از آخرین اظهارات خاتمی تا زمزمه‌های حضور هاشمی
2 اردیبهشت 1392 ، دیدگاه 0
از آخرین اظهارات خاتمی تا زمزمه‌های حضور هاشمی

فرارو- سید محمد خاتمی روز شنبه در دیدار با گروهی از ایثارگران دلایل عدم حضور خود در انتخابارت را عنوان کرد. سید محمد خاتمی  گفت: «كسی كه رئیس‌جمهور می‌شود رئیس‌جمهوری اسلامی ایران است و به هیچ وجه نمی‌توان از او توقع داشت مقابل نظام بایستد.».

به گزارش فرارو، سایت بهار نیوز نزدیک به اصلاح طلبان با انتشار سخنانی از سید محمد خاتمی به نقل از وی دلایل عدم حضور رییس جمهور پیشین ایران در انتخابات را اعلام کرد.

در این خبر فقط تحلیل خاتمی از چرایی عدم حضور احتمالی خود ذکر شده است، اما برخی گزارش ها از این حکایت می کند که در این جلسه  رییس جمهور دوره اصلاحات دلایل حضور احتمالی خود در انتخابات را نیز ذکر کرده است که گزارش بهار نیوز فاقد این بخش سخنان خاتمی است.

براساس این گزارش  سیدمحمد خاتمی گفت: «این نظام مبنایی دارد به نام قانون اساسی. البته هیچ اشكالی ندارد كه كسی به قانون اساسی نقد داشته باشد اما مبنای نظم ما قانون اساسی است. همین قانون اساسی یك اصلی دارد به نام اصل ولایت فقیه كه همه ما به آن پایبندیم و چنانچه این اصل را حذف كنیم یك نظریه فقهی می‌شود در مقابل سایر نظریات فقهی دیگر. این اصل وجود دارد و همه ماهم باید به آن اعتقاد داشته باشیم.»

خاتمی ضمن تاكید بر جایگاه ملت و حقوق مردم در قانون اساسی افزود: «در كنار مبحث ولایت فقیه حقوق ملت نیز مطرح شده است و در ادامه همین مسئله اعلام شده است كه همه امور از طریق انتخابات صورت می‌گیرد.»

وی تاکید کرد: «من اگر بخواهم بیام چهارچوب‌های خودم را دارم. در چهارچوب نظام و رهبری كار كردن از اصول كاری من است. اما اگر من بیایم و بخش‌هایی عمده از نظام موافق نباشند تمام دستگاه هایشان را علیه من راه خواهند انداخت.»

زمزمه های حضور هاشمی و سفرهای استانی عارف
این سخنان سید محمد خاتمی در حالی منتشر می‌شود که زمزمه های حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات نیز قوت گرفته است. محسن هاشمی روز گذشته درباره حضور احتمالی پدرش در انتخابات گفت: «ایشان باید خودش برای کاندیداتوری تصمیم بگیرد اما فشارها و درخواست ها به آیت  الله هاشمی برای کاندیداتوری افزایش یافته است و ایشان طی 15 روز باقیمانده در این زمینه تصمیم گیری خواهد کرد.»

در همین رابطه تلاش های انتخاباتی محمد رضا عارف در میان کاندیداهای اصلاح طلب افزایش یافته است. وی در روزهای اخیر در استان مازندران به سر می برد. معاون اول دولت اصلاحات در در جریان این سفر و در بهشهر به انتقاد از شرایط نابرابر تبلیغات انتخاباتی پرداخت و گفت: «نمی‌شود جریانی هر چه می‌خواهد داشته باشد اما جریان دیگربا هزار ترس در هتلی کوچک برنامه برگزار کند.» عارف پیش از این به قم سفر کرده بود.

از طرف دیگر روز گذشته جبهه اصلاح طلبان ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد در صورت عدم حضور سید محمد خاتمی در انتخابات کاندیدای اصلی این جبهه مصطفی کواکبیان خواهد بود.

جزییات دیدار نوروزی خاتمی و هاشمی
روز گذشته نیز خبرگزاری مهر جزییاتی از دیدار نوروزی آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی را منتشر کرد.

بنا به نوشته این خبرگزاری، در این دیدار نوروزی سید محمد خاتمی به آیت الله هاشمی رفسنجانی پیشنهاد کاندیداتوری ارائه کرده و گفته است: «بهتر است شما در انتخابات ریاست جمهوری آتی کاندیدا شوید؛ چرا که از نظر بنده، بسیاری از سیاسیون و مردم شما بهترین گزینه برای ریاست جمهوری محسوب می شوید.»

براساس این گزارش، هاشمی پیشنهاد وی را نپذیرفته و در عین حال پیشنهادی را به رئیس جمهور دولت اصلاحات ارائه کرده است. هاشمی رفسنجانی در پیشنهاد انتخاباتی خود خطاب به خاتمی عنوان کرده است: «بهتر است همچون اصولگرایان که ساز و کار ائتلافی را برای معرفی کاندیدای خود در نظر گرفته اند، اصلاح طلبان نیز به سمت تشکیل یک ائتلاف بروند.»

وی در تشریح پیشنهاد انتخاباتی اش برای اصلاح طلبان به خاتمی گفته است: «همانطور که اصولگرایان ائتلاف سه گانه را برای رسیدن به اجماع برگزیده و معرفی کرده اند، خوب است که اصلاح طلبان هم ائتلاف 2+1 را با حضور جنابعالی و آقایان اسحاق جهانگیری و حسن روحانی تشکیل دهند.»

تفاهم روی نفر دوم اصلاحات سخت است
همچنین مسعود پزشكیان که گفته می شود یزمزمه های کاندیداتوری او نیز شنیده می شود، درباره چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «اگر شرایط برای حضور اصلاح‌طلبان فراهم شود، كاندیدای حداكثری، مناسب‌ترین گزینه برای آنهاست و سخت است روی گزینه دیگری تفاهم كنند.»

 نماینده اصلاح‌طلب مجلس نهم اظهار کرد: «اگر من مسوولیتی داشتم، بخشی از جوانان را به خارج كشور می‌فرستادم كه علم بیاموزند؛ پول خرج آنها می‌كردم كه باسواد شوند و علم جدید یاد بگیرند، بالاخره حداقل 50 درصد این جوانان به كشور باز خواهند گشت و مفید خواهند بود، ببینید چین هم همین كار را كرد كه الان به اینجا رسیده است، ما برای پیشرفت نیاز به علم داریم، كار غیر علمی جواب نمی‌دهد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0