آیت‌الله حائری شیرازی: عزت رهبر معظم انقلاب به دلیل خودسازی فوق العاده ایشان است
24 آذر 1391 ، دیدگاه 0
نماینده مجلس خبرگان رهبری، عزت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب را به دلیل خودسازی ایشان دانست و تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب زیارت جامعه را وارد زندگی خود کرده‌اند، امام معصوم(ع) را به عنوان انسان ایده‌آل گرفته و می‌خواهند در امتداد معصوم(ع) حرکت کنند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی، صبح جمعه در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در مراسم تجلیل از برگزیدگان سلسله مسابقات معارف ثقلین، با بیان این که زیارت جامعه کبیره شناسنامه اهل‌بیت(ع) است، افزود: در بخش‌هایی از زیارت جامعه به اسرار و خصوصیات اهل‌بیت(ع) اشاره شده است، مانند جمله «قبورکم فی القبور» که ناظر به وجود داشتن شعبه‌هایی از حرم مطهر ائمه(ع) در مکان‌های مختلف است.
نماینده مجلس خبرگان رهبری با توصیه به این‌که برای پرداختن به زیارت جامعه از موضوع انسان‌شناسی آغاز کنید، ادامه داد: در حدیث قدسی است که «لایسعنی ارضی و لاسمائی» یعنی خداوند در ظرف آسمان و زمین جای نمی‌گیرد اما قلب بنده مؤمن جایگاه خداوند می‌شود.
وی ادامه داد: اگر کسی این مؤمن را زیارت کند، مانند این است که خداوند را در عرش زیارت کرده است: «من زار المؤمن کمن زار الله فی عرشه».
آیت‌الله حائری شیرازی خاطرنشان کرد: حوزه علمیه در جایگاه هدایت مردم قرار دارد، مردم از حوزه برای اخلاق استفاده می‌کنند، اما موضوعات مهم‌تری در اقتصاد و فرهنگ به دست فارغ التحصیلان دانشگاهی است، یعنی در واقع هدایت مردم و قلب حرکت جامعه به دست تحصیلکرده‌ های در دانشگاه است.
زیارت جامعه کبیره برای حفظ کردن گفته نشده است
وی اظهار داشت: متأسفانه دانشگاه به تولید علم نپرداخته و مباحث مطرح شده در دانشگاه ترجمه‌ای است، افراد در دانشگاه دکترا گرفته‌اند اما علم از خودشان نیست و درباره این علم با آنان نمی‌توان به بحث پرداخت.
استاد اخلاق حوزه علمیه قم اضافه کرد: جامعه نیاز به پویایی و تولید علم دارد، اما کتاب‌های ترجمه شده در ذات خود پویایی ندارند.
وی در ادامه اظهار داشت: بعضی که خوش‌بین به دولت هستند، دلیل گرانی را تحریم‌ها می‌خوانند، اما افرادی به مدیریت کشور اشکال دارند و می‌گویند این موضوع بیشتر به ضعف مدیریتی دولت ربط دارد و از موضوع تحریم‌ کمتر ناشی می‌شود.
آیت‌الله حائری اظهار داشت: مشکل بیکاری و مشکل گرانی ریشه در سودها و بهره‌های غیرمعمولی است که بر کالاها از سوی واسطه‌های مختلف تحمیل می‌شود زیرا ادعیه‌ای مانند جامعه کبیره در جامعه حضور ندارد.
وی با اشاره به این‌که جامعه کبیره باید در دانشگاه و جامعه حضور یابد، اما در حوزه و منبر باقی مانده است، اظهار داشت: زیارت جامعه برای حفظ کردن و خواندن گفته نشده است، زیارت جامعه برای انتخاب راه است، زیارت جامعه نقشه راه و معرفی انسان الگو است.
نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که در مباحث تربیتی در جامعه‌شناسی نیاز انسان به الگوی ایده‌آل را مطرح کرده‌اند، ابراز داشت: زیارت جامعه یعنی الگوی ایده‌آل انسان؛ که این مطلب باید در کرسی‌های جامعه‌شناسی و تربیت استفاده شود.
رهبر معظم انقلاب راه معصوم را دنبال می‌کند
وی افزود: حفظ کردن جامعه کبیره و قرآن بسیار مفید است و غبار غربت را از این گنجینه‌ها می‌زداید، اما این کافی نیست و قرآن و سنت باید در جامعه وارد شود.
آیت‌الله حائری با اشاره به این‌که دانش و ثروت مسؤولیت‌آور است، گفت: جوانان ما درس می‌خوانند اما از تهذیب غافل هستند، دانشگاه باید در علم پیشرفت کند اما به تهذیب هم باید بپردازد و این دو موضوع، باید با هم رشد بیابد.
وی ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب مهذب و خودساخته است، از این رو ایشان در جامعه عزت یافته است، ایشان بعد از دوره ریاست جمهوری می‌خواستند به ادامه درس در حوزه علمیه بپردازند، می‌گفتند اگر امام(ره) به من بگوید مسؤولیت یکی از پاسگاه‌های سیستان و بلوچستان را بپذیر، اطاعت می‌کنم.
نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رهبر معظم انقلاب زیارت جامعه را وارد زندگی خود کرده‌اند، امام معصوم(ع) را به عنوان انسان ایده‌آل گرفته و می‌خواهد در امتداد معصوم(ع) حرکت کند، در اینجا معنای جمله « انفسکم فی النفوس»، «آثارکم فی الآثار»، و «ارواحکم فی‌ الارواح» معنا می‌یابد.
وی بیان داشت: اگر اسلام نتوانست علوم انسانی دانشگاه را فتح کند دیگر نقشی در هدایت جامعه نخواهد داشت، از این رو رهبر معظم انقلاب دستور دادند که مبنای علوم انسانی، قرآن قرار گیرد.
آیت‌الله حائری شیرازی با اشاره به این‌که زیارت جامعه را کاربردی فرابگیریم و آن را در انسان‌شناسی و در جامعه‌شناسی خود وارد کنیم؛ ابراز داشت: کسانی که به زیارت عتبات می‌روند به زیارت انسان الگو و نمونه می‌روند و باید امام زیارت‌شده را الگوی خود قرار دهند./914/پ202/ج

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0