لاریجانی در جمع اعضای جنبش عدم تعهد: آمریکا برای قتل عام فرهنگی ملت‌ها برنامه‌ریزی کرده است
28 اسفند 1390 ، دیدگاه 0
دبیرستاد حقوق بشر در جمع اعضای جنبش عدم تعهد آمریکا و دول غربی را به عنوان عاملان قتل عام فرهنگ ملل مختلف معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس،‌ محمدجواد لاریجانی که در حاشیه نوزدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل و به دعوت اعضای جنبش عدم تعهد در میان آنها حاضر شده بود گفت: آمریکا و دول غربی به اسم جهانشمولی حقوق بشر در حال قتل عام سایر فرهنگ‌های بشری هستند و این یک خیانت عظیمی به رشد معنوی انسانیت است.

مشاور اموربین الملل رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه خوشبختانه جنبش عدم تعهد دارای موضعی اصولی و محکم در زمینه استفاده از گزارشگرهای ویژه است گفت: استفاده از این روش اگر با مکانیزم‌های صحیح همراه نباشد به کشورهای سوء استفاده گر اجازه می‌دهد که به طور انتخابی و تبعیض آمیز اعضای جامعه بین المللی را مورد تهاجمات حقوق بشری قرار دهند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه اساساً تشکیل شورای حقوق بشر سازمان ملل یکی از دلایلش مقابله با همین روش بود گفت: اگر قرار بر ادامه روش استفاده گزینشی و تبعیض آمیز کشورها بود که دیگر نیاز نبود کمیسیون حقوق بشر را به شورای حقوق بشر تبدیل کنیم. امروز امریکایی ها دقیقا دارند همان بلایی را که بر سر کمیسیون اورده است بر سر شورا می‌اورند و معلوم است که شورا از خاصیت می‌افتد.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه این نشست که به ریاست مصر برگزار شد با تاکید براینکه ایران تعیین گزاشگر ویژه برای خود را تبعیض آمیز، ناموجه و براساس مقاصد خصمانه علیه ملت خود می‌داند گفت: در عین حال رفتار گزارشگر ویژه  بسیار دور از کمترین های مورد نیاز برای یک گزراشگری معقول و قابل قبول بود و حتی گزارشگر تلاش نکرده بود تا در گزارش ارائه کرده تظاهر به بی طرفی کند.

به گفته لاریجانی گزارشگر ویژه عملا به یک چهره تلویزیونی برای شانتاژ رسانه ای علیه ملت ایران تبدیل شده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه گزارشگر در اقدامی عجیب در صدد پرونده سازی علیه دولت ایران بوده و برای طرح شکایت از ایران دعوت عام کرده است تا اتهامات خود را ارائه کنند گفت: اینکه گزارشگر ویژه در کشورهای مختلف راه بیفتد و از همه بخواهد اتهامات خود علیه ایران را نزد او آورده و مطرح کنند بسیار غیرمترقبه و بیرون از مسئولیت اوست. از همین رو متنی که ایشان به عنوان گزارش ارائه داده مجموعه ای است از تهمت ها و دروغ هایی که در رسانه ها به راحتی یافت می‌شود و فرقی بین گزارش ایشان و گزارش های ارائه شده از سوی وزارت خارجه امریکا نیست.

به گفته لاریجانی همکاری با چنین گزارشگری با این مختصات و ویژگی‌ها بی معنی است در حالیکه ایران گزارشگری اصولی را بسیار کاری مفید و مایه قوت نظام خود می‌داند و از ان استقبال می‌کند چرا که اعتقاد داریم گزارشگری اصولی در صدد کشف واقعیت و بیان آن با زبانی فنی برای جهانیان خواهد بود.

وی درپایان این نشست با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران در سال آینده ریاست جنبش عدم تعهد را برعهده می گیرد بر لزوم افزاش تلاش ها در زمینه تنوع فرهنگی در امر حقوق بشر تاکید کرده و ابراز امیدواری کرد که تلاش اعضای عدم تعهد بتواند متون حقوق بشری را به نفع تنوع فرهنگی اصلاح کند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0