مسئولان نخبگان وبلاگ نویس را حمایت کنند
8 شهریور 1392 ، دیدگاه 0
وبلاگ نویس نخبه مازندرانی با بیان عدم بستر سازی مناسب فضای مجازی در شهرستان آمل گفت:مسئولان از نخبه های فضای مجازی حمایت کنند.

به گزارش کمال نیوز به نقل از خبرنگار بلاغ،معموملا هیچ گاه دیر سر قرار نمی رسم اما این بار ترافیک شلوغ  آمل که شاید دلیل عمده ی آن هم زمانی با تعطیلات تابستانی باشد مزید بر علت شد تا با تاخیری اندک سر قرارم با امید رنجبر مدیر وبلاگ"طرح با تو حرف می زند" برسم.

بعد از طلب پوزش از این وبلاگ نویس نخبه مازنی به زیر سایه ی در کنار درختان روی نیمکتی رنگ پریده نشستیم تا صحبت هایمان را آغاز کنیم ،تصور نمی کردم که گفتگو با این وبلاگ نویس نخبه به دلیل پاسخ های غیره منتظره  همچون آفتاب سوزان چنان داغ بگذرد که متوجه گذر زمان نشوم .

از قبل نام و نشانش را از وبلاگش در آورده بودم "امید رنجبر عمرانی" زاده ی تیر 72 در آمل دانشجوی مقطع کارشناسی مهندسی برق در دانشگاه شمال آمل و مدیر وبلاگ های "طرح با تو حرف می زند" و "پایگاه شهید مجید غروی" ،با وجود تمامی پیشرفت هایی که وبلاگ "طرح با تو حرف می زند" داشت عمر تقریبا کوتاه (1ساله) آن برایم جای تعجب بود،به همین دلیل ابتدا از او می پرسم چه مدتی است که وبلاگ "طرح با تو حرف می زند" را راه اندازی کردید؟ که در جواب می گوید:تا قبل از جشنواره وبلاگ نویسی مبین که به همت اداره کل تبلیغات اسلامی استان مازندران سال گذشته در آمل برگزار شد "طرح با تو حرف می زند" به صورت یک وب سایت بود اما بعد از آن مسابقات و بدلیل عدم حمایت مسئولین آن را تبدیل به وبلاگ کردم.

بعد از این سوال حواسم معطوف به جمله ی عدم توجه مسئولین میشود و فکر کردم که حتما منظورش از عدم حمایت عدم تامین بودجه نگهداری سایت از قبیل دامنه و هاست بوده که پاسخ میدهد:عدم بودجه کافی و توجه به این امر بخشی از مسئله بود ولی موضوع  مهم تر این است که بعد از برگزاری جشنواره وبلاگ نویسی مبین وب سایت "طرح با تو حرف می زند" توسط گروه سایبری ارتش آزاد سوریه هک شد و متاسفانه  مسئولین مربوطه در آن زمان با وجود پیگیری های بنده کمکی نکردند(!)

ظاهرا "امید" دل خوشی از مسئولین ندارد، این را می توانید با مطالعه ی مطلب وبلاگ او در تاریخ 6 شهریرو با عنوان "عدم بستر سازی مناسب فضای مجازی" هم متوجه شوید در همین زمینه از او می پرسم فضای شهر آمل برای وبلاگ نویسان چگونه است که با کشیدن نفسی عمیق که خود گویای ضمیر اوست،می گوید:متاسفانه فضا اصلا مناسب نیست و مسئولین(نام این مسئولین به رسم امانت و رعایت اخلاق حرفه ای رسانه ی نزد ما محفوظ می ماند) گاهی حتی تا آستانه شکایت از بنده پیش رفته اند.

حتی برخی چهر ه ها به بهانه هایی چشم هایشان را  از اتفاقات نا خوشایندی که در ایام عزاداری سرور شهیدان امام حسین (ع) رخ می دهد بسته اند و نمی گذارند که نقاط ضعف را به خوبی پوشش دهیم.

وبلاگ نویس باید امنیت داشته باشد معمولا وبلاگ نویسان به کسی وابسته نیستند این مسئله بیشتر آنها را مورد خطر قرار میدهد فکر میکنم اگر امکاناتی درهرشهر مانند سایت "حرف تو" است شکل بگیرد تا حدودی مشکلات بر طرف شود.

با علامت سوال بزرگی در ذهن از او می پرسم یعنی هیچ کس در آمل از نخبه های فضای مجازی حمایت نمی کند؟ که با اطمنیان و دلگرمی خاصی پاسخ میدهد:چرا،آقای یوسفیان نماینده ی محترم آمل در مجلس شورای اسلامی همیشه توجه اش به فعالان فضای مجازی در آمل بوده  همین توجه سبب دلگرمی و انگیزه ی مضاعف برای ما میشود.

صحبت از انگیزه به میان آمد دوست داشتم بدانم محرک این نخبه ی پر تلاش در فضای مجازی کیست  که حالتی تعجب برانگیز به خود میگیرد  انگار که  می خواهد مرا غافلگیر کند  و از قضا غافلگیر میشوم چون انتظار نداشتم در میان این همه اسطوره های اجتماعی در پاسخ بگوید انگیزه ی این همه تلاش دایی اش بوده است.

از او می پرسم مگر دایی اش چه کاره است که پاسخ میدهد: دایی من آقای عزیز کمالی مدیر مسئول پایگاه خبری یکی از سایتهای شمالی است و دلیل اصلی انگیزه ام از کودکی دیدن تلاش های بی وقفه ی او با وجود مشکلات فراوان در فضای مجازی بوده است.

به او می گویم که نام وبلاگش بسیار جالب است و چطور شد که این اسم را برگزیده که با لبخند پاسخ میدهد:ابتدا وبلاگم  را با عکس و پوستر به روز میکردم و با توضیح کوتاهی که به صورت پاورقی برای آن میدادم همچنین با انتخاب تیتری مناسب انتظار داشتم که مخاطب به راحتی مطلب را بگیرد به همین دلیل نام "طرح با تو حرف می زند" به ذهنم خطور کرد.

به او می گویم وقتی وبلاگت رو مطالعه میکردم به نکته ی جالبی بر خوردم ، قضیه ی جمله ی "نصر درد و دل میکند"در ابتدای مطالبت چیست؟ که پاسخ میدهد:این ایده از جمله ی "نصر من الله و فتح قریب" به ذهنم رسید .نصر به عنوان موجود خیالی که با مخاطبان حرف می زند و همچنین نوعی امضا ی بنده در مطالب به حساب می آید.

از امید میخواهم  که چند وبلاگ خوب را که به دلش حسابی نشسته است را نام ببرد، وبلاگ هایی که نام میبرد نشان از سلیقه ی سخت او دارد:وبلاگ های مورد علاقه ی امید  "دوئل" و "معبر سایبری فندرسک" است.

از او می پرسم حالا که به اینجا رسیده چه خطراتی مواجه ی ادامه راه اوست؟ می گوید: معمولا در این سطح انتظارات از وبلاگ نویسان بیشتر است و مخاطبان همواره دنبال مطالب قابل توجه بیشتری هستند همچنین به دلیل اینکه وبلاگ نویسان نخبه ،بیشتر در معرض دید قرار دارند نباید خطای از آنان سر بزند.

کم کم به پایان زمان مصاحبه نزدیک میشویم اما همچنان رشته ای این صحبت گرم ادامه دارد به همین دلیل از امید میپرسم برای وبلاگ نویسان دیگر چه توصیه دارد که پاسخ میدهد:وبلاگ نویس باید پر تلاش باشد. وقتی وارد فضای مجازی شدم سر رشته ای از آن نداشتم اما با خواندن جزوات و کتاب های آموزش برنامه نویسی و طراحی سعی کردم در همه ی زمینه ها موثر باشم و از آن مهمتر طراحی ها ی  وبلاگم  کاملا به سلیقه ی خودم باشددیگران هم اگر پر تلاش باشند قطعا موفق خواهند شد.

در پایان با توجه به حضور او در تشیع جنازه های پاک شهیدان اسماعیل حیدری و هادی باغبانی از شهدای مقاومت در سوریه ، از او میخواهم جمله ی در وصف شهدا بگوید که با لرزش دستانی که  به رسم خداحافظی به دستان ما داده است می گوید: شهدا شرمنده ایم ...

گفتگو از:محمد قنبرنیاء

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0