مهرداد باجلان خبر داد: پیشی گرفتن مسابقات مردان آهنین ایران از رقابت‌های جهانی
13 اردیبهشت 1391 ، دیدگاه 0
یکی از مردان آهنین ایران گفت: مسابقات مردان آهنین ایران در تعداد آیتم و کیفیت آنها از بسیاری رقابت‌های جهانی پیشی گرفته است.

مهرداد باجلان یکی از قوی‌ترین مردان ایران که در مسابقه مردان آهنین سال گذشته یکی از فینالیست‌ها بود و هم‌اکنون برای ادامه روند قهرمانی خود در آمل به سرمی‌برد، در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی فارس در آمل از چگونگی روی آوری به این رشته سنگین ورزشی، انتخاب آمل به عنوان محل تمرینات آینده، آماده‌سازی مازندران برای مسابقات قوی‌ترین مردان کشور در سال جدید و شرایط جسمی خود در حال حاضر صحبت کرد.

باجلان با اعلام اینکه 28 سال سن دارد، بیان داشت: در اصل کردستانی هستم و 25 سال ساکن کرج بوده، ولی هم‌اکنون در آمل اقامت دارم.

وی در مورد چگونگی روی‌آوری به رشته پاورلیفتینگ و بدنسازی قدرتی و شرکت در رقابت‌های قوی‌ترین مردان ایران و مردان آهنین گفت: در ابتدا بدنسازی قدرتی کار می‌کردم و چون رشته مردان آهنین از چند سال گذشته با پخش تلویزیونی همراه بود با دارا بودن حجم بازوی بالا و تشویق والدینم به این رشته روی آوردم و با تمرین کنار علی داداشی کارم را آغاز کردم.

باجلان در پاسخ به این سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا برای ادامه روند قهرمانی استان مازندران و شهرستان آمل را انتخاب کردید، یادآور شد: مردم آمل لطف دارند و در این شهر راحت کار می‌کنم چون ورزشکاران با دانشی دارد که به این رشته سنگین ورزشی بها می‌دهند البته همسرم نیز اهل مازندران است و این امر نیز عاملی شد تا آمل را انتخاب کنم.

یکی از قوی‌ترین مردان ایران در تشریح شرایط بدنی‌اش گفت: قبل مسابقات سال گذشته مردان آهنین در دوران حجم 125 کیلوگرم وزن داشتم، در طول مسابقات 128 کیلوگرم بودم، ولی امسال به سوی 140 کیلوگرم می‌روم تا در مسابقات آینده بتوانم درخشش خوبی داشته باشم.

* برای مسابقات قوی‌ترین مردان آینده در مازندران 20 نفر را بر‌ می‌گزینیم

باجلان با تاکید بر اینکه برای محکم کردن پایه‌های این رشته ورزشی به مازندران آمدم، افزود: حدود هفت ماه در آمل فعالیت دارم و 200 نفر از ورزشکاران نیز با نظارت مستقیم‌ در حال تعلیم و وزنه‌زدن هستند.

این قهرمان سنگین وزن کشورمان با اشاره به اینکه برای مسابقات قوی‌ترین مردان آینده در استان مازندران 20 نفر را انتخاب می‌کنیم که 10 نفر از آنها آملی خواهند بود، تصریح کرد: امیدواریم با کار اساسی بتوانیم به طور جدی کار خود را آغاز کنیم.

وی در مورد حضور قهرمانان استان‌ها در مرحله کشوری مردان آهنین یادآور شد: هر استانی موظف است برای مسابقات سراسری مردان آهنین رقابت‌های انتخابی را برگزار کند تا در پایان آن چهار نفر به مراحل پایانی معرفی شوند.

باجلان ادامه داد: همچنین در مسابقات مردان آهنینی که در تهران برگزار می‌شود در مجموع استان‌های کشور حدود 200 ورزشکار گردهم می‌آیند تا در پایان 18 نفر به دور نهایی این مسابقات در کنار ساحل انتخاب شوند.

وی با بیان اینکه مسابقات استانی از دی ماه هر سال برگزار می‌شود، یادآور شد: مسابقات گزینشی مرحله کشوری نیز در بهمن ماه برپا شده تا نفرات برتر کشور از 10 اسفند ماه هر سال به مدت 10 روز در سواحل جنوب با هم مسابقه دهند.

باجلان با اشاره به بدشانسی‌اش در مسابقات جهانی قوی‌ترین مردان در سواحل جزیره قشم عنوان کرد: در تمرینات این دوره از رقابت‌ها بر اثر سهل‌انگاری، وزنه بر روی آشیل پایم افتاد و این قسمت از بدنم از چهار ناحیه دچار شکستگی شد، ولی با آن حال نامساعد جنگیدیم که در آن رقابت‌ها مرحوم روح‌الله داداشی قوی‌ترین مرد جهان شد و مسلم دارابی به مقام دوم دست یافت.

* قوی‌ترین مردان ایران از آیتم‌های جهانی نیز جلو زده است

وی در مورد نزدیکی آیتم‌های مردان آهنین ایران با مسابقات قوی‌ترین مردان جهان خاطرنشان کرد: با توجه به درایت فریبرز خودنگاه از آیتم‌های جهانی نیز جلو زده‌ایم، زیرا قبلا 16 آیتم در مسابقات می‌زدیم؛ ولی در رقابت‌های جهانی در دو روز از برگزاری آن تنها پنچ آیتم می‌زدیم.

باجلان با اعلام اینکه در رقابت‌های مردان آهنین امسال 24 آیتم زدیم، یادآور شد: این مسابقات از دهم تا 24 اسفند ماه به مدت 14 روز در قشم برگزار شد که تصاویر تلویزیونی آن در نوروز 91 به روی آنتن رفت.

این ورزشکار سنگین وزن کشورمان با اشاره به وضعیت‌اش در سال 90 برای مسابقات مردان آهنینی که در نوروز 91 به روی آنتن رفت، ابراز داشت: امسال آسیب در آسیب بودم چون علاوه بر پا از ناحیه جناق سینه نیز دچار آسیب‌دیدگی بودم و 15 روز نقاهت کشیدم.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس که از او پرسیده بود فکر نمی‌کنید وزن کم‌تان در مسابقات مردان آهنین امسال باعث شده تا در برخی از آیتم‌ها به ویژه آیتم زورآزمایی با مشکل روبه‌رو شوید، تصریح کرد: بله، قبول دارم همچنین به خاطر آسیب‌دیدگی که از ناحیه پا داشتم در ماسه‌های ساحل قشم فشار زیادی بر روی این ناحیه از بدنم وارد شد و نتوانستم درد ناشی از آن را بیش از حد ممکن تحمل کنم.

باجلان در پاسخ به خبرنگار ورزشی فارس مبنی بر بهترین آیتمی را که در مسابقات مردان آهنین گذشته جابجا کردید چه بود، گفت: همین که در این دوره از رقابت‌ها فینالیست شدم و در بین هفت نفر برتر جای گرفتم کار بسیار بزرگی بود، زیرا درد بدنی‌ام بالا بود و آسیب‌هایم نیز آهنین بود.

* یک سال مفید برای مسابقات آینده قوی‌ترین مردان ایران وقت دارم

وی یادآور شد: یک سال مفید برای مسابقات قوی‌ترین مردان ایران آینده وقت دارم البته قصد دارم تمریناتم را در آمل آغاز کنم و با نام مازندران وارد این رقابت‌ها شوم و برای تمرین برخی از آیتم‌هایی که نیاز به ساحل دارم کنار سواحل دریای مازندران انجام دهم.

یک از قوی‌ترین مردان ایران با اشاره به اینکه استارت جدی تمرینات را از سه ماه آینده خواهم زد، گفت: هم‌اکنون قصد دارم دوران بدنسازی را شروع کنم و از تمرینات سبک به سمت تمرینات سنگینی همانند پاورلیفتینگ قدرتی و بدنسازی قدرتی حرکت کنم.

وی با نام بردن برخی از ورزشکاران مازندرانی که امیدهای این استان برای مراحل کشوری محسوب می‌شوند، عنوان کرد: افراد زیادی در مازندران می‌توانند در مسابقات قوی‌ترین مردان امسال از امیدهای فینال باشند البته تمرین برخی از آنها را مشاهده کردم که مورد قبول بوده و همچنین به ورزشکارانی همانند هادی محمدی، عباس سیفی مقدم، عزیز وکایی و حسین سیفی امیدوارم.

* مرحوم داداشی پهلوان و قهرمان واقعی بود

باجلان در مورد خاطرات خود از مرحوم داداشی سخن گفت و اضافه کرد: مرحوم روح‌الله داداشی پهلوان و قهرمان واقعی بود، خاطرات زیادی با او دارم، همیشه به ورزشکاران انگیزه و روحیه می‌داد و ادب و اخلاق ورزشی را از او آموختم.

وی با اشاره به عناوین متعدد ورزشی‌اش اذعان داشت: از سال 1386 کار خود را در مسابقات کشوری آغاز کردم، دو سال تا مرحله نیمه نهایی مردان آهنین پیش رفتم، سال 1387 نیز با فینالیست شدن در این رقابت‌ها توانستم به رده پنجم دست یابم، سال بعد آن در مسابقات انتخابی با همه ورزشکاران برتر این رشته رقابت داشته و قهرمان شدم و در مسابقات مردان آهنین سال 1389 عنوان سومی را از آن خود کردم.

باجلان متذکر شد: پس از آن با آسیب‌دیدگی در مسابقات جهانی یک سال از میادین رقابت دور بودم و بعد از سه ماه تمرین در رقابت‌های سال گذشته شرکت داشتم که سوم شدم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: تیم مازندران امسال بتواند با حمایت مسئولان و جذب اسپانسر قوی در مسابقات مردان آهنین بتواند خوش بدرخشد و نام این استان را بلندآوازه کند.

==================

گفت‌وگو از قربانعلی مسافر

=============

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0