بازار برنج نوبرانه مازندران در انتظار کشف قیمت
11 مرداد 1399 ، دیدگاه 0
/استان مازندران حدود یکهزار و ۲۰۰ واحد شالیکوبی دارد که علاوه بر تبدیل شالی به برنج سفید ، به عنوان محل خرید و فروش برنج به صورت عمده نیز شناخته می شوند.

استان مازندران حدود یکهزار و ۲۰۰ واحد شالیکوبی دارد که علاوه بر تبدیل شالی به برنج سفید ، به عنوان محل خرید و  فروش برنج به صورت عمده نیز شناخته می شوند.

در حالی که حدود یک هفته از آغاز برداشت شالی در مازندران سپری و برنج نوبرانه در کیسه ها بسته بندی می شود ، ولی هیچگونه خرید و فروشی در شالیکوبی ها انجام نمی شود و همه طرف ها از کشاورز گرفته تا دست اندرکاران شالیکوبی ها و بازار عمده فروشی منتظر کشف قیمت هستند.

اظهارات صاحبان چند شالیکوبی در شهرستان های بابل و آمل نشان می دهد که بازار خرید و فروشی برنج نو کاملا راکد است و هیچکس حاضر به اعلام قیمت نیست و ظاهرا همه منتظر اتفاق خاصی برای اعلام قیمت برنج نوبرانه هستند.

با این حال ، بازار خرید و فروش برنج سال گذشته به صورت کم رمق فعالیت دارد ولی اغلب شالیکوبی ها به مشتریان اعلام می کنند که برنج قدیمی را تمام کرده اند و در انتظار اعلام قیمت برای برنج نو هستند. تا پیش از برداشت شالی و ورود برنج نو به شالیکوبی ها ، هر کیلوگرم برنج کشت اول تا ۲۱ هزار تومان و کشت دوم هم تا ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می شد.

شالیکارانی که محصولشان را برای تبدیل به برنج سفید وارد شالیکوبی کرده اند ، می گویند که فروش برنج نو با قیمتی که اکنون برنج سال گذشته در بازار مشتری دارد ، برایشان به صرفه نیست . آنها به افزایش سطح عمومی قیمت ها در کشور مانند قیمت لوازم خانگی ، حبوبات، گوشت ، مرغ و لبنیات و دیگر کالاهای مورد نیازشان استناد می کنند و می گویند که فروش برنج نو به قیمتی که اکنون برنج سال گذشته خریدار دارد ، برایشان به صرفه نیست.

زمانی که پای صبحت های کشاورزان می نشینی ، بر این نکته تاکید داشتند که امسال هزینه کشت و کارشان هم افزایش زیادی داشته و توقعشان با توجه به نرخ تورم ، افزایش حداقل ۲۰ درصدی قیمت برنج نسبت به سال قبل است.

پیش از این مسئولان بخش کشاورزی و کارشناسان اقتصادی هم بر این نکته تاکید داشتند که امسال اگر کشاورز برنجکار هر کیلوگرم برنج کیفی طارم محلی را کمتر از ۲۷ هزار تومان به فروش برساند ، صرفه اقتصادی نخواهد دید و حفظ زمین های کشاورزی با توجه به قیمت های نجومی که برای آنها وجود دارد ، مشکل خواهد شد.

دولت هم پیش از این همسو با دغدغه شالیکاران و در حمایت از محصولشان ، ارز نیمایی برای واردات برنج تصویب کرد. کارشناسان بازار برنج معتقدند این مصوبه مانع کاهش قیمت تولیدات داخلی این محصول در سال جاری می‌شود. همسو با این مصوبه  سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز اعلام کرد اگرچه هزینه تولید برنج امسال بسیار بالا رفته است ، اما شالیکاران نگران قیمت محصول خود نباشند.

اگر چه اصل عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت بازار است ، اما با توجه به این که واردات برنج مورد نیاز کشور طبق مصوبه دولت باید با ارز نیمایی باشد، به نظر می رسد قیمت برنج تولید داخل واقعی شود.

در حال حاضر قیمت برنج های خارجی در بازار ۱۶ تا ۱۸ هزار تومان خرید و فروش می شود که اختلاف حدود ۱۰ هزار تومانی آن با برنج کیفی طارم محلی و هاشمی بسیار ناچیز است و به نظرم خریداران و مصرف کنندگان این تفاوت را درک خواهند کرد و بازار برنج مازندران هم با همین قیمت ها بر روی برنج نو بسته می شود.

وی در عین حال به بالا بودن هزنیه تولید بویژه نهاده های کشاورزی مانند کود و سم و کارمزد شالیکوبی ها اشاره کرد و گفت : اگرچه هنوز از سوی اتحادیه شالیکوبی داران نرخ کامزد اعلام رسمی نشده است ، اما به نظر می رسد تا ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته باشیم./علیرضا عزیز کمالی 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0