انجام نخستین نشا برنج کشور در آمل/ مازندران رتبه نخست تولید برنج کشور
17 فروردين 1392 ، دیدگاه 0
انجام نخستین نشا برنج کشور در آمل/ مازندران رتبه نخست تولید برنج کشور

نخستين نشا شالی (برنج) کشور در سال زراعی جدید روز جمعه در روستاي ممرزکتی شهرستان آمل انجام شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین نشا شالی از نوع طارم هاشمی درسطح 2.5 هکتار از شالیزارهای داود داودیدر بر دشت های سرد روستای ممرزکتی آمل بوسه زد.

شالیکاران مازندرانی از نیمه دوم اسفند پارسال با شخم وشیار وخزانه گیری برنج، تولید این محصول را آغاز کردند وامروز جمعه وارد مرحله اصلی تولید برنج شدند.

یک کارشناس خبره برنج مازندران دراین خصوص گفت: بیشتر کشاورزان در پی مناسب بودن شرایط آب وهوایی مازندران به منظور کشت دوم برنج ، زمان خزانه گیری و درمجموع کشت اول را حدود 15 روز زودتر از مدت مشابه پارسال آغاز کردند.

یوسف نیک نژاد افزود: کشت زودهنگام همچنین باعث می شود، تا شالیزارها از آفت های زودهنگام برنج کمتر دچار خسارت شود.

این کارشناس برجسته مازندرانی همچنین به کشاورزان توصیه کرد: از بذرهای اصلاح وگواهی شده برای استفاده در خزانه برنج انتخاب وسعی داشته باشند تا فضا ،گرما ونیز نمناکی مناسب را پرورش بذر داشته باشند.

نیک نژاد همچنین اضافه کرد: پس از انتقال شالی ها پس از جدا شدن از خزانه و انتقال به زمین اصلی نسبت به انتخاب زمان مناسب برای استفاده از کود وعلف کش ها دقت داشته باشند تا روند کشت و سالم بودن محصول دچار مشکل نشود.

وی کشت دوباره برنج را یکی از راه های دسترسی در خودکفایی این محصول در کشور دانست و اضافه کرد: استقبال کشاورزان مازندرانی در سالهای اخیر برای کشت دوباره برنج نیز افزایش یافته است.

مازندران با بیش از 221هزار هکتار شالیزار وتولید سالانه بیش از یک میلیون 450هزارتن شالی رتبه نخست تولید این محصول را در کشور دارد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0