عدم رعایت استاندارد واردات برنج فاجعه است
12 بهمن 1399 ، دیدگاه 0
علیزاده شایق : اگر برنج می خواهد دربورس موفق شود خارج از مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران صورت گیرد موفق نخواهدشد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین  / مهندس جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور در جلسه کارگروه تولید وتجارت انجمن برنج ایران که با حضور مدیرعامل ورئیس هیئت مدیره مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران ، معاونت وکارشناسان موسسه تحقیقات برنج کشور درمازندران ، رئیس شعبه انجمن برنج استان گلستان ، رئیس شعبه انجمن برنج درمازندران ودیگر کارشناسان که در مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران برگزارشد ادامه داد: با وجود تولید دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج، حداکثر نیاز به واردات ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن است که متاسفانه به سبب نبود کنترل و نظارت، برنج زیادی وارد می‌شود.

**درشرایط فعلی استاندارد برنج‌های وارداتی پایین‌تر از برنج تولید داخلی است

دبیر انجمن برنج کشور با انتقاد از اقدام اخیر سازمان ملی استاندارد گفت: اخیرا سازمان ملی استاندارد دست به حرکت نامناسبی زده، چرا که در مقطعی برنج‌های وارداتی از استاندارد خاصی برخوردار بودند، اما در شرایط فعلی استاندارد برنج‌های وارداتی پایین‌تر از برنج تولید داخلی است.

علیزاده شایق افزود: انجمن برنج درخصوص استاندارد پایین برنج‌های وارداتی با سازمان استاندارد چندبار در این خصوص مکاتبه کرده است.

وی با بیان اینکه عدم رعایت استاندارد واردات برنج فاجعه است، گفت: معاونت بازرگانی دولتی به سازمان ملی استاندارد اعلام کرده که تا آذر ۱۴۰۰ رعایت استاندارد ضرورتی ندارد که این امر فاجعه‌ای بیش نیست چرا که امکان واردات هر گونه برنج وجود دارد.

دبیر انجمن برنج ادامه داد: معاونت بازرگانی دولتی به بهانه حمایت از مصرف‌کننده، رعایت استاندارد برنج‌های وارداتی تا سال آینده را حذف کرده است که این امر بیانگر حمایت از مصرف‌کننده نیست، بلکه عادت دادن خانوار‌ها به برنج‌های با کیفیت پایین است.

علیزاده شایق تصریح کرد: تمامی کشور‌ها برای واردات کالا حداقل استانداردی می‌گذارند، کما اینکه بار‌ها برخی کالا‌های ایرانی همچون هندوانه و گوجه فرنگی به علت استاندارد پایین به کشور عودت داده شده است، حال نمی‌دانیم بازرگانی دولتی چطور به خود اجازه می‌دهد که طی نامه‌ای به سازمان استاندارد خواستار عدم رعایت استاندارد تا آذر سال آینده شود.

وی افزود: انجمن برنج ایران طی نامه‌ای به وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد خواستار اجرای استاندارد برنج‌های وارداتی شده، اما به نظر می‌رسد سازمان استاندارد دلش نمی‌خواهد زیر بار این حرکت غیر قانونی رود.

دبیر انجمن برنج ایران درباره آخرین وضعیت تولید برنج گفت: بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی و مرکز آمار سال گذشته تولید برنج ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود که امسال شرایط آفتاب بهار و تابستان به مراتب بهتر از سال گذشته بود که با این وجود پیش بینی می‌شود که حداقل تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن باشد.

وی سرانه مصرف برنج ایرانی را ۳۶ کیلو اعلام کرد و گفت: با توجه به جمعیت ۸۳ میلیون نفری و احتساب ذخایر استراتژیک، ۳ میلیون تن برنج در سال مورد نیاز است که با این وجود ۶۰۰ هزار تن کسری مورد نیاز باید از طریق واردات تامین شود.

**متاسفانه برنج های خارجی را در کیسه های برنج داخلی مخلوط می کنند

علیزاده شایق با ابراز تاسف ازاینکه کشاورزان  درمقابل واردات برنج از حق خودشان دفاع نمی کنند گفت : متاسفانه برنج های خارجی را در کیسه های برنج داخلی مخلوط می کنند واین راهمه می دانند وکسی با اینها برخورد نمی کند .

 وی عنوان داشت : واردکنندگان برنج درهمه جا ورود پیداکردند وتنها جای که نتوانستند ورود پیداکنند انجمن برنج ایران است که از نامش واهمه دارند متاسفانه کسانی که برنج خارجی را وارد می کنند از حمایت دیگران برخورد دار هستند وباید وزارت جهادکشاورزی محکم وارد کند.

وی با بیان اینکه وارد کنندگان از ارز 4200 تومانی استفاده می کنند اشاره کرد : دولت خودش از اینها حمایت می کند وزمانی که رئیس جمهور اعلام می کنند که قیمت دلار 15 هزارتومان درسال 1400 می شود قطعا موج گرانی برای فروش بالاتر برنج خارجی صورت می گیرد ووارد کنندگان برنج های خارجی رابا همان دلار 15 هزارتومانی بفروش می رسانند .

دبیر انجمن برنج ایران یادآورشد : نزدیک شدن قیمت برنج وارداتی با برنج داخلی مصرف کننده به دنبال برنج داخلی هستند وقیمت برنج توسط این مرکز با درنظر گرفتن تمام جوانب درسال زارعی 1400بصورت عادلانه که کشاورز راضی باشد انجام بشود .

علیزاده شایق با اشاربه اینکه امسال بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری سال جهش تولید می باشد گفت : متاسفانه به خاطر عدم هماهنگی وهمکاری  سال جهش تولید نبود بلکه جهش واردات بود .

 وی با اشاره به ورود برنج به بورس یادآورشد : اگر برنج می خواهد دربورس موفق شود خارج ازاین مرکز صورت گیرد موفق نخواهدشد وشما اگر دیر بجنبیدگروههای که کار بازرگانی برنج را انجام می دهند زحماتی که شما عزیزان کشیدید استفاده می کنند .

 دبیر انجمن برنج ایران عنوان داشت : این تفکر وانسجامی که دراین مرکز وجوددارد وپیگیرهای که صورت گرفته است موفق خواهید شد وانجمن برنج ایران در جهت محقق شدن این خواسته بحق شما درکنار شما خواهدبود .

**دست های پنهانی در جهت تغییر دادن استاندارد  برنج 127 به نفع وارد کنندگان وارد عمل شد .

دکتر سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران باقدردانی از حمایت های مهندس علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران در جهت محقق شدن برنامه های این مرکز گفت : قطعا حمایت های جنابعالی می تواند در پیشبرد امور مرکز کار ساز باشد ومی توانیم از پتانسیل وظرفیت های حضرتعالی در کشور استفاده کنیم .

 وی با اشاره به ورود یک میلیون و600 تن برنج خارجی در سال ۱۳۹۸به کشور ادامه داد : ازاین مقدار یک میلیون و 100 تن مازاد بر نیاز کشور می باشد که براساس ارز 4200 تومانی وارد شد .

 وی اشاره کرد : درنه ماهه سالجاری 752 هزار تن برنج خارجی وارد کشور شد که این اقدام ناشایست بود که متاسفانه دست های پنهانی در جهت تغییر دادن استاندارد  برنج 127 به نفع وارد کنندگان وارد عمل شد .

 مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران تاکید کرد : با این اصلاحیه در استاندارد  برنج 127خارجی را درجه یک معرفی نمودند وقرار شد که 200 هزار تن برنج خارجی  بی کیفیت که پشت گمرک  مانده وارد کشور شود .

**جانانه از برنج داخلی درروند اصلاح  استاندارد برنج 127 دفاع کردیم

 دکتر یزدان پناه با اشاره به اینکه با این روند وبراساس نظرات کارشناسان توانستیم از حق خودمان دفاع کنیم خاطرنشان کرد : متاسفانه در تصمیم گیری درروند اصلاح  استاندارد برنج 127 شش نفر از واردکنندگان حضور داشتند و تنها مدافع برنح داخلی از موسسه تحقیقات برنج  کشور حضور داشت که بعد از اعتراض دلسوزان برنج داخلی،  خوشبختانه  با حضور دو نماینده از انجمن برنج ایران و مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در این کار گروه، جانانه از برنج داخلی دفاع کردیم که منجر به تدوین درست طبقه بندی برنج  به صورت  برنج خارجی درجه 1و2و3 وبرنج داخلی هم درجه 1و2و3 استاندارد سازی شود .

 وی با انتقاد از عدم همراهی وزارت صمت از عدم اجرائی نمودن استاندارد سازی برنج 127  تصریح کرد : متاسفانه معاون وزیر صمت نامه ای  رابه استاندارد ارسال کردند تا این تصمیم تا یکسال ونیم آینده کنار گذاشته شود وبرنج های خارجی براساس روال سابق واردکشور شوند که این تصمیم بسیار نگران کننده بود .

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران تاکید کرد : برای رشد تولید برنج باید گام اساسی برداشته شود ومشکلی که داریم برخی از مسائل دراختیار دولت قراردارد ویک همت عالی را طلب می کند ودربحث واردات هیچ اختیاری نداریم .

**برای رفع رکورد بازار برنج وزارت خانه های جهادکشاورزی وصمت ورود جدی پیداکنند

دکتر یزدان پناه خاطرنشان کرد : سازمانها و ادارات دولتی مصرف برنج آنها تعطیل نشده است واگر مصرفی برنج آنها استفاده از برنج داخلی باشد یگ کام به جلو برای حمایت از کشاورزان خواهد بود وانتظار داریم که برای رفع رکورد بازار برنج وزارت خانه های جهادکشاورزی وصمت ورود جدی پیداکنندکه سازمانها و وزارتخانه ها برنج مصرفی خود را از برنج داخلی تامین کنند

 وی با اشاره به رکود بازار برنج درزمان شیوع بیماری کرونا در کشور گفت : باتوجه به شیوع بیماری کرونا که تعطیلی تالار ها ورستوران وعدم برگزاری مراسمات ملی ومذهبی راشاهد بودیم باعث شد که رکود سنگینی دربازار حاکم شود .

 مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران با اشاره به پیگیرهای صورت گرفته برای ورود برنج به بورس کالای کشاورزی گفت : خوشبختانه با بازدید وزیر اقتصادودارائی ازاین مرکز موافقت خودشان را اعلام کردند وهمچنین وزیر جهاد کشاورزی با دادن دستور کتبی جهت پیگیری را صادر کردند .

 وی با اشاره به موافقت کارشناسان بورس از امکانات این مرکز ادامه داد : برای محقق شدن این خواسته بحق همه دلسوزان تلاش کنند واز جناب مهندس علیزاده شایق هم انتظار داریم که با ارسال نامه به وزیر صمت کمک کارماباشند تا بورس کالای کشاورزی درمازندران راه اندازی شود تا قیمت برنج همانند دیگر کالاهای کشاورزی دربورس بصورت شفاف باشد .

**جای خوشبختی است که این مرکز برای احقاق حق کشاورزان دفاع می کند

 درادامه جلسه کارگروه دکتر وحید خسروی معاون موسسه تحقیقات برنج کشور درمازندران با قدردانی از راه اندازی این مرکز گفت : یکی از محصولات کشاورزی که بعداز برداشت دچار چالش بودیم برنج است که جای خوشبختی است که این مرکز برای احقاق حق کشاورزان دفاع می کند تا برنج سالم به دست مصرف کنندکان برسد .

وی اشاره کرد : اززمانی که این مرکز شروع به فعالیت نمود شاهد خبرهای خوشی ازاین مرکز هستیم وهرگونه همکاری باشد درخدمت این مجموعه هستیم

**هرکشوری که بخواهد از مابرنج بخرد براساس استاندارد همان کشور عمل می کنیم

مهندس احمد اشراقی یکی از کارشناسان سابق معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور درمازندران با اشاره به اینکه متاسفانه دست های پنهانی می خواهند برنج های خارجی بدون درنظر گرفتن استاندارد برنج 127 وارد کشور کنند گفت : هرکشوری که بخواهد از مابرنج بخرد براساس استاندارد همان کشور عمل می کنیم .

وی اشاره کرد : واردات برنج خارجی همه باید براساس استاندارد ایران وارد کشور شوند این نمی شود که ما می خواهیم برنج را وارد کنیم بدون رعایت استاندارد باشد

** دولت خیلی دلش نمی خواهد قیمت برنج بالا برود

 مهندس حسینی عضو هیئت مدیره انجمن برنج ایران ورئیس شعبه انجمن برنج استان گلستان با اشاره به اینکه تولید کنندگان برنج درشرایط بدی قراردارند گفت : متاسفانه درکل محصولات کشاورزی بخاطر بی مهری رشد آنچنانی نداشتیم .

 وی یادآورشد : دولت خیلی دلش نمی خواهد قیمت برنج بالا برود وبه دنبال حمایت از وارد کنندگان برنج است چراکه کشاورزان وتولید کنندگان حامی ندارند .

وی با انتقاد از مصوبه اخیر مجلس درخصوص کاشت برنج درتمام شهرهای ایران خاطرنشان کرد : برای بالابردن تولید مجلس مصوب کرد که برنج درکل کشور آزادشود واین برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست .

 رئیس شعبه انجمن برنج استان گلستان خاطرنشان کرد : با افزایش نهادهای کشاورزی 20 درصد سود به جیب کشاورز می رود .

حسینی با بیان اینکه برند سازی دراین مرکز باید اولویت اول باشد اضافه کرد : دربخش تجارت برنج برند برنج ایرانی دربین مصرف کنندگان از آن جذابیت افتاد  که شرایط بدی در استان گلستان بوجود آمده است و بعضی از مصرف کنندگان احساس می کنند باقیمت پائین برنج ، برنج کیفی دریافت می کنند .

**استاندارد برنج 127 به نفع تولیدات داخلی است

 دکتر مرتضی نصیری یکی از کارشناسان معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور درمازندران با اشاره به اینکه برای رقابت با برنج داخلی برنج نامرغوب وارداتی را وارد کردند گفت : متاسفانه وارد کنندگان برنج با فشار وارد آوردن به وزارت صمت در خصوص نادیده گرفتن استاندارد برنج 127 درزمان ترخیص  مجبور شدند نامه ای بنویسند ورعایت استاندارد رابه سال بعد موکول کردند .

 وی با بیان اینکه استاندارد برنج 127 به نفع تولیدات داخلی است عنوان داشت : دراین استاندارد سازی هویت برنج ایرانی وخارجی مشخص می شود که وارد کنندگان نتوانندبراحتی برنج وارد کنند .

وی با تاکید براینکه تصمیم گیری درخصوص برنج باید توسط این مرکز صورت گیرد اظهارداشت : اگر این مرکز تصمیم گیرنده باشد درخصوص رکورد بازار برنج می تواند جوابگوباشد وماباید باقدرت درکشور باشیم تا بتوانیم از حق کشاورزان دفاع کنیم .

 کارشناس معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور درمازندران درخصوص مخلوط برنج در بعضی از مناطق کشور اضافه کرد : متاسفانه در کشور تا بحث مخلوط برنج می شود نگاهها به استانهای شمالی می شود که شاهد استقبال کمتری هستیم وباید این مجموعه برند سازی کند تا برند خوب به مصرف کنندگان معرفی شود .

**انجمن برنج ایران دراستانهای مختلف حضوری پررنگ داشته باشد

مهندس اسفندیار قاسم زاده رئیس انجمن برنج مازندران درادامه جلسه کار گروه با تاکید براینکه واردات برنج خارجی منوط به رعایت استانداردملی نه استاندارد کشورهای صادر کننده باشد گفت : انجمن برنج ایران دراستانهای مختلف حضوری پررنگ داشته باشد وبرای جلوگیری از وارد برنج خارجی بدون استاندارد درمازندران فقط دو شهر فریدونکنار وبابلسر اقدام کردند ومابقی شهرها بی تفاوت بودند .

وی اشاره کرد : خود کشاورزان باید پای کار باشندوبرای رفع رکود بازار حضوری پررنگ داشته باشند .

**مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران درتصمیم گیریهای کلان دخالت داشته باشد

 مهندس منصور بهرامي، یکی دیگر از  کارشناسان معاونت موسسه تحقیقات برنج کشور درمازندران با بیان اینکه این مرکز درتصمیم گیریهای کلان دخالت داشته باشد گفت : با راه اندازی این مرکز حرکت خوب وامیدوارکننده ای برای کشاورزان خواهد بود وازفرصت ها باید استفاده شود .

 وی اشاره کرد : الحمدالله با این رویکرد وبستری که وجوددارد برای کشاورزان بهترین فرصت است .

**ورود برنج خارجی به بخش فروش وتولید آسیب جدی وارد کرد

محمد باقر امان پور رئیس هیات مدیره مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران با اشاره به شیوع بیماری کرونا وپائین آمدن  مصرف برنج درکشور گفت : متاسفانه دراین گیر ودار 750 هزار تن برنج خارجی وارد کشور کردند که به بخش فروش وتولید آسیب جدی وارد شده است .

 وی با بیان اینکه درتوزیع برنج خارجی مدیریت شود تاکید کرد : برای جلوگیری بی رویه برنج خارجی به کشور حتما استاندار د برنج 127 رعایت شود

امانپور به اهداف که این مرکز دنبال می کند اشاره کرد : هدف از احداث پایانه صادراتی و شهرک صنفی برنج آمل ساماندهی نظام تولید و توزیع و بازاریابی و فروش محصولات برنج و همینطور محصولات وابسته در بین خریداران است،

وی به دیگر اهداف این مرکز ازقبیل برندسازی برنج کشور ومعرفی برنج ایرانی به بازار کشورهای مورد هدف ، ایجاد مرکز معاملات برنج و شفاف سازی قیمت برنج ، سامان دهی بازار برنج داخلی ، سامان دهی نظام تولید،توزیع،بازاریابی و فروش برنج و محصولات وابسته در بین خریداران ، حرکت به سمت ایجاد نظام کشت و بازاریابی نوین. ، حمایت و مشاوره در زمینه تولید محصولات با کیفیت صادراتی و معرفی ارقام تجاری برنج. ، تلاش برای شناسنامه دار کردن برنج های ایرانی. ، ایجاد انگیزه در کشاورزان در راستای تولید دوباره برنج(راتون و کشت دوباره) ، افزایش اشتغال زایی در حیطه کارگران فصلی شالیزار و فعالیت بیشتر کارخانجات شالیکوبی و خروج از رکود. مطالبی راعنوان داشتند

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0