مهندسان ستون های سازندگی شهر ها هستند
10 اسفند 1399 ، دیدگاه 0
رئیس شورای شهرستان آمل : مهندسین می تواند در توسعه شهری و رفاه شهروندی نقش انکار ناپذیری ایفا کند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین  / مهندسی علم خدا در طبیعت است ، و یک مهندس می‌تواند از این زاویه به قدرت خداوند نگاه کند.زاویه دید یک مهندس به همه مسائل نگاه علت و معلول است و در نگاه یک مهندس هیچ چیز نمی‌تواند خارج از منطق و نظم اتفاق بیافتد و یک مهندس از زاویه دیگری جهان را می‌بیند.پنجم اسفند، زادروز دانشمند بزرگ ایرانی، خواجه نصیرالدین طوسی، مناسبتی ارزشمند برای بزرگداشت جایگاه مهندسی است. موعدی برای پاسداشت تعهد و تفکر مهندسانی است که توسعه‌ساز و تحول‌آفرین بوده‌اند و با تکیه بر اندیشه‌ و عمل خود جامعۀ امروز بشری را ممتاز و متمایز از گذشته ساخته‌اند.به همین مناسبت احمد نیکخواه رئیس شورای شهرستان آمل با حضور در دفتر نظام مهندسی شهرستان آمل و دیدار با هیئت رییسه نظام مهندسی،کانون مهندسین، جامعه مهندسین مستقل ، انجمن مجریان و همچنین روسای  ادارات ، شهرداران مناطق و  ریاست آموزشکده فنی وحرفه ای علامه حسن زاده آملی ضمن تبریک این روز بزرگ لوح تقدیر و شاخه گل به عنوان یادبود تقدیم این عزیزان نمودند که مورد استقبال قرار گرفت .

**تقدیر تشکر از کسانیکه درجهت توسعه پایدار شهر تلاش می کنند

دکتر احمد نیکخواه رئیس شورای شهرستان آمل دردیدار با رضا سلیمانی رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان آمل واعضای هیئت رئیسه ، دکتر مرتضی حسن پور مهندس تورج حسین پور و دکتر محی الدین طیبی و دیگر اعضا و کارمندان نظام مهندسی و همچنین مهندس پیشکسوت، ریاست کانون مهندسین مهندس حسین ایزدی باقدردانی از تلاش وزحمات مهندسین شهرستان آمل که درجهت توسعه پایدار شهر تلاش می کنند گفت : شکی نیست که به فعالیت درآمدن همۀ ظرفیت‌های نهفته در کشور ما، تنها از طریق به کارگیری اندیشه خلاق و کار اثربخش این جامعۀ فرهیخته و توانمند امکان‌پذیر خواهد شد و دستیابی به اهداف متعالی پیش‌رو، نیازمند عزم و اراده‌ای پولادین، تفکر هوشمند و کار جمعی همۀ کسانی است که سرمایه‌های انسانی این مرز و بوم را تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد : نامگذاری روز بزرگداشت زادروز خواجه نصیر الدین طوسی به عنوان شخصیتی نمونه و الگو در مهندسی کهن ایران اسلامی به نام روز مهندس در راستای توجه به نقش والا و ارزشمند تلاشگران این عرصه است.

**مهندسان ستون های سازندگی شهر ها هستند

 رئیس شورای شهرستان آمل یادآورشد : مهندسان ستون های سازندگی شهر ها هستند و وجود این ستون ها می تواند در توسعه شهری و رفاه شهروندی نقش انکار ناپذیری ایفا کند.

دکتر نیکخواه تاکید کرد : طی سالهای طولانی به موضوع شهرسازی بطورمدون و برنامه ریزی شده در کل کشور و استان  وشهرستان توجه چندانی به عمل نیامده و عدم حضور مهندسان شهرساز در جایگاه‌های نظارتی موجب شده تا در مراحل اجرایی طرح‌های جامع و تفصیلی شهرهای کشور تغییرات زیادی صورت گیرد که حاصل آن  تضییع حقوق شهروندان در حوزه عمومی و بروز آلودگی‌های زیست‌محیطی، ناکارآمدی عملکردی و سیما و منظر نامطلوب شهرها بوده است.

**ساختن شهر خوب نیاز مند برنامه ریزی دقیق و علمی می باشد

 وی اشاره به این که ساختن شهر خوب نیاز مند برنامه ریزی دقیق و علمی می باشد، اظهارداشت: برخی از قوانین، موانعی را در راستای توسعه پایدار شهرها بوجود میاورند که این قوانین نیاز به اصلاحیه و بازنگری دارند.

وی خاطرنشان کرد : اینجانب به عنوان رئیس شورای شهرستان آمل که در اغلب جلسات و شوراهای اداری حضور داشته ام ضعف حضور مهندسین در رشته های مختلف  به عنوان مشاور و یا مدعو در جلسات را احساس کرده تا از تخصص آنها بهره مندی کامل صورت گیرد تا موجبات تقویت مدیریت شهری رافراهم نمایند.

**درتمام تصمیم گیری شهری باید نگاه مهندسی وجود داشته باشد

وی اشاره کرد : درتمام تصمیم گیری شهری باید نگاه مهندسی وجود داشته باشد واگر نباشد به وضعیت مطلوب دست نخواهیم یافت .

رئیس شورای  شهرستان آمل  گفت : در شهر و مدیریت شهری  بايد نگرش فرهنگی- انسانی( اجتماعی) حاکم شود که به انسانها نگاه نکنيم که در ساختمانها زندگی ميکنند بلکه به ساختمان هايی نگاه کنيم که انسانها در آن زندگی ميکنند. نقش ساختمانها بايد تکريم ساکنان آن باشد همچنين شهرداریها در ايجاد گذرها بايد به انسانها و جايگاه آنان توجه کنند و اگر بينش ما عوض نشود مشکلات شهرها ادامه پيدا خواهد کرد.

**قطعا این حرکت زیبای دکتر احمد نیکخواه رابه فال نیک می گیریم

مهندس رضا سلیمانی رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان آمل با قدرشناسی ازاین حرکت بسیار پسندیده دکتر احمد نیکخواه رئیس شورای شهرستان آمل گفت : قطعا این حرکت زیبای ایشان رابه فال نیک می گیریم که دراین شرایط کرونایی وبا دادن گل به همکاران خستگی از تن شان دررفت ، دراین شرایط هستند کسانی که قدردان زحمات دیگران هستند .

**مهندسین آمل همیشه می خواهند همراه و کمک کار مدیران اجرایی شهر باشند

وی اشاره کرد : مهندسین آمل همیشه می خواهند همراه و کمک کار مدیران اجرایی شهر باشند که انتظار میرود از مدیران استقبال خوبی صورت پذیرد چراکه مهندسین دلسوز شهر می خواهند برای توسعه شهری بدون هیچ چشمداشتی دست یاری دراز کنند ولی تاکنون هیچ عکس العملی درخور توجه را مشاهده نکردیم .

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان آمل تاکید کرد : در ترافیک شهری ، زیباسازی ، عمران ومعماری  مدیریت شهری سعی نکردند تا از توان این عزیزان استفاده کنند واگر این نگاه همکاری وجودداشته باشد شهر قشنگ تری خواهیم داشت .

لازم بذکر است که دکتر احمد نیکخواه رئیس شورای شهرستان آمل دردیدار جداگانه با روسای ادارات ، شهرداران مناطق و ریاست آموزشکده فنی وحرفه ای علامه حسن زاده آملی براستفاده از تمام ظرفیت ها برای توسعه پایدار شهری با تکیه بر استفاده از خرد جمعی تاکید کردند .

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0