتان را گول نزنید؛ مردهای زیادی در معرض این اختلال ورزشی قرار دارند.

معایب تکیه بر رژیم‌ غذایی برای کاهش وزن

حالا به معایب تکیه کردن فقط بر رژیم‌ غذایی می‌رسیم. بزرگترین مشکل آن زمانی است که یک برنامه تمرین بی‌نتیجه می ‌ماند زیرا همه توجه ‌ها به رژیم غذایی است.

بدون ورزش، احتمال اینکه حجم عضلانی تان را با رژیم گرفتن از دست بدهید  بسیار زیاد است. از آنجا که عضله یکی از مهمترین بافت‌ های کالری‌ سوز بدن است، مطمئناً دوست ندارید آنها را از دست بدهید.

علاوه بر این، حتماً می ‌خواهید که لاغر شدن تان متناسب باشد و این با انجام یک برنامه بدنسازی با شدت متوسط مقدور خواهد بود. دومین عیب تکیه بر رژیم ‌غذایی، کنترل گرسنگی و مصرف کلی کالری‌ های روزانه است. برای برخی افراد، باید کالری‌ ها را تا حد خیلی پایینی کم کنید تا بدون ورزش، کاهش وزن آنها انجام گیرد. این می ‌تواند شما را در معرض کمبود مواد مغذی قرار دهد زیرا نمی‌توانید هم موادمغذی کافی به بدن تان برسانید و هم تعداد کالری ‌های روزانه‌تان کمتر از حد معمول باشد.

علاوه بر این، ورزش تاثیرات ضداشتها دارد و این می ‌تواند فرایند رژیم گرفتن را تسهیل کند.

نقش ورزش

مزایای تکیه بر ورزش برای کاهش وزن

ورزش می ‌تواند ابزار بسیار موثری برای کاهش وزن باشد مخصوصاً وقتی یک برنامه بدن سازی خوب را با تمرینات هوازی قوی ترکیب کنید. هر دو این تکنیک ‌‌های ورزشی متابولیسم شما را به طور قابل‌ توجهی بالا می ‌برد.

یک مزیت خیلی بزرگ استفاده از ورزش بعنوان راهی برای لاغر شدن این است که عادات بسیار خوبی در شما ایجاد می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که آنهایی که از یک برنامه ورزشی برای لاغری استفاده می‌کنند، معمولاً بعد از لاغر شدن هم به ورزش و فعالیت خود ادامه می‌دهند و همین مسئله باعث می‌شود که حفظ تناسب ‌اندام برای آنها راحت‌تر باشد. علاوه بر این، با فعال بودن به ایجاد قدرت، استقامت و انعطاف‌پذیری بدن تان کمک می‌کنید که همه اینها به بالا بردن کیفیت زندگی شما چه در دوران جوانی و چه میانسالی کمک می‌کند.

دومین مزیت استفاده از ورزش بعنوان راهی برای کاهش وزن این است که ورزش به شما آزادی بیشتری در سمت رژیم تساوی کاهش وزن می ‌دهد. اگر واقعاً از غذای تان لذت ببرید و به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشید، می‌توانید مقدار بیشتری از غذاهای مورد علاقه‌تان را بخورید زیرا در روز کالری بسیار بیشتری می ‌سوزانید.

معایب تکیه بر ورزش برای کاهش وزن

آخر اینکه عیب استفاده از ورزش به تنهایی برای کاهش وزن این است که خیلی افراد بخاطر ورزش‌هایی که انجام داده‌اند، شروع به تقلب در رژیم‌ غذایی خود می‌کنند. آنها یک جلسه خیلی عالی ورزش هوازی انجام می ‌دهند و بعد احساس می‌کنند جایزند در رژیم‌ خود تقلب کنند و چون بالاخره خیلی ورزش کرده‌اند باز هم باید لاغر شوند. متاسفانه، خیلی ساده است که در چند دقیقه همه کالری ‌هایی که سوزانده‌اید را دوباره به بدن تان برگردانید. اگر مراقب این مسئله نباشید، ممکن است حتی دچار اضافه شدن وزن هم شوید. دوم اینکه وقتی ورزش زیادی انجام می ‌دهید، باعث گرسنه ‌تر شدنتان می‌ شود و این می‌تواند یک علت دیگر برای کشاندن شما به سمت غذاهای پرکالری باشد.

ورزش درمقابل رژیم – رای آخر

بهترین راه‌حل برای کاهش وزن، همانطور که اکثریت پیشنهاد می‌کنند، ترکیب یک رژیم ‌غذایی خوب و یک برنامه ورزشی مناسب است. اگر تصمیم بگیرید که فقط از یکی از اینها استفاده کنید، نیمی از تساوی را از دست خواهید داد. با اینکه لاغر شدن فقط با استفاده از یکی از این روش‌ها غیرممکن نیست اما احتمال موفقیت آن کمتر است.

به گزارش راسخون؛ علاوه بر این، با اینکه رسیدن به وزن دلخواه تان خیلی مهم است اما نمی‌توانید سلامت عمومی بدن تان را نادیده بگیرید. این با ورزش و رژیم درکنار هم به بهترین روش انجام می‌گیرد پس سعی کنید در برنامه کاهش وزن خود از هر دو این روش‌ها استفاده کنید.