بخشدار امامزاده عبداله آمل :عشاير استانهای شمالی کشور از مراتع آمل کوچ کردند
8 مهر 1392 ، دیدگاه 0
عشاير استانهای شمالی کشور از مراتع آمل کوچ کردند

یحيي عسگري‌پور گفت: با آغاز فصل پاييز عشاير کوچنده استانهای ازمازندران، سمنان و تهران از 20 تیرماه در مراتع واقع در روستاهای " نشل و خرم " حضور داشتند، و با سرد شدن تدریجی هوا از هفته جاری بازگشت شان آغاز شد.

وی افزود: امسال در مجموع حدود 30هزار راس گوسفند در سطح حدود 150 هکتار از مراتع خوش آب وهوای " نشل وخرم " بخش امامزاده عبداله در فصل گرم سال چرا کردند.

بخشدار امامزاده عبداله آمل،اضافه کرد: مناطقي که براي عشاير براي کوچ تابستاني در بخش امامزاده عبداله آمل لحاظ شده، حدود هشت تا 10هزار راس دام سبک بومی نیز در این بخش وجود دارد و به صورت دایم از مراتع بخش امامزاده عبداله استفاده می کنند.

عسگری پور تصریح کرد: در اين مدت روزانه 4 تن شير، 200 تن گوشت و 20 تن پشم حاصل توسط  عشایر کوچند تولید وبه بازارهای مصرف کشور ارسال می شد.

وی با بیان اینکه امسال به علت شرایط مناسب آب وهوایی مراتع بخش امامزاده عبداله به خصوص " نشل وخرم" به عنوان مقصد اصلی برخی عشایر استانهای همجوار است، گفت: این دو روستا ومراتع اطراف آن در

فاصله 98 کيلومتر با مرکز بخش فاصله دارند، به علت نزدیکی با استانهای همجوار مورد استقبال هرساله عشایر بومی وغیربومی است.

بخشدارامامزاده عبداله آمل تصريح کرد: حدود50 کيلومتر از اين مسير دسترسی به مراتع این بخش خاکي است که در سال گذشته با اعتبار 15ميليارد ريال جاده مناسب و پل‌سازي در دست اقدام است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0