نخستین جایزه ادبی شهید آوینی برگزیدگان خود را شناخت
21 فروردين 1391 ، دیدگاه 0
برگزیدگان نخستین جشنواره کتاب مقاومت جایزه ادبی شهید آوینی عصر امروز (دوشنبه 21 فروردین) با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، اختتامیه نخستین جشنواره کتاب مقاومت «جایزه ادبی شهید آوینی»‌ ساعتی پیش با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، بهمن دری معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار بهروز اثباتی دبیر این جشنواره و برخی از اهالی فرهنگ و هنر در پژوهشکده هنر برپا شد.

در این مراسم هیئت داوران در گروه شش‌گانه از برگزیدگان جشنواره کتاب مقاومت «جایزه ادبی شهید آوینی» تجلیل به عمل آوردند.

هیئت داوران در گروه جنگ نرم و در بخش مجموعه مقالات کتاب «قدرت و جنگ نرم از نظریه تا عمل» به کوشش حجت‌الله مردانی را کتاب برگزیده و در بخش کتاب تألیفی کتاب «شورش بر علیه جمهوریت» نوشته حمیدرضا اسماعیلی را از آثار برگزیده و کتاب «قدرت نرم و انقلاب رنگی»‌ نوشته حامد عبدوس به عنوان کتاب قابل تقدیر انتخاب و تجلیل کردند.

در بخش ترجمه گروه جنگ نرم، هیئت داوران هیچ کتابی را حائز رتبه برتر انتخاب نکرد، همچنین هیئت داوران گروه مستند ادبی شهید آوینی را با توجه به جریان داشتن عنصر مقاومت و برخورداری از شبکه استدلالی منسجم، کتاب‌های «پاسیاد پسر خاک» اثر محمد قبادی و «ستاد دزلی» اثر حسن رضایی خیرآبادی را به صورت مشترک به عنوان کتاب برگزیده در این بخش معرفی کرد.

هیئت داوران در گروه شعر، کتاب «سوء تفاهم» اثر علی داودی در شاخه شعر را با توجه به نگاه تازه به موضوع و مضمون مقاومت، یک دستی و جسارت در نوع‌جویی و تأثیر بر مخاطبان به عنوان کتاب برگزیده و کتاب «کلمات در خط مقدم» اثر جواد محقق را به دلیل انسجام موضوعی، رعایت نسبی ارزش‌های پژوهشی، کنکاش در زوایای پیدا و پنهان ادب مقاومت و تدوین دقیق را به عنوان اثر قابل تقدیر معرفی و تجلیل کرد.

هیئت داوران در گروه نقد، پژوهش و ادبیات تحقیقی، کتاب «بازتاب انقلاب اسلامی بر شیعیان لبنان» اثر سعید مهدی ظاهری در شاخه تألیف را به دلیل تأثیرگذاری و تحقیقی عالمانه، مستند و منسجم به عنوان اثر برگزیده و کتاب «پیروزی مقاومت پیامدهای راهبردی جنگ ۳۳ روزه» در شاخه مجموعه مقالات ترجمه را به دلیل بهره‌مندی از مقالات علمی و بررسی ابعاد مختلف موضوع به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب و معرفی کرد.

از سوی هیئت داوران گروه هنر، کتاب «دفاع در برابر تجاوز» نوشته فرهاد سلیمانی و عباس میرهاشمی در شاخه هنر به عنوان اثر برگزیده و کتاب‌های «سفر به جنون» اثر عبدالرضا فریدزاده در شاخه نمایش و کتاب «مسابقه بین‌‌المللی کاریکاتور غزه» نوشته سیدمسعود شجاعی طباطبایی در شاخه تجسمی به طور مشترک به عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شدند.

در نهایت هیئت داوران گروه ادبیات داستانی، آثار رسیده به دبیرخانه را مورد بررسی قرار داده و اثری که همه جنبه‌ها و مؤلفه‌های مورد نظر جشنواره را رعایت کرده باشند را تشخیص ندادند و در این گروه هیچ اثری را برگزیده و شایسته تقدیر معرفی نکردند.

کتاب‌های نخستین جشنواره کتاب مقاومت «جایزه ادبی شهید آوینی» از سوی هیئت داوران که متشکل از بهروز اثباتی، مجید سرسنگی، علی شجاعی صائین، احد گودرزیانی، جواد محقق و حسین فتاحی بوده مورد داوری قرار گرفته‌اند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0