حمایت همه جانبه مسئولین کشور از ورود برنج به بورس کالای کشاورزی
20 دی 1399 ، دیدگاه 0
یکی از اهداف مهم بورس کالای کشاورزی حذف واسطه ها وخرید وفروش مستقیم بین فروشنده وخریدار ، شفاف سازی قیمت ها ، کاهش ریسکح بین کشاورزان وخریداران وایجاد بازار منسجم می باشد .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین  /علاوه بر مرکبات، برنج ایرانی را در بورس کالا عرضه شود؛ چراکه برنج های معروف و پرمصرف ایرانی همواره با نوسان قیمت ها مواجه هستند؛ به همین دلیل بازار این محصول با مشکلات عدیده ای در تعادل عرضه و تقاضا و ثبات قیمت ها مواجه است که در این رابطه بورس کالا می تواند راهکار مناسبی برای ایجاد تعادل در بازار برنج ایرانی باشد.

یکی از اهداف مهم بورس کالای کشاورزی حذف واسطه ها وخرید وفروش مستقیم بین فروشنده وخریدار ، شفاف سازی قیمت ها ، کاهش ریسکح بین کشاورزان وخریداران وایجاد بازار منسجم می باشد .

درهمین راستامرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران تلاش کرد تشریفات قانونی پذیرش بورس برنج رادربورس کالای کشاورزی انجام دهد وتحقق این امر مهم نیازمند حمایت های وزارتخانه های دارائی ، جهادکشاورزی وصمت را طلب می کند .

**زمین کشاورزی و شالیکاری نه تنها فرهنگ ماست. بلکه تامین کننده امنیت غذایی ما می باشد

دکتر سید اسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران در جریان بازدید دکتر رضا حاجی پور نماینده مردم شهرستان آمل درمجلس برضرورت حمایت درست از کشاورزان رامورد تاکید قرارداد و گفت : زمین کشاورزی و شالیکاری نه تنها فرهنگ ماست. بلکه تامین کننده امنیت غذایی ما می باشد. ما باید با این نگاه به این حوزه توجه کنیم. وقتی مورد توجه قرار گرفت، راهکارهای متناسب با تقویت آن را انجام خواهیم داد.

وی افزود :  اینکه شما بخواهید بازار را به صورت دستوری کنترل کنید. مثلاً  قیمت برنج را بالا و یا پایین تعیین کنید، که نمی شود! بایدبا ابزارهایی  که وجود دارد نبض بازار را کنترل و از کشاورز حمایت کرد. نه اینکه مثلا بیائیم به کشاورز مبلغ ناچیزی وام و تسهیلات بدهیم و بعد بگوئیم حمایت انجام شد.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران  ادامه داد : ما اگربه تمام حوزه های تولید مثل کاشت، داشت، برداشت، بازرگانی و... توجه کنیم، دیگر آن فرد کشاورز نیازمند مبلغ ناچیز وام و تسهیلات نخواهد بود.

دکتر یزدان پناه خاطرنشان کرد : سیستم بازرگانی ما فشل است. اما با استفاده از بازرگانی و تجارت نوین، واسطه گری ها از بین رفته وحداقل ۱۰ درصد از این هزینه ها کاهش و محصول با قیمت مناسب تری به دست مصرف کننده می رسد ، تمهیداتی  فراهم شده است تا با همکاری جهاد کشاورزی استان، دربورس کالای کشاورزی برنج  که به زودی راه اندازی شود ، قابلیت خرید و فروش برنج فراهم شده و کشاورزان عزیز می توانند برنج های خود را از طریق پایانه صادرات برنج و بورس کالای کشاورزی پس از کارشناسی به فروش برسانند.

وی تاکید کرد : درسالن معاملات برنج انواع برنج ازقبیل پر محصول و کیفی پس از کارشناسی با قیمت رقابتی عرضه می شود که این امر هم به نفع کشاورزان ومصرف کنندگان است.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران با قدردانی از تلاش وحمایت های دکتر رضا حاجی پور نماینده مردم شهرستان آمل درمجلس در خصوص حمایت از کشاورزان گفت : قطعا این حمایت ها موجب دلگرمی کشاورزان خواهد شد وامید به آینده پیداخواهند کرد وبه کارشان بیشتر علاقمندی نشان می دهند وهیچگاه زمین کشاورزی رابه به ساختمان سازی ویا ویلا سازی اختصاص نمی دهند .

**ایجاد بورس برنج در بورس کالای کشاورزی به نفع کشاورزان خواهد بود .

دکتر رضا حاجی پوور نماینده مردم آمل درمجلس ضمن بازدیداز از سورتینگ وبسته بندی وسالن معاملات برنج در  مرکز بین المللی تجارت وپایانه صادرات برنج ایران گفت : ایجاد بورس برنج در بورس کالای کشاورزی به نفع کشاورزان خواهد بود .

وی اشاره کرد : عمده سطح زیرکشت این محصول در استان‌های مازندران و گیلان قرار دارد.با توجه به اهمیت برنج در سبد غذای خانوار، ایجاد اشتغال و درآمد برای بسیاری از کشاورزان، توجه به بازار این محصول حائز اهمیت است.

وی یادآوری : همه باید تلاش کنیم که درسالی که بنام جهش تولید نامگذاری شده بتوانیم به خودکفائی برنج هم دست پیداکنیم .

درادامه جلسه دکتر حاجی پور ضمن تماس تلفنی با دکتر دژ پسند وزیر اقتصاد دارائی ، ایشان حمایت کامل خود را از ورود برنج به بورس کالای کشاورزی اعلام کردند وقول دادند این حرکت با همکاری وزارتخانه های جهاد کشاورزی وصمت هدیه باشد به کشاورزان مازندرانی که نسبت به کارشان دلگرم باشند  

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0