اعمال خاص لیلة الرغائب/ از خدا آرزوی انبیاء و اولیاء را بخواهیم
26 اردیبهشت 1392 ، دیدگاه 0
اعمال خاص لیلة الرغائب/ از خدا آرزوی انبیاء و اولیاء را بخواهیم
لیلة الرغائب به معنی شب آرزوهاست و مؤمنین در این شب حاجات خود را از ذات باریتعالی مسئلت می کنند اما اگر بخواهیم به معنی واقعی این اصطلاح پی ببریم شاید بهترین تعبیر آن باشد که این شب شبی برای طلب بهترین نیتها و بهترین رغبتها از خداوند و چه نیتی بهتر از اینکه از خداوند بالاترین آرزوی انبیاء و اولیاء را که ظهور آخرین حجت خدا و بقیة الله حضرت مهدی(عج) است را درخواست کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماه رجب، ماه خداست؛ ماه پر بركتی است كه اعمال بسیاری برای آن ذكر شده است؛ از جمله آنکه رسول خدا محمد مصطفی(ص) فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است. همچنین ایشان به روزه در ماه رجب سفارش فرموده و بشارت دادند: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.

یکی از اعمال ماه رجب که در روایات بدان سفارش شده است؛ زنده داری اولین شب جمعه ماه رجب است که آن را «لیلة الرغائب» نامند. لیلة الرغائب به معنی شب آرزوهاست و مؤمنین در این شب حاجات خود را از ذات باریتعالی مسئلت می کنند اما بد نیست بدانیم که بالاترین آرزوی انبیاء و اولیاء از اول خلقت؛ ظهور آخرین حجت خدا و بقیة الله حضرت مهدی(عج) است. تنها مردمان عصر غیبت نیستند که از گسترش جور و ستم به ستوه آمده، در انتظار ظهور واپسین حجّت خدا ثانیه شماری نموده، در آتش فراقش می سوزند و از طولانی شدن غیبتش خون می گریند، بلکه همه پیامبران از غیبت و ظهور یوسف زهرا(س) سخن گفته، فضایل و مناقبش را ستوده، انتظار ظهورش را به امّت خود توصیه نموده اند.

روایتی از پیامبر(ص) از اشتیاق به ظهور حضرت حجت(عج)

پیامبر اسلام(ص) در حدیثی طولانی پس از اشاره به دیدن نور ائمه اطهار در شب معراج و درخشندگی نور حضرت مهدی(عج) در میان آنها می فرماید: خوشا به حال کسی که او را ملاقات کند، خوشا به حال کسی که او را دوست بدارد و خوشا به حال کسی که به او معتقد باشد. و این گونه بود که اشرف کائنات نیز به خیل منتظران پیوست و منطق وحی از این انتظار و سوز و گداز پرده برداشت، آنجا که فرمود: بگو به راستی غیب از آنِ خداست، پس منتظر باشید که من نیز به همراه شما از منتظرانم.

امیرمؤمنان(ع) نیز در یک خطبه پرشور از حضرت مهدی(ع) به عنوان؛ برترین قلة شرف، دریای بیکران فضیلت، پناه بی پناهان، پیکارگرهمیشه پیروز، شیر بیشه شجاعت، قهرمان دشمن شکن، ویرانگر کاخ های ستم، شمشیر برّنده خداوند و... یاد می کند، و آنگاه دست روی سینه می گذارد و آهی از دل برمی کشد و می فرماید: آه، چقدر مشتاق دیدار اویم.

در روایات مختلف از دیگر ائمه نیز در باب اشتیاق دیدار ظهور حجت الهی حضرت مهدی(عج) سخنان زیبایی برجای مانده است از جمله آنکه شیخ الائمه حضرت امام صادق(ع) در حدیثی مفصل از اشتیاق درک دولت ششمین فرزند خویش می فرمایند: اگر من زمان او را درک می کردم، همه عمر دامن خدمت به کمر می بستم. آنگاه حضرت در ادامه گرفتاری شیعیان را در عصر غیبت بازگو کرده، می فرماید: از چشم مؤمنان سیل اشک برای آن حضرت سرازیر خواهد شد.

حضرت مهدی(عج) حجت الهی و امیر روزگاران، آخرین سلاله عترت و ذخیره الهی است که خلایق به برکت حضرت روزی می خورند و به واسطه وجود مقدس ایشان زمین و آسمان پا برجاست؛ همانگونه که در دعای عدلیه می خوانیم" بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبتت الارض و السماء".

امام زمان(عج) نجات دهنده بشر از الحاد و گمراهی و رهنمای نیکی هاست، با ظهورش تمدن عظیمی در گیتی رخ می دهد و چنان سعادتی در زمین نصیب مردمان می شود که عقلها همه حیران می مانند. حال در اعمالمان بیندیشیم که در قبال الطاف چنین مولایی کاری کرده ایم؟ تنهایی امام و مولایمان را نادیده انگاشته و به زندگی روزمره سرگرمیم، به غیبت عادت کرده و نفهمیدیم همه مشکلات و گرفتاری ها به خاطر غیبت ولی و سرپرستمان است؛ پس بیایید برای پایان گرفتاری و عذابی که بشر امروز هر روز بیش از گذشته در آن فرو می رود، کاری کنیم و دست به دعا ببریم، همانگونه که امام هادی(ع) در کلام نورانی خویش یکی از اصلی ترین وظایف ما را دعا برای فرج تعیین کرده و فرمودند: علیکم بالدعاء و انتظار الفرج. در روایات دعا محبوبترین اعمال نزد خدا و کلید رحمت و مغز عبادت معرفی شده است و چه بهتر در لیلة الرغائب، بهترین دعا که فرج امام زمان(عج) است را از خداوند مسئلت کنیم.

نماز خاص لیلة الرغائب

برای لیلة الرغائب عملی از رسول خدا(ص) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد که بدین قرار است: روز پنج شنبه اول آن ماه روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبر اكرم( ص) در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0