انتقاد آیت الله نظری از ورود افراد غیر کارشناس در بیان مسائل دینی
13 فروردين 1392 ، دیدگاه 0
انتقاد آیت الله نظری از ورود افراد غیر کارشناس در بیان مسائل دینی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ساری، جمعی از طلاب خواهر جامعه المصطفی العالمیه مشهد یازدهم فروردین با آیت الله عبدالله نظری خادم الشریعه در ساری دیدار کردند.

 

آیت الله نظری خادم الشریعه در این دیدار با بیان این که خداوند متعال عالم خلقت و عالم هدایت دارد، گفت: خلقت مربوط به همه موجودات است و خداوند آنها را از عدم و بر روی حکمت بالغه به وجود آورد.

 

آیت الله نظری خادم الشریعه با بیان این که خداوند متعال همه موجودات عالم را برای رسیدن به مقصد هدایت فرمود و هیچ تخلف و اختلافی در این خصوص وجود ندارد، گفت: اما هدایت تشریحی که مربوط به ارشاد و راهنمایی است تنها مربوط انسان است و تخلف و اختلاف نیز در بشر بسیار زیاد وجود دارد.

 

وی عدم تربیت صحیح دینی را مهم ترین عامل به وجود آمدن تخلف و اختلاف در بشر دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه انسان به دلیل دوری از اصول مهم دینی دچار این مشکل و نقیصه مهم شده است.

 

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه با اشاره به این که تربیت دینی به چند عامل مهم باز می گردد، ادامه داد: مهم ترین عامل در تربیت دینی فرد خانواده و پدر و مادر هستند که متأسفانه در این خصوص مشکلات مهمی وجود دارد که باید رفع شود.

 

آیت الله نظری خادم الشریعه، محیط مدرسه را دومین عامل مهم تربیت دینی فرد دانست و تصریح کرد: محیط تعلیم و تربیت نیز باید بر اساس ارزش های دینی شکل گیرد تا شاهد تربیت و پرورش نسلی دیندار و انقلابی باشیم.

 

وی، همنشین مناسب، انجمن های مذهبی و نیز اجتماعات را از دیگر عوامل شکل گیری روحیه دینی در انسان دانست و خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه، مساجد و هیأت های مذهبی نقش بسیار مهم و مؤثری در تربیت دینی افراد برعهده دارند.

 

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه در ادامه سخنان خود از ورود برخی افراد غیر کارشناس در امور تبلیغ دینی انتقاد کرد و گفت: افراد نااهل و غیر کارشناس نباید در امور دینی مداخله کنند.

 

آیت الله نظری خادم الشریعه با بیان این که متأسفانه برخی ها بدون رعایت اصول به طرح مباحث دینی ورود پیدا می کنند، بیان داشت: نااهل نباید به خود اجازه دهد تفسیر بگوید، تبلیغ کند به تبیین مباحث دینی بپردازد.

 

وی تنها راه جلوگیری از اختلاف و تخلف در هدایت تشریحی را تربیت صحیح دینی دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه عوامل دنیوی تربیت صحیح دینی را خنثی کرده است.

 

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه با تأکید براین که حب مال، مقام و جاه طلبی مانع رسیدن بشر به مقام تعالی شده است، تصریح کرد: متأسفانه انسان امروز در مسائل دینوی غرق شده است و این بسیار خطرناک است.

 

آیت الله نظری ادامه داد: خداوند متعال نیز روی همین جهت و برای این که این اصل محقق و عملی شود مسأله مهدویت، وجود با برکت امام زمان (عج) و اجرای حکم با دست ولی مطلق الهی را برای آخرین مرحله حرکت نبوت و امامت را اجرا خواهند کرد.

 

وی با اشاره به این که همه موجودات عالم در حال انجام وظیفه هستند و تخلف و اختلاف تنها در بشر وجود دارد، گفت: پیامبران الهی، ائمه اطهار(ع) و کتاب الهی آمدند تا بشر را هدایت کنند و به مرحله تعالی برسانند، اما نتیجه عمومی حاصل نشد که با ظهور مهدی آل محمد نقص عام وتام در عالم تکمیل خواهد شد.

 

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه با طرح این سؤال که پذیرش دستورات آخرین منجی عالم بشریت تکمیلی است تا تحمیلی، گفت: در زمان ظهور حضرت گناه و معصیت همه دنیا را خسته می کند، همه دنیا متوجه می شوند که پوشش موجب نجابت است و بشر پی خواهد برد که رباخواری حرکتی ناشایست است و دنیای علم نیز می فهمد که منکرات فرای فرد، جمع، دنیا و آخرت سودی به همراه نخواهد داشت وآنجا است که پذیرش دستورات حضرت مهدی(عج) تکمیلی است.

 

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر این که خداوند از کسی که به نام دین قدم بر می دارد و سبب گمراهی دیگران می شود نخواهد بخشید، ادامه داد: کسی که در جایگاه روحانیت، اصلاح، تربیت و خیرخواهی قرار دارد باید حرف و عمل او نیز مطابق با واقع و صدق باشد.

 

استاد درس خارج فقه واصول حوزه در بخش پایانی سخنان خود با گرامیداشت ایام فاطمیه، بر ضرورت بهره گیری زنان از الگوی فاطمی تأکید کرد و گفت: حضرت زهرا(س) منشأ نبوت و امامت است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0