پرسنل آرامستان ها قهرمانان خاموش در مبارزه با کرونا
23 دی 1399 ، دیدگاه 0
یکی از محیط ‌هایی که همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اماکن عمومی که تحت هیچ شرایطی تعطیل نخواهد شد، آرامستان‌ها هستند و اگر کارگران در این حوزه فعال نباشند قطعا در بحران‌ها با مشکلات مواجه خواهیم شد.

 

کمال آنلاین  / در روزهای کرونایی، کارکنان آرامستان‌ها جزو کسانی هستند که با ایثار و فداکاری مشغول کارند.

شهرداری به‌عنوان یک نهاد مردمی وظایف بسیار مهم و خطیری در راستای خدمات‌رسانی به شهروندان و رفع مشکلات شهری بر عهده دارد.

کارگران شهرداری جزو نیروهای بسیار خدوم و زحمت‌کش هستند که به‌صورت شبانه‌روزی و در بخش‌های مختلف در حال فعالیت هستند و خوشبختانه شهروندان هم قدر زحمات آنان را می‌دانند.

همواره شهرداری‌ها در بحران‌ها، حوادث و مناسبت‌های مختلف در شهر در خط مقدم خدمات‌رسانی و امدادرسانی هستند که کارگران در ارائه این خدمات نقش به‌سزایی را ایفا می‌کنند.

شیوع ویروس کرونا یکی از بحران‌هایی بود که کل جهان را در بر گرفت، متعاقب آن طی ماه‌های اخیر همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی برای مقابله با شیوع این بیماری تلاش کردند که کارگران شهرداری‌های سراسر کشور در خط مقدم آن بودند.

و یکی از بخش‌هایی که در این حوزه به‌خوبی وارد عمل شده و به ایفای نقش پرداخت، کارکنان آرامستان‌ها هستند، و سازمان آرامستان‌ها به دلیل نوع فعالیت کاری خود یکی از سازمان‌هایی است که فعالیت در آن به خاطر شرایط روحی مراجعان بسیار سخت است و علی‌رغم این موضوع، کارکنان آن در این ایام با از خودگذشتگی و ایثار، تلاش خالصانه‌ای که داشتند در عرصه خدمت‌رسانی از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

یکی از محیط ‌هایی که همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اماکن عمومی که تحت هیچ شرایطی تعطیل نخواهد شد، آرامستان‌ها هستند و اگر کارگران در این حوزه فعال نباشند قطعا در بحران‌ها با مشکلات مواجه خواهیم شد.

کارکنان آرامستان‌ها در مواقع بحرانی مانند کرونا علاوه بر سلامت جسمی با ناراحتی‌های روحی نیز مواجه هستند.

با تلاش و کوشش شبانه‌روزی کارکنان آرامستان‌ها خواسته شهروندان داغ‌دار در بهترین شرایط ممکن محقق می‌شود که این امر می‌تواند مرحمی بر زخم داغ‌دیدگان باشد.

طبیعی است که کم‌توجهی به اصول و ضوابط بهداشتی در شرایط بحرانی شیوع کرونا نه تنها می‌تواند به وخیم شدن شرایط منجر شود، بلکه تداوم رعایت موازین بهداشتی را نیز در میان مردم کمرنگ می‌کند، موضوعی باید بیش از پیش به آن اهتمام ویژه داشته باشد.

**کار در این سازمان کار در خاموشی است

بهزاد نعمتی مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری آمل گفت : در این شرایط بحرانی پرسنل آرامستان نیز همانند کادر درمان توانشان را از دست داده‌اند اما تا امروز کار به شکلی پیش رفته که کمترین مشکل در این حوزه ایجاد شود.

وی تصریح کرد: کار در این سازمان کار در خاموشی است و در شرایطی که وضعیت بسیار پیچیده است و شرایط کرونایی مراقبت ویژه ای نیاز دارد، فعالیت کارکنان این سازمان، عملی جز رفتار ایثارگرانه نمی تواند باشد که برای آنها آرزوی سلامتی دارم.  

 مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری آمل  یادآورشد : کارکنان بهشت امام زاده عبدالله با وضعیت کرونا توانستند خدمات را به گونه ای ارائه دهند که کرامت خانواده متوفیان حفظ شده و به نوعی برخورد شد که حداکثر خدمات، ارائه و در فضایی آرام به دور از حاشیه کار کنیم.

نعمتی با اشاره به نخستین و مهمترین اولویت در مبارزه با ویروس کرونا به لحاظ ایجاد توان و قدرت مقابله، اظهار کرد: سعی کردیم با تهیه تجهیزات و آموزش‌های مکرر از انتقال ویروس و آلوده شدن کارکنان جلوگیری کنیم و زمینه‌های ابتلا به بیماری را تا حداقل میزان ممکن کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه این حضور مردم نه تنها برای خودشان که برای پرسنل آرامستان نیز خطرآفرین است و از این بابت بسیار نگران هستیم، افزود: اگر تا امروز سالمندان را به خاک می‌سپردیم، در هفته گذشته شاهد فوت و خاکسپاری جوانان هستیم و این روند بسیار نگران‌کننده است.

وی اضافه کرد: جامعه روحانیت و گروه‌های جهادی در این شرایط پای کار آمده و کار غسل و کفن اموات کرونایی را انجام می دهند.

**ایثارگری پرسنل سازمان آرامستانها به هیچ وجه قابل جبران  نیست.

سید علی رحیمایی  مدیر عامل سازمان آرامستانهای شهرداری بابل گفت : پرسنل سازمان آرامستانهای شهرداری بابل و طلبه های بزرگوار دراین ايام اگرچه قهرمانان خاموش هستند اما ایثارگری آنها به هیچ وجه قابل جبران  نیست.

وی ادامه داد : دراین امر خطير و توفیق عبور از بحران بی شک حمایت ها و ارشادهای امام جمعه محترم بابل و شهرداربابل و اعضای شورای اسلامی شهر بابل  و حضور جهادی طلبه های بسیجی بسیار موثر بود.

وی اشاره کرد : آنچه این روزها برای مردم شهر دغدغه ایجاد نموده ترس از بیماری کرونا ویروس است که نگرانی مردم از این بیماری بیشتر از خود بیماری است در صورتیکه ما روزانه شاهد از دست دادن تعدادی زیادی بر اثر سانحه تصادف رانندگی هستیم.

مدیر عامل سازمان آرامستانهای شهرداری بابل بیان داشت: از پزشکان و پرستاران که در این روزها در خط مقدم دفاع از سلامت شهروندان می باشند و نهایت تلاش خود را برای محافظت از بیماران در مقابله با این بیماری بکار گرفته اند، قدردانی می نمایم.    
رحیمایی تاکید کرد : به منظور جلوگیری از هر گونه تجمع از شهروندان درخواست میشود از حضور در آرامستان جهت برگزاری هر گونه مراسم پر تجمع خودداری نمایند.

 وی تاکید کرد : به شهروندان عزیز توصیه می گردد تنها در مراسم  تدفین در کوتاه ترین زمان حضور یابند و از شرکت افراد سالمند و‌ افرادی که دارای بیماری زمینه ایی می باشند جلوگیری نمایندو از شهروندان عزیز استدعا داریم جهت حفظ سلامت و قطع زنجیره ی ویروس کرونا در منزل بمانند.

**سازمان آرمستان‌ها آنطور که باید در بحث کرونا مورد توجه قرار نگرفت

یحیی علی‌نژاد  مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری قائم‌شهر با بیان اینکه در خط مقدم مبارزه با کرونا علاوه بر خدمات دهی مدافعان سلامت، پرسنل آرامستان ها ‏نیز تلاش می‌کنند و به نوعی باید از آنها تجلیل شود، گفت: اگرچه در این امر یکی از موضوعات ‏مهم به لحاظ روحی و روانی خانواده‌های متوفی است که با وجود جلوگیری از برگزاری هرگونه مجلس ‏ترحیم و ختم باعث ایجاد فشار روحی می‌شود؛ آرامستان قائم شهر به منظور رفع این مشکل دست به ‏اقداماتی زده و تیمی با حضور روانشناسان و طلاب تشکیل داده است که به منازل خانواده‌های متوفی رفته و آن‌ها را دعوت به آرامش و صبر می‌کنند.

علی نژاد با بیان اینکه سازمان آرمستان‌ها آنطور که باید در بحث کرونا مورد توجه قرار نگرفت، تصریح کرد: انتظار می‌روند خدمات و زحمات همکاران مجموعه سازمان آرامستان‌ها به مردم منعکس شود. وقتی شخصی عزیزی را از دست می‌دهد و در مرحله آخر به این سازمان مراجعه می‌کند ما باید ضمن ارائه خدمات مطلوب بتوانیم از بعد روانشناسی هم باعث تسلی خاطر بازماندگان باشیم لذا می طلبد فعالیت‌های سازمان آرامستان‌های بیش از پیش منعکس شود.

وی با اشاره به تبعات اجتماعی شاغلین آرامستان‌ها، گفت: متاسفانه هنوز برخی نگاه خوبی به شغل غسال ندارند و این باعث بروز چالش‌هایی در اجتماع برای همکاران ما می‌شود.

مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری قائم‌شهر گفت: کارکنان آرامستان ها به عنوان اصلی ترین مجموعه فعال در مقابله با کرونا از همان روزهای نخست در حال خدمت هستند.

گزارش علیرضا عزیز کمالی

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0