استاد حوزه علمیه قم در آمل:
30 تیر 1393 ، دیدگاه 0
دعا و مناجات سبب انس و تقرب به درگاه خداوند منان می شود

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز، حجت الاسلام دکتر قاسمی،استاد حوزه علمیه قم ، در مراسم شب قدر(بیست و سوم) که در آستان مقدس امام زاده ابراهیم(ع) آمل برگزار شد با بیان این که دعا طلب کرده به درگاه حضرت حق و مناجات به مفهوم آن بوده که انسان ما فی الضمیر خود را با خدا در میان می گذارد، گفت: باید در خانه خدایی برویم که ما را دوست داشته و پستوانه گرانقدری برای ما است.

 

وی، افزود: اگر کسی امروز در دنیا به دیگری کمک می کند به خاطر آن بوده که او کمک شود و یا فوق آن که به بهشت رفته و یا از جهنم در امان باشد.

 

استاد حوزه علمیه قم با بیان این که دعا انسان را از تنهایی نجات می دهد، تصریح کرد: انسان همواره باید در تلاش باشد تا با دعا و مناجات به درگاه خداوند منان به تکیه گاه مستحکمی وصل شود.

 

حجت الاسلام قاسمی افزود: فردایی که از دنیا می رویم نیز تنها بوده و به مجرد این که وارد آخرت شدیم اول تنهایی ما شروع می شود که در قرآن کریم نیز آمده است که همه انسان ها در قیامت به تنهایی محشور می شوند.

 

وی با بیان این که دعا و مناجات سبب انس و تقرب به درگاه خداوند منان می شود، تصریح کرد: دعا و مناجات سبب می شود تا در همین دنیا انیس و مونس برای خود کسب کنیم.

 

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این که دائم الذکر بودن امر ارزنده ای است که سبب عدم تنهایی انسان می شود، بیان داشت: در قیامت برخی افراد وقتی محشور می شوند می گویند کاش با فلانی دوست نمی شدم که سبب شد از راه خود دور شده و در مسیر دیگری قدم بردارم.

 

حجت الاسلام قاسمی ادامه داد: بعضی از افراد هستند که چون منظره ای فسادآمیز دیدند یا شنیدند مرتب در خاطر آنان بوده که مایه بدبختی و انیس و مونس انسان می شود که در آخرت نسبت به این امور حسرت می خورد.

 

وی با بیان این که دعا می کنیم تا انیس، طبیب و شفیق ما خداوند منان باشد، بیان داشت: اگر به یاد خدا باشیم حضرت حق نیز ما را تنها نگذاشته و همواره به یاد ما است.

 

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این که گاه مواقع بر اثر اضطرار خدا را یاد می کنیم که در اثر اجبار روی به این امر می آوریم، خاطرنشان کرد: گاهی نیز انسان از روی اختیار خداوند منان را می خواند که سبب کمال روحی و اوج انسان می شود.

 

حجت الاسلام قاسمی با بیان این که باید خود را به منبع اصلی وصل کنیم که سبب تقرب به پروردگار متعال می شود، گفت: یاد خدا افتادن راحت بوده و یاد خدا را داشتند سخت است که باید خدا را همواره داشته باشیم تا ملکه وجود ما شود.

 

وی در پایان،تاکید کرد: همه چیز برای پروردگار متعال بوده و ما از خود چیزی نداریم که باید با توکل ارزنده در راستای تقرب الی الله گام برداریم.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0