بنیاد بین‌المللی «هنرهای قرآن و عترت» تشکیل می‌شود
19 آبان 1391 ، دیدگاه 0
معاون امور قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل بنیاد بین‌المللی هنرهای قرآن و عترت خبر داد و گفت: سرود ملی قرآن و عترت نیز در راه است.

به گزارش خبرنگار قرآنی باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست شورای برنامه‌ریزی مجموعه جشنواره‌های قرآنی «آیات»، 19 آبان‌ماه 1391 با حضور حجت‌الاسلام «حمید محمدی» معاون امور قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر جشنواره‌‌های «آیات» در مرکز آموزش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

بنا بر این گزارش این نشست با تلاوت «محمدحسین سبزعلی» قاری بین‌المللی قرآن آغاز و حجت‌الاسلام «حمید محمدی» معاون امور قرآن و عترت وزیر ارشاد سخنران اصلی برنامه بود.

محمدی، طی سخنانی با اشاره به اینکه زبان قرآن یک زبان بین‌المللی است، گفت: زیرا زبان قرآن کریم زبان فطرت است و به همین دلیل خواص هنری دارد، همچنین هنر آمیزه‌ای است که جغرافیا، مذهب و سلیقه نمی‌شناسد.

وی از برگزاری 22 جشنواره قرآنی آیات خبر داد و گفت: امسال و پیش از پایان سال 22 جشنواره قرآن آیات را برگزار و آیین اختتامیه تمام جشنواره‌ها از 10 دی تا 15 بهمن ماه 1391 برگزار می‌شود.

محمدی از تبدیل جشنواره آیات به «بنیاد بین‌المللی هنرهای قرآن و عترت» خبر داد و گفت: جشنواره آیات به زودی به بنیاد هنرهای بین‌المللی قرآن و عترت تبدیل شده و در آن سازوکارهای هنری، نمایشگاهی و جشنواره‌ها تعبیه می‌شود، البته ممکن است نام این بنیاد به نام یک شخصیت تغییر کند.

وی از طراحی سرود ملی قرآن و عترت خبر داد و گفت: ما به دنبال تعداد آثار نیستیم، بلکه هدف ما جذب آثار فاخر است، به عنوان مثال سعی داریم لباس قاریان قرآن و سرود ملی قرآن عترت که به زودی عرضه می‌شود را از دل همین آثار استخراج کنیم.

*برای تعامل با سازمان دارالقرآن و اوقاف تلاش کردیم

محمدی با توصیه به دبیران جشنواره‌های آیات در خصوص تعامل با سایر نهادها گفت: روزی که من به مرکز آمدم اغلب دستگاه‌ها همکاری چندانی با ما نداشتند، اما پس از گذشت چندی با سایر نهادها مانند سازمان دارالقرآن و سازمان اوقاف ارتباط تنگاتنگی پیدا کردیم، شما نیز باید با دستگاه‌ها و مؤسسات تعامل داشته باشید و پوستر جشنواره را برای آنها ارسال کنید.

*پوسترهای ماه محرم هفته آینده آماده انتشار است

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد با اشاره به اینکه باید تبلیغات بیشتری را در خصوص جشنواره‌ها انجام دهید، گفت:‌ شما می‌توانید با مراجعه به مدارس و دانشگاه‌ها و مؤسسات قرآنی در استان‌ها از افراد مختلف جهت شرکت در جشنواره دعوت کنید، همچنین با رایزنی‌های انجام شده با صدا و سیما شبکه «شما» به صورت رایگان با تمام ظرفیت در خدمت طرح است.

محمدی همچنین از طراحی 40 پوستر با مضامین مربوط به ماه محرم خبر داد و گفت: این پوسترها تا هفته آینده منتشر خواهد شد.

وی از آغاز به کار سومین جشنواره آیات به محض برگزاری مراسم اختتامیه دور دوم خبر داد و در این خصوص اظهار داشت: انجام مراسم اختتامیه دور دوم جشنواره آیات به منزله آغاز دور سوم است و سومین دوره جشنواره‌ «آیات» در مراسم اختتامیه اعلام رسمی می‌شود، همچنین تلاش می‌کنیم سال آینده مراسم اختتامیه برخی از جشنواره‌ها را در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار کنیم.

*در هدیه دادن و حق‌القدم قاریان صرفه‌جویی کنید

محمدی برگزارکنندگان جشنواره‌ها را به صرفه‌جویی توصیه کرد و گفت: با توجه به کمبود بودجه باید با مدیریت و صرفه‌جویی خصوصاً در اهدای هدایا و پذیرایی، جلوی بروز مشکلات ناشی از کمبود بودجه را بگیرید، به عنوان مثال در برنامه‌ها از قاریانی که وجهی دریافت نمی‌کنند استفاده کنید، البته ما به تعهدات خود به طور کامل عمل می‌کنیم و تعهدات استان را نیز باید خودتان پیگیری و وصول کنید.

انتهای پیام/م.خ

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0