شناسایی 300 روستای گردشگری در مازندران

 

کمال نیوز: مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران از شناسایی حدود 300 روستای نمونه و هدف گردشگری در این استان برای پذیرایی از گردشگران خبر داد.

 

جان اله عبدی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آمل گفت : برای تعطیلات نوروزی امسال 56 روستای شناسایی شده به عنوان پایلوت گردشگری در نظر گرفته شد .


وی افزود : این روستاها با تمهیدات اندیشیده شده با همکاری دهیاران در ماههای گذشته از جمله ایجاد ظرفیت برای پذیرش مسافران ، به عنوان روستای گردشگری به گردشگران معرفی شدند.


او ادامه داد: هر چند از رامسر تا گلوگاه بیشتر روستاهای مازندران دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی هستند ، اما شاخص های در نظر گرفته شده تاکنون 300 روستا را که دارای ارزش میزبانی از مسافران هستند ، شامل شد.


مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران به آمار حدود یک و نیم میلیونی اقامت مسافران نوروزی در روستاهای استان در دور اول سفرهای نوروزی اشاره کرد و گفت که مدت ماندگاری گردشگران در روستاها یک تا دو شب بود.


عبدی افزود: برپایی بازارچه های روستایی شامل تولیدات محلی و دست ساخته های زنان روستایی و فراهم کردن برخی امکانات اولیه رفاهی در خانه های خالی روستایی به عنوان خانه مسافر از سوی دهیاران و شوراها شامل اقامت ارزان با امکانات پخت و پز ، وجود امنیت بالا و میهمان دوستی روستائیان باعث شده تا گرایش مسافران نوروزی برای سفر به روستاهای استان نیز امسال پررونق تر شود.


مازندران بر اساس آمار استانداری بیش از سه هزار روستا و حدود دو هزار دهیاری دارد.


روستائیان مازندران هم اکنون در بیشتر مناطق در فصل کشت و کار برنج قرار دارند و به همین خاطر نیز شالیزارهای استان در حال شخم و شیار ، آب تخت کردن یا خزانه گیری به سوژه ای برای تماشا و عکاسی مسافران نوروزی تبدیل شده است.


کشاورزان شالیکار مازندران سالانه با تولید حدود یک میلیون تن برنج سفید ، بیش از 40 درصد نیاز کشور را تامین می کنند.


وجود دشت و دمن سرسبز ، درختان در حال شکوفه دهی ، چشمه های جوشان بهاری ، پرندگان رنگارنگ و خوش صدا و سکوت طبیعت بویژه در شب های پرستاره بهار از جمله جاذبه های طبیعی روستاهای مازندران است.