رفیعی: خداحافظی‌ام قطعی است و دیگر برنمی‌گردم/ اشتباهات داوری فاجعه است!
22 فروردين 1391 ، دیدگاه 0
داور بین‌المللی فوتبال ایران ضمن تاکید براینکه خداحافظی‌اش از دنیای داوری قطعی است و دیگر نمی‌خواهد به فوتبال برگردد،گفت: در این فصل اشتباهات داوری زیاد و فاجعه بوده است اما اگر اشتباهی بوده، برای همه بوده و درست نیست داوران را به رنگی بودن متهم کنیم.

محمود رفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: خداحافظی ام از دنیای قضاوت قطعی است، چرا که اگر قصد خداحافظی نداشتم، دوشنبه شب در برنامه 90 خداحافظی نمی کردم. این ممکلت پر است از داورهای جوان، تحصیلکرده و با فیزیک بدنی عالی که می‌توانند جای من و امثال من را بگیرند.

وی با اعلام اینکه براساس قوانین می توانسته سه سال دیگر نیز قضاوت کند، افزود: خوشبختانه طی چند سال گذشته بصورت زیربنایی روی داوری کار شده است و هر استان 30 تا 40 داور واجد شرایط برای قضاوت در رده‌های اول فوتبال کشور دارند و داوری تنها محدود به چند استان خاص نمی‌شود.

داور دیدار جنجالی پرسپولیس - داماش گیلان از اظهارنظر در خصوص محرومیت چهار جلسه‌ای که کمیته داوران برایش درنظر گرفته است، خودداری کرد و گفت: وارد این بحث‌ها نشویم بهتر است و من بیخود و بی جهت به این بحث‌ها دامن نمی‌زنم اما خداگواه است من در بازی پرسپولیس - داماش بد قضاوت نکردم. می گویند گل اول داماش آفساید بوده است. قبول. اما من باید آفساید را می گرفتم.

وی ضمن تاکید دوباره براینکه مدافع تیم داماش روی علی کریمی خطای پنالتی کرده است، خاطرنشان کرد: مدافع تیم داماش کریمی را زد. پنالتی یعنی چه؟ یعنی باید مدافع، بازیکن صاحب توپ را بزند و او با صورت روی زمین بیاید که داور پنالتی بگیرد؟! خدا شاهد است که مدافع داماش کریمی را زد. در مورد اخراج نصرتی هم من حرفی ندارم. کارشناسان می گویند، قبل از اینکه نصرتی روی زنیدپور خطا کند، زنیدپور، علی عسگر را زده است. باشد حرف آنها قبول و من به آن احترام می گذارم.

این داور فوتبال ایران در خصوص اینکه گفته می‌شود در فصل جاری بیشترین قضاوت دیدارهای پخش مستقیم را داشته است، گفت: گذشته‌ها گذشته است. من که دیگر نمی‌خواهم قضاوت کنم. من داور بین المللی فوتبال این کشور بوده و 22 سال داور ملی بوده‌ام. من همین دیروز که داور نشدم. در آسیا قضاوت کرده‌ام و به ناحق از جمع داوران بین المللی خارج شدم.

وی همچنین تصریح کرد: امروز سه شنبه یکی از روزنامه های ورزشی مطلبی را نوشته و در آن عنوان کرده بود، رفیعی در فصل جاری 6 بار برای پرسپولیس و استقلال سوت زده و در این 6 بازی این دو تیم برنده نبوده‌اند. به من چه پرسپولیس و استقلال نبرده اند؟ گناه من چیست؟ به من چه مربوط است که آنها پیروز نشده‌اند؟

 

رفیعی لذت ورزش فوتبال را به برد و باخت آن خواند و گفت: پرسپولیس و استقلال از تیمهای پرتماشاگر فوتبال ما هستند اما اینکه پرتماشاگر هستند نباید دلیلی باشد براینکه همیشه پیروز شوند. برای آنها نیز به مانند دیگر تیمها برد و باخت است. آنها همانطور که روزهای خوب زیادی داشته اند، روزهای بد نیز دارند.

وی ضمن یادآوری دوباره اینکه قضاوتش تاثیری روی شکست تیم پرسپولیس نداشته است، افزود: پرسپولیس نماینده فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیاست و ما از پیروزی‌های این تیم به مانند استقلال و سپاهان لذت می‌بریم. ما که از آنطرف دنیا نیامده ایم. من قبول دارم فشار روی تمام تیمها وجود دارد و همه می خواهند برنده شوند. در این فصل اشتباهات داوری زیاد و فاجعه بوده است اما اگر اشتباهی بوده برای همه بوده است. برای استقلال، برای پرسپولیس، برای سپاهان و حتی برای مس سرچشمه قعر جدولی!

"نمی توان تضمین کرد که از امروز دیگر از هیچ داوری اشتباهی سرنمی‌زند"، این داور فوتبال ایران با بیان این جمله افزود: هر داور اشتباه می‌کند، اشتباهاتی شاید فاحش، اما نباید با یک اشتباه همه چیز را زیر و رو کنیم، فوتبال است و این همه اتفاقات. در همین دربی برگشت کسی فکر می‌کرد پرسپولیس بازی 2 بر صفر باخته را ببرد، قبول کنید شیرینی فوتبال به همین حرف‌ها است.

وی در واکنش به این موضوع که وی را طرفدار تیم استقلال می‌خوانند، اظهار داشت: این دید شماست، شما هستید که فکر می‌کنید یک داور استقلالی است یا پرسپولیسی، اما قبول کنید یک داور آبرویش را نمی‌گذارد تا از یک تیم حمایت کند. پرسپولیس ببرد یا ببازد و استقلال پیروز شود یا نشود، برای ما تفاوتی ندارد. خدا گواه است برای ما فرقی نمی‌کند استقلال ببرد یا پرسپولیس. خدا را خوش نمی‌آید به ما بگویند از تیم خاصی طرفداری می‌کنید.

رفیعی در ادامه تصریح کرد: در بازی رفت استقلال برابر راه‌آهن، طرفداران استقلال مدعی بودند روی مجیدی پنالتی نگرفتم. فردا همه من را متهم کردند که رفیعی پرسپولیسی است. بازی رفت پرسپولیس برابر تراکتور را قضاوت کردم که پرسپولیس باخت. فردایش به این و آن جواب می‌دادم که استقلالی نیستم.

این داور فوتبال ایران در پایان گفت: در شرایط فعلی همه با هم دعوا دارند، این درست نیست یک نفر را سیبل کنیم و همه کاسه و کوزه‌ها را سر وی بشکنیم، باید کمی واقع بین باشیم.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0