معاون وزیر اقتصاد در آمل:
28 آبان 1393 ، دیدگاه 0
روزانه 150 میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم پرداخت می شود / دولت به دنبال راه های جایگزین درآمدهای نفتی باشد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز، میرسعید نیکزاد لاریجانی، معاون وزیر اقتصاد و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری های خارجی ایران، امشب در نشست چشم انداز آینده اقتصاد ایران در سیاست های دولت تدبیر و امید که به همت شورای هماهنگی اصلاح طلبان آمل برگزار شد با بیان این که جامعه ما به اندازه کافی سیاست زده بوده و سیاست ورزی از در و دیوار شهرها می بارد، گفت: در شرایطی که رشد اقتصادی پایین و تورم بالا است به مصلحت ملی بوده که به افزایش ظرفیت های تولیدی پرداخته شود.

وی با اشاره به این که باید به مجموعه دولت کمک شود که نیاز بخش خصوصی دارد، بیان داشت: ما نیاز داریم در ارتباط با مسائل ملی و منطقه ای وحدت نظر پیدا کنیم که ایران از دهه پنجاه وارد مرحله گذار توسعه شده اشت که در آن گیر کرده ایم.

نیکزاد لاریجانی با بیان این که روند توسعه در ایران طولانی شد که جای نگرانی دارد و باید با کمک مجموعه آحاد ملت مسئله حل شود، افزود: برای رسیدن به توسعه باید برنامه ریزی کرده و از روند مشارکت جویانه استفاده کرد.

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر این که اداره و هماهنگی باید در درون کشور حاصل شود که به توسعه برسیم، تصریح کرد: وقتی توسعه حاصل شود تعادل و توازن همراه آن خواهد بود و کشور توسعه یافته سراغ نداریم که از نظر کشاورزی و صنعت عقب افتاده باشد و در عرصه های مختلف نیز در کشورهای توسعه یافته هماهنگی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری های خارجی ایران، ادامه داد: رشد اقتصادی مهم ترین اصل در توسعه بوده که در عرصه فعالیت های اقتصادی نقش ثروت در جامعه ما کمرنگ شده است و در جامعه ای که لقب سرمایه داری تهمت تلقی شود نمی توانیم به جایی برسیم که باید بدانیم اگر می خواهیم در خاورمیانه حرفی برای گفتن داشته باشیم به ثروت نیاز داریم.

وی با بیان این که رشد اقتصادی محصول سیاست زدگی نبوده و با کار حاصل می شود، گفت: رشد اقتصادی تامین کننده امنیت ملی است و تا زمانی که ثروت نداشته باشیم نمی توانیم مسائل سیاسی و فرهنگی را هم حل کنیم.

نیکزاد لاریجانی با اشاره به این که در منطقه ای قرار داریم که همسایگان ما در حل مسائل کشور اخلال ایجاد می کنند، بیان داشت: خودمان باید به فکر خود بوده و با استفاده از ظرفیت های موجود اختلاف سلیقه ها را کنار بگذاریم.

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر این که در داخل کشور باید احساس امنیت برای سرمایه گذاری وجود داشته باشد، افزود: اعتماد یکی از مهم ترین اموری است که می تواند در حل مسائل موثر باشد و یکی از وظایف دولت ایجاد اعتماد است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری های خارجی ایران، ادامه داد: قابلیت های بالایی برای کسب درآمد غیر نفتی داریم که دولت باید در راستای رهاشدن بودجه از درآمدهای نفتی گام بردارد.

وی با بیان این که دوران سختی داریم و انتظارات مردمی که حق دارند وجود دارد، گفت: این دولت بدهکارترین دولت تاریخ بود که نیاز به عزم جدی مجموعه حاکمیت است.

نیکزاد لاریجانی با تاکید بر این که خروج از رکود با رونق اقتصادی تفاوت بسیاری دارد، بیان داشت: ثبات اقتصادی کلان سبب کاهش تورم می شود که کاهش نااطمینانی ها و افزایش به امید در آینده ایجاد می شود.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به این که دولت بزرگ و عائله مندی داریم و دولت نمی داند با این نیروهایی که بخشی هم کارآمد نیستند چه کند، افزود: این دولت بزرگ حقوق می خواهد و حتی در شرایط رشد منفی اقتصادی حقوق مدیران و کارکنان دولت پایین نیامده است که در این جاها درآمد مخرب نفت دارد خود را نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری های خارجی ایران با تاکید بر این که دولت به دنبال راه های جایگزین درآمدهای نفتی باشد، گفت: مردمی که به دولت آقای روحانی رای دادند در برابر خواهش های دولت که یارانه نگیرند پاسخ منفی داند که روزانه حدود 150 میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم پرداخت می شود و این در حالی است که سهم راه از بودجه روزانه 16 میلیارد تومان و آب 5/11 میلیارد تومان است.

وی با بیان این که حمایت های دولتی باید مشروط، مقید، محدود و نزولی باشد و چون این فضا را در صنعت کشور ایجاد نکردیم دچار مشکلات جدی شدیم، گفت: بخش زیادی از پتانسیل و انرژی جامعه رها شده است که باید از آن استفاده شود.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0