بزرگی صنعت و مقاومت عزتمندانه آملی‌ها
11 مرداد 1399 ، دیدگاه 0

کمال آنلاین  / شهرستان آمل نزدیکترین شهر مازندران به پایتخت ایران با قدمتی بیش از ۳ هزار سال از شهر‌های مهم استان‌های شمالی کشور بشمار می رود.

شهرستان آمل با مساحت ۳۲۰۰ کیلومتر مربع به لحاظ موقعیت جغرافیایی وارتباطی بین شهری، از جنوب به استان تهران، از شمال به شهرستان ساحلی محمودآباد، از شرق به شهرستان بابل و از غرب به شهرستان نور و از شمال شرق به شهرستان فریدونکنار متصل است.


این شهرستان در آخرین سرشماری با بیش از ۴۰۶ هزار نفر جمعیت، به عنوان سومین شهرستان پرجمعیت مازندران محسوب می‌شود که به لحاظ پراکندگی شهروندان این شهرستان در شش شهر آمل، گزنک، رینه، دابودشت، امامزاده عبدالله وبابکان و ۵ بخش مرکزی، دابودشت، لاریجان، دشت سر و امامزاده عبدالله و حدود ۳۵۰ روستای این شهرستان سکونت دارند.


موقعیت جغرافیایی آمل
شهرستان آمل به لحاظ برخورداری از مواهب خدادادی جنگل، کوه و دشت و فاصله ۲۰ کیلومتری با دریا و نیز فاصله ۱۸۰ کیلومتری با پایتخت کشور از مسیر جاده هراز، همواره به عنوان مقصد اصلی و بی نظیر برای سفر بسیاری از هموطنان از مناطق مختلف کشور و حتی خارج از کشور در طول سال است.

 

جایگاه والای علمی آمل 
شهر آمل که در گذشته‌های دور به نام های" آمارد، همرو، آمله، مرداد، آمو " معروف بوده به لحاظ قدمت تاریخی وفرهنگی به گواهی واسناد موجود تاریخی دارای هفتاد مراکز علمی بوده و تنها شهر دارای بیشترین دانشگاه قدیم یا همان نظامیه در حدود ۸۰۰ سال قبل بوده‌است.

 

وجود علمای بزرگ دینی و تاریخی شهرستان آمل همچون" علامه جریرطبری" که از محضرامام رضا (ع) کسب فیض کرده، ابوجعفر محمدبن خالد طبری مؤلف آثار متعدد از جمله جامع البیان فی تفسیر القرآن، فخرالاسلام عبدالواحدبن اسماعیل معروف به امام شهید، شیخ ابوالعباس قصاب آملی؛ محمدبن حسن بن اسفندیار صاحب کتاب تاریخ طبرستان؛ محمدبن محمود آملی، صاحب نفایس الفنون، سید رکن‌الدین آملی از منجمان بزرگ ازسدۀ‌های گذشته گرفته تا مفاخرمعاصر ازجمله علامه حسن زاده آملی و علامه جوادی آملی و ده‌ها شخصیت ممتاز علمی وفرهنگی، نشان از جایگاه مهم علمی وآموزشی شهرستان آمل دارد.

 

همچنین برخورداری از ۱۵ دانشگاه دولتی وغیرانتفاعی در این شهرستان و همچنین اشتغال بیش از ۶۱ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی، نشان از جایگاه بالا ومهم علمی وآموزشی این شهرستان کهن دارد.


دگرگونی در معادلات سیاسی
شهرستان آمل به لحاظ سکونت طوایف و قومیت‌های مختلف یکی از شهر‌های مهم و استراتژیک کشور به لحاظ موقعیت سیاسی با گرایش‌های مختلف بوده که در دهه‌های اخیر دو تن از سران قوای مقننه و قضائیه از این شهرستان بوده و به همین خاطر در کانون توجهات محافل مختلف بوده است.

این شهرستان در دهه‌های گذشته یک کرسی مستقل در مجلس شورای اسلامی دارد و تا چهار دوره گذشته " عزت الله یوسفیان ملا" نماینده مردم آمل درخانه ملت بوده و در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۸ " رضا حاجی پور" پس از چهار دوره رقابت در نهایت به عنوان منتخب مردم شهرستان آمل راهی بهارستان شد.

 

آمل، قلب تپنده اقتصاد مازندران
شهرستان آمل به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و نزدیک‌ترین شهر به پایتخت وهم چنین قرارگرفتن در مسیر تزانزیتی در دهه‌های گذشته مورد استقبال سرمایه گذاران برای اجرای طرح‌های مهم تولیدی وصنعتی قرار گرفت.


راه اندازی ۵ شهرک صنعتی، وجود شرکت بزرگ لبنی کاله، واحد‌های بزرگ تولیدی و صنعتی که بنا بر آمار‌های اعلام شده از سوی سازمان صنعت، معدن وتجارت مازندران، بیش از ۵۰ درصد صنعت استان در این شهرستان مستقر است و حدود ۷۰ درصد صادرات سالانه مازندران نیز به تنها توسط شرکت لبنی کاله انجام می‌شود، شهرستان را با چالش کمبود زمین برای واگذاری به سرمایه گذاران مشتاق برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.


در کنار مزیت‌های بالای تولیدی و صنعتی شهرستان آمل، وجود بیش از ۳۷ هزار هکتار شالیزار با تولید سالانه بیش از ۲۲۰ هزار تن برنج سفید در قالب دو کشت، فعالیت ده‌ها مزارع پرورش مرغ گوشتی ولاین و نیز پرورش ماهیان سرد وگرم آبی در کنار دیگر محصولات کشاورزی وباغی، با تولید بیش از یک میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، شهرستان آمل را در بخش کشاورزی در سطح مازندران و کشور متمایز کرده است.

تاریخی سازی فرنگی کار آملی در ادوار المپیک

ورزش در شهرستان آمل به عنوان یکی از شهر‌های ورزشی و مشهور کشور در دهه‌های گذشته شناخته شده و سر زبان‌ها آمد.
قاسم رضایی ملی پوش آملی کشتی فرنگی آمل با ۳ دوره متوالی حضور در المپیک و کسب دو نشان طلا و برنز المپیک‌های لندن و ریو در تاریخ ورزش آمل و کشتی فرنگی ایران تاریخ ساز شد.


در کنار این قابلیت بالای شهرستان آمل در کشتی فرنگی و نیز برخورداری شهرستان از وجود ده‌ها سالن‌های ورزشی دولتی و خصوصی، به واسطه حضور بیش از یک دهه‌ای تیم کاله آمل در لیگ برتر والیبال ایران، با کسب دو مقام قهرمانی، یک نائب قهرمانی، سوم و نیز مقام قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا، این رشته ورزشی را به عنوان مهد والیبال ایران معرفی و صاحب جایگاه مستحکم در این رشته ورزشی تبدیل کرد.

 

گذر انسان‌های ۳ هزارساله درآمل
اسناد تاریخی موزه شهر آمل در بخش باستان‌شناسی که این بخش را از دیگر قسمت‌های موزه متمایز کرده وجود اشیاء با ارزش تاریخی است که قدمت تعدادی آثار همچون سفال، فلز، سنگ و شیشه که به جای مانده از دوران پیش از تاریخ تا زمان قاجار در محدوده شمال کشور را نشان می‌دهد، قدمت سکونت در این شهرستان را به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح نسبت می‌دهد.

 

وجود بیش از ۵۰ اثر تاریخی ثبت شده آمل در فهرست آثار ملی، وجود قله دماوند بام ایران در کنار آبشار شاهاندشت، قلعه ملک بهمن، شکل شاه، آتشکده و وجود مقابر بیش از ۱۰۰ امامزاده واجب التعظیم، جایگاه فرهنگی و مذهبی شهرستان آمل را در این بخش متمایزتر کرده و هرساله این اماکن میزبان صد‌ها هراز گردشگر داخلی وخارجی است.

 

موزه شهدا آمل در مقبره تاریخی و ۸۰۰ ساله میربزرگ مرعشی در آمل که اکنون آثار به جا مانده از شهدا دوران جنگ تحمیلی و نیز حماسه مردمی و غرورآفرین ۴۱ شهید ایستادگی مردم این شهرستان در مواجه با گروهک کمونیست که به خیال خام شان قصد تصرف شهر آمل را داشتند، به مقاومت مردم آمل خنثی و در وصیت‌نامه معمارانقلاب اسلامی نیز از مردم شهر آمل یاد شده، سند افتخار مردم این شهرستان را در وفاداری به نظام، انقلاب و شهدای والامقام به رخ تاریخ می‌کشاند.


اجتماعی‌های پر رونق
بدون شک و به گواه همه مردم ایران و به خصوص مازندران، مردم شهرستان آمل در حوزه‌های اجتماعی و دورهمی‌های منحصربه فرد شهروندان این شهرستان در همه ایام سال زبانزد خاص وعام هستند.


از جشن‌های نوروزی، آیین ۶۰۰ ساله ورف چال، ۲۶ عیدماه، جشن آغاز سال نوتبری در مردادماه گرفته تا تیرماه سیزده شو، چله نشینی و شب نشینی‌های رایج در بیشترمناطق روستایی، از مردم شهرستان آمل به عنوان اجتماعی‌ترین مردمان در سطح مازندران و خطه شمال کشور تبدیل کرده و به لحاظ وجود طایفه‌های متعدد در مناطق کوهستانی لاریجان و بخش امامزاده عبدالله این شهرستان در ایام تابستان، این خوش نشینی‌ها و دورهمی‌های آملی‌ها را به اوج خود می‌رساند.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0