پیشگامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی در اجرای طرح میراث ماندگار (زراعت چوب )
19 بهمن 1399 ، دیدگاه 0
دکتر حامد برجسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی : با توجه به ارزیابی نهایی کارشناسان امر، درفاز اول نهال صنوبر در مساحت 10 هکتار از زمین های این دانشگاه به زیر کشت خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین /همزمان با دهه فجر وبا حضور معاون عمرانی استانداری مازندران ، مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران ، فرماندار ویژه آمل ، رئیس دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران،  سرپرست معاونت امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ، رئیس ومعاونین دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی ، بخشدار دشت سر ، روسای ادارات آمل عملیات زارعت چوب در 10 هکتار در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی  آغاز شد .

درفاز اول  10 هکتار برای زارعت چوب اختصاص داده شد

دکتر حامد برجسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی  با اشاره به اهمیت اجرای این طرح برای دانشگاه تاکید کرد:  دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی  وسعت ، محیط مناسب و  آب و هوای بکری دارد و ظرفیتی بزرگ برای تحقق اهداف دانشگاه در زمینه در آمد زایی غیر شهریه ای است.

 وی با تاکید بر محوریت فعالیت های دانش بنیان مطرح کرد: با توجه به ارزیابی نهایی کارشناسان امر، درفاز اول نهال صنوبر در مساحت 10 هکتار از زمین های این دانشگاه به زیر کشت خواهد رفت.

وی یادآورشد : با توجه به فضای که وجوددراین دانشگاه وجوددارد از لحاظ کشت کیفیت زمین های 1و2و3 طبقه بندی شده است و این قول رامی دهیم که درصدد افزایش کاشت نهال باشیم .

تامین گونه های بومی هیرکانی  برای توسعه جنگل در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی 

فتح اله غفاری  سرپرست معاونت امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران باقدردانی از کمکهای مسئولین دانشگاه وفرمانداری ویژه آمل در کاشت زارعت چوب و با اشاره به نامگذاری امسال تحت عنوان «جهش تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب افزود : متأسفانه تاکنون به طرح توسعه زراعت چوب به دید بسیج همگانی نگاه نشده بود. اما از سال گذشته با توجه به نیاز مبرم برخی کارخانه‌ها به چوب، دولت طرح درختان ماندگار را که مربوط به درختان دوره هیرکانی همانند راش و بلوط و چنار و... بود، کلید زد و از ابتدای امسال نیز طرح زراعت چوب در استان مازندران به اجرا درآمد.

وي تعداد نهال هاي غرس شده براي زراعت چوب در استان را هم 720 هزار اصله اعلام كرد ادامه داد : درفاز اول در این دانشگاه 10 هکتار زارعت چو ب انجام می شود واین آمادگی راداریم تا در سطح 30 هکتار نهال رابرای کاشت زارعت چوب بصورت رایگان تامین کنیم .

سرپرست معاونت امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران تاکید کرد : آمادگی را داریم در 3 هکتار گونه های بومی هیرکانی  که دارای تنوع باشند را دراختیار دانشگاه قراربدهیم چون این منطقه متصل به جنگل می باشد به عنوان جنگل طبیعی تلقی شود  وازاین حالت خارج شود

غفاری گفت : در رابطه با بحث فروش محصول هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت چون درختانی که کاشته می شوند هیچگونه منع قانونی جهت قطع آن نخواهیم داشت و عرضه و تقاضا بسیار خوب بوده و سود خوبی را می تواند داشته باشد .

حفاظت از عرصه‌های ملی به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

دکتر علیرضا شریعت فرماندار ویژه آمل با قدردانی از ریاست ومعاونین دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی  که چنین فرصتی رابرای زارعت چوب بوجود آوردند گفت : یکی از اساسی‌ترین وظایف امروز ما حفظ منابع‌طبیعی و محیط‌زیست و جلوگیری از تخریب منابع خدادادی است و  باید طوری عمل کنیم که حفاظت از عرصه‌های ملی به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد : زارعت چوب یکی از بهترین ابداعاتی که دراین ایام اتفاق افتاده وهم مقرون بصرفه است وهم از هدر رفت جنگل هیرکانی جلوگیری می کند.

فرماندار ویژه آمل گفت :  خوشبختانه 45 هزار اصله رابا واحدها خصوصی ودولتی قرارداد بسته شد و دراین دانشگاه درفازاول 10 هکتار پیش بینی شده که امیدواریم که توسعه بیافتد

شریعت خاطرنشان کرد : امروز هم بمناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا بنام 4 شهید ه شهرستان 4 نهال کاشته شود

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0