امام جمعه آمل: روز عرفه بهترین فرصت برای شکستن بت های درون است
3 آبان 1391 ، دیدگاه 0
امام جمعه آمل: روز عرفه بهترین فرصت برای شکستن بت های درون است

حجت الاسلام محمدعلی رحمانی آملی، امام جمعه آمل، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در آمل، با بیان این که دعای عرفه از مشهورترین دعاها است که شامل مضامین ارزنده ای چون شناخت پروردگار و تضرع نسبت به حضرت حق است، گفت: عرفه از جمله روزهایی است که خداوند منان بندگان را به عبادت خویش دعوت کرده تا بیش از پیش به او نزدیک شوند.

 

وی با اشاره به این که خودشناسی یکی از مضامینی است که در دعای عرفه به آن توجه شده است، خاطرنشان کرد: انسان در این دعای نورانی به درگاه حضرت حق می گوید که با لطف خودت مرا آفریدی و هیچ یک از امورم را به خودم وانگذاشتی و لحظه لحظه زندگی یار و پشتیبان من بودی که توانستم به این جا برسم.

 

استاد حوزه علمیه آمل با بیان این که دعای عرفه بهترین فرصت برای تجدید عهد و میثاق با خداوند منان است، گفت: انسان در این دعای شریف می گوید که پروردگارا به سوی تو روی آوردم و به ربوبیت تو گواهی می دهم.

 

حجت الاسلام رحمانی آملی گفت: انسان در دعای عرفه به این مسأله اشاره می کند که خدای من تو تنها پناهگاه من هستی و اگر رحمت تو نبود من الان جزء هلاک شدگان بودم.

 

امام جمعه آمل با اشاره به این که انسان در این دعای گرانقدر از حضرت حق می خواهد تا نیازهای تربیتی او را برطرف نماید و بر مشکلات روزگار و کشمکش شب ها و روزها یاریش کند، بیان داشت: انسان از معبود لایتناهی می خواهد تا او را از رنج های این جهان و محنت های جهان دیگر نجات داده و شر بدی هایی که ستمکاران در زمین انجام می دهند او را نگاه دارد.

 

وی با تاکید بر این که روز عرفه بهترین فرصت برای شکستن بت های درون است، یادآور شد: این روز گرانقدر زمانی ارزنده برای رسیدن به غایت آمال عارفان و همجواری با عرش الله است.

 

حجت الاسلام رحمانی آملی با بیان این که در روز عرفه درهای آسمان برای پذیرش تضرع های عاشقانه بندگان به سوی حضرت حق گشوده می شود، گفت: انسان باید در این روز گرانقدر از خداوند منان بخواهد تا غروب این روز را با غروب گناهانمان یکی گرداند.

 

استاد حوزه علمیه آمل در پایان با بیان این که روز عرفه همچون برخی ایام خاص برای این است تا انسان بداند برای چه آمده است و به کجا می رود، بیان داشت: آدمی باید از این فرصت های ارزنده به بهترین نحو ممکن و در راستای تهذیب نفس و تکامل معنوی خویش بهره جوید.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0