وزیر ارشاد: تاریخ 2500 ساله نام خلیج فارس قابل کتمان نیست
7 اردیبهشت 1391 ، دیدگاه 0
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنگره شعر خلیج فارس گفت: تاریح دو هزار و 500 ساله نام خلیج فارس بنا به اسناد و شواهد متقن غیر قابل کتمان است.

 گزارش خبرگزاری فارس از هندیجان، سید محمد حسینی ظهر امروز در همایش بین‌المللی شعر خلیج فارس در سخنانی اظهار کرد: خوزستان یکی از استان‌های مهم کشور است که به واسطه داشتن دو مرز دریایی و زمینی همواره کانون دفاع از تمامیت ارضی کشور بوده است.

وی با اشاره به تاریخ مقاومت مردم خوزستان در مقابل تجاوز استعمارگران خاطرنشان کرد: دشمنان خلیج فارس همواره تصور می‌کردند می‌توانند از مرز دریا وارد کشور ایران شوند که نمونه آن نیز تهاجم پرتغالی‌ها بود که با ایستادگی مردم در ساحل جلوی تجاوز آنها گرفته شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره شعر خلیج فارس در هندیجان تصریح کرد: نقش شعر در تعمیق روابط اجتماعی و انسانی بسیار مهم است و قطعا هر چه شعر عمیق‌تر باشد عمق تاثیرگزاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

حسینی در ادامه با اشاره به نام تاریخی خلیج فارس گفت: نام خلیج فارس یکی از نادرترین نام‌ها است که پیشینه‌ای بالغ بر دو هزار و 500 ساله دارد.

وی افزود: بزرگانی همچون یاقوت حموی، مطوطه، ناصر خسرو و بسیاری از نویسندگان عرب همواره بر نام خلیج فارس تاکید کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در همه سفرنامه‌ها و در اشعار شاعران به نام تاریخی خلیج فارس اشاره شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره زیبایی‌ها و اهمیت جغرافیایی و اقتصادی خلیج فارس اظهار کرد: همه این موضوعات باعث جلب توجه همگان به خلیج فارس شده است.

حسینی تصریح کرد: نام خلیج فارس و هویت ایرانی جزایر سه گانه، موضوعی ملی است که همه ایرانیان، فارغ از گرایش‌های سیاسی و ایدئولوژیک و یا اختلافات فکری، در آن مشترک و متفق‌القولند.

وی ادامه داد: به همین دلیل تقریباً تمامی هنرمندان ایرانی، در هر کجای جهان باشند، در این که خلیج فارس نامی تاریخی و ابدی است و حتی یک میلی متر از خاک سرزمین ایران از جمله جزایر سه گانه، موضوعی قابل مذاکره نیست؛ متفق القول‌اند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری کنگره شعر خلیج فارس اظهار کرد: برگزاری این کنگره  گسترده، با مشارکت نهادهای غیردولتی و حضور طیف‌های مختلف شعری و ادبی نشانه روشنی از این موضوع است که اعتقاد به تعلق ابدی این جزایر به ایران، در داخل کشور، حمایت گسترده روشنفکران و نخبگان را به همراه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت جایگاه خلیج فارس به عنوان یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مناطق جهان از نظر ژئواستراتژیکی و ژئوتوریسمی، افزود: خلیج فارس قلب جهان اسلام است و اینگونه نیست که ما، نسبت به این خطه بتوانیم بی‌تفاوت باشیم.

وی افزود: در بیان عظمت نام تاریخی خلیج فارس همین بس که استفاده از این نام قدمتی بیش از دو هزار و 500 سال دارد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0