تعاونی‌های ‌روستایی؛ مهمترین تشکل در روستاها می باشند
28 شهریور 1399 ، دیدگاه 0
مهندس ذوالفقار نائیجی رییس اداره تعاون روستایی شهرستان آمل : اداره تعاون روستایی آمل تولیدگری و هدایت 43 تشکل را در قالب شرکت های تعاونی روستایی، تعاونیهای تولید، اتحادیه های مرتبط، تشکل های بخش کشاورزی و نظام صنفی کارهای کشاورزی را در امر برنامه ریزی، ساماندهی، حمایت و نظارت بعهده دارد.

مهندس ذوالفقار نائیجی رییس اداره تعاون روستایی شهرستان آمل در گفتگوی اختصاصی با آوای کمال با بیان اینکه تعاونی‌های ‌روستایی به عنوان مهمترین تشکل در روستاها، از سابقه طولانی و پیشینه‌ای غنی و ارزنده در زمینه یاریگری و کار گروهی نهادینه در فرهنگ‌ها و تمدن‌های گوناگون برخوردارند گفت: تعاونی‌های ‌روستایی به عنوان نهادهای پشتیبان و حامی توسعه روستایی و واحدهای تولید و بهره‌برداری بخش کشاورزی محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: ارتباط تنگاتنگ بین روستا و فعالیت کشاورزی و به عبارتی دیگر، نقش مهم نواحی روستایی در تولید محصولات کشاورزی از ضرورت های توجه به توسعه روستایی می باشد.

مهندس نائیجی اشاره کرد: همگام با سیاست‌های توسعه در بهبود کیفیت زندگی، کار، تولید و ارتقای سطح درآمد روستاییان و وضعیت اجتماعی اعضای خود موثر باشند.

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان آمل خاطرنشان کرد: نقش آفرینی تعاونی‌ها و تشکل ها در کمک به تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مدیریت کنترل و بهبود قیمت محصولات، منجر به حل مشکل اصلی بخش کشاورزی و نوسانات بازار می گردد، این روند می‌تواند به افزایش ارزش افزوده بخش کشاورزی و نیز کاهش فقر در روستاها کمک نماید.

وی اظهارداشت: اداره تعاون روستایی آمل تولیدگری و هدایت 43 تشکل را در قالب شرکت های تعاونی روستایی، تعاونیهای تولید، اتحادیه های مرتبط، تشکل های بخش کشاورزی و نظام صنفی کارهای کشاورزی را در امر برنامه ریزی، ساماندهی، حمایت و نظارت بعهده دارد.

وی گفت: ارائه خدمات مستقیم در حوزه افزایش تولید با تامین نهاده های تخصصی کشاورزی، اعمال خدمات رفاهی، بیمه روستاییان، تامین مایحتاج زندگی و معیشت کشاورزان و خدمات فنی و زیر بنایی از جمله فعالیت های شرکت های تحت پوشش می باشد.

رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان آمل تصریح کرد: اشتغال پایدار و مستقیم و پاره وقت بیش از 140نفر در خدمات دهی به خانواده 27500 نفری عضو شرکت ها در بیش از 300 روستای تحت پوشش این اداره در شهرستان آمل همچنین ساماندهی، نظارت، انطباق مصوبات شرکتها، هدایت و نیز آموزش بیش 300 نفر از ارکان شرکت در قالب اعضای هیئت مدیره، مدیران عامل و بازرسین شرکتها و دیگر اعضا بخشی از فعالیت های اداره تعاون روستایی شهرستان می باشد.

مهندس نائیجی به اهم عملکرد 6ماهه اداره و شبکه تحت پوشش در سال 1399از قبیل 1: تامین و توزیع 4200 تن انواع کودشیمیایی از طریق شرکتهای تحت پوشش به کشاورزان 2: تامین و توزیع 138 هزار لیتر انواع سموم دفع آفات نباتی محصولات زراعی و باغی 3: تامین54/5تن انواع بذور شالی و شبدر جهت تولید محصول سالم و استراتژیک در شهرستان 4: تامین بیش از 9 هزار و 860 تن انواع نهاده های دامی از جمله ذرت،سویا و سبوس 5: تامین و توزیع بیش از 2 میلیون و200 هزار لیتر سوخت در حوزه خانوار و ماشین ها و ادوات بخش کشاورزی از طریق شرکت های تابعه 6: خدمات بیمه روستائیان و عشایر  به 7700 نفر توسط 12 کارگزار تعاونیهای تولید تحت پوشش 7: پیگیری و تحت پوشش قراردادن بیش از 4800 نفر بهره بردار بمنظور صیانت از حقوق حرفه ای وصنفی از طریق نظام صنفی کارهای کشاورزی در شهرستان ‌8: بررسی بیش از 35 تراز نامه فعالیت مالی شرکت های تحت پوشش مطالبی را عنوان داشتند.

لازم بذکراست که مهندس ذوالفقار نائیجی رییس اداره تعاون روستایی شهرستان آمل درجشنواره شهید رجایی شهرستان آمل به عنوان مدیر نمونه شهرستانی انتخاب و از ایشان تجلیل بعمل آمد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0