مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در مشهد اردهال برگزار شد
11 مهر 1393 ، دیدگاه 0
مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در مشهد اردهال برگزار شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در مشهد اردهال کاشان با حضور مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و هزاران نفر از زائران و شیفتگان این امامزاده واجب التعظیم از سراسر کشور در جوار ملکوتی این امامزاده عظیم الشأن در مشهد اردهال کاشان برگزار شد.

 

 

در این مراسم که هرسال در دومین جمعه از مهرماه با حضور عاشقان خاندان عصمت و طهارت برگزار می شود، هزاران نفر از اهالی فین کاشان با چوبدستی های خود که سنبل مقاومت و پایداری است، حسین حسین کنان با اشک و ندبه در فضایی آکنده از غم و اندوه، یک تخته قالی را که نمادی از قالی است که پیکر حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) را برروی آن تشیع شده در کنار چشمه آب شاهزاده حسین می شویند و مراسم عزاداری برگزار می کنند.

 

 

مراسم قالیشویان که در حقیقت تجلی نور ایمان در پیروان ولایت  است پس از یکهزار و سیصد و سیزده سال از واقعه کربلای اردهال مردم حاشیه کویر ایران با بهره گیری از عناصر سازنده حماسه و شهادت حضرت امام حسین(ع) در کربلا روایتی حماسه گونه از هجرت و شهادت امامزاده حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) به اردهال پرداختند و آن را در مجموعه ای از رفتارهای سنتی، ایران در مراسم تشیع و خاکسپاری او در سالگرد شهادتش هر ساله بازگو می کنند.

 

 

مراسم قالیشویان تشریفات خاص و نمادینی است که همه ساله با حضور زائرانی از سراسر کشور برگزار می شود که امسال همزمان با این مراسم با حضور سفرای کشورهای اسلامی از لوح ثبت جهانی آیین سنتی مذهبی قالیشویان مشهد اردهال رونمایی شد.

 

 

امسال 11 مهر روز شهادت امامزاده علی بن محمدباقر(ع) با دومین جمعه ماه مهر روز قراردادی مردم فین کاشان برای برگزاری آیین قالیشویان و همچنین 7 ذی الحجه شهادت امام محمد باقر(ع) مصادف شده است.

 

 

مردم فین کاشان سال ها آرزو داشتند دومین جمعه مهرماه با 11 مهر مصادف شود که این آرزوی مردم فین کاشان امسال بعد از سال ها انتظار محقق شده است.

 

 

همزمان با برگزاری مراسم قالیشویان مشهد اردهال کاشان نشست تخصصی گردشگری آیینی مذهبی و سخنرانی رییس مؤسسه اکو، پروفسور افتخار حسین عارف با حضور شهردار کاشان و جمعی از صاحب نظران، کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری با هدف معرفی شخصیت والای شهید اردهال سلطان علی بن باقر(ع) اولین سفیر اهل بیت به دنیا و جهانیان برگزار شد.

 

 

امامزاده حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) در قرن دوم هجری قمری بنا به دعوت مردم ولایتمدار کاشان و فین وبه امر پدر بزرگوارش حضرت امام محمد باقر(ع) و برای ترویج و تعلیم شریعت مقدس اسلام عازم کاشان شد که پس از سه سال ارشاد و هدایت مردم در منطقه اردهال کاشان گرفتار مزدوران ظالم هشام بن عبدالملک مروان شده و پس از یک جنگ نا برابر بطور ناجوانمردانه و مظلومانه مانند جد بزرگوارش امام حسین(ع) به شهادت می رسد.

 

 

دومین جمعه مهرماه هر سال یاد‌آور حماسه جاویدان شهادت مظلومانه اما شجاعانه ستاره ای تابناک از آسمان امامت و ولایت، سلاله پاک زهرای بتول(س) حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) در مصاف با سپاهیان خلیفه ستمگر و جائر اموی هشام عبدالملک در منطقه اردهال کاشان است که به همین علت این خطه گلرنگ از خون پاک آن امام زاده عظیم الشأن و یاران پاکبازش را مشهد اردهال نامیده اند.

 

 

ارادتمندان به حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع)،  قیام اردهال را کربلای ایران می دانند و معتقدند در تاریخ شیعه دو قتلگاه است، یکی قتلگاه سالار شهیدان حسین ابن علی(ع) در کربلای معلی و دیگری قتلگاه این بزرگوار در اردهال است.

 

 

واقعه شهید اردهال 53 سال پس از نهضت عاشورا اتفاق افتاده ‌است به طوری که ریشه‌های این حرکت و منشأ آن حضور پدر بزرگوار امامزاده اردهال یعنی امام محمد باقر در زمان واقعه کربلا است که طفلی پنج ساله بوده ‌است.

 

 

مستدام و مستمر ماندن مراسم بزرگداشت شهادت علی ابن محمد باقر(ع) پس از 1316 سال در طول تاریخ به واسطه تشابهات حرکت این بزرگوار با حرکت امام حسین (ع) در کربلاست.

 

 

مشهد اردهال در فاصله 45 کیلومتری کاشان واقع شده است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0