عدم خروج ارز با توسعه کشت دوم برنج/ مجلس، دولت را مکلف به خرید تضمینی کند
26 تیر 1399 ، دیدگاه 0
نماینده مردم آمل در مجلس با بیان اینکه می‌توان با توسعه کشت دوم برنج مانع از واردات آن و خروج ارز از کشور شد از قوای مقننه و مجریه خواست زمینه خرید تضمینی برنج را فراهم آورند.

کمال آنلاین  /رضا حاجی‌پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی درباره جولان دلالان در بازار محصولات کشاورزی اظهار داشت: اتحادیه‌ها و انجمن‌های کشاورزی می‌توانند از حقوق فعالان تولیدی این بخش حمایت کند اما متاسفانه شاهد چنین اتفاقی نیستیم در حالی که ما خانه کشاورز و خانه برنج را داریم اما هنگامی که بحث قیمت‌گذاری به وجود می‌آید از ظرفیت فعالان تولیدی این بخش و آنهایی که با بدنه کشاورزی ارتباط مستقیم دارد استفاده نمی‌شود.

حاجی‌پور گفت: ‌دولت نظری از کشاورزان و اتحادیه‌ها و انجمن‌های فعال این بخش هنگام تصمیم‌گیری قیمت‌های تضمینی نمی‌گیرد در حالی که جامعه کشاورزی با هزینه‌های سنگینی در این بخش مواجه است.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیون و 600 هزار تن برنج در کشورمان در کشت اول برداشت می‌کنیم و حدود70 هزار تن هم در کشت دوم برداشت می‌کنیم و در مجموع به حدود 2 میلیون و 400 هزار تن برنج تولیدی هر ساله‌مان است . اگر دولت حمایت لازم را داشته باشد امکان قطع واردات برنج وجود دارد.

نماینده مردم آمل در مجلس  با بیان اینکه با توجه به افسارگسیختگی برنج و محصولات کشاورزی دلالان با سوء‌استفاده از این وضعیت و با توجه به نقدینگی بالایی که دارند محصولات را خریداری کرده و در انبارهای خود دپو می‌کنند. و وقتی قیمت‌ها بالا رفت به بازار عرضه می‌کنند.قیمت تضمینی گندم وجود دارد  و دولت آن را از کشاورزان خریداری می‌کند ولی ما شاهد چنین رویه‌ای در بخش برنج نیستیم و کشاورزان فعال این بخش متضرر شده و آرامشی نخواهند داشت.

حاجی‌پور افزود: اگر دولت بتواند کشت دوم برنج را بیمه کرده و قیمت تضمینی برای آن در نظر گیرد کشورمان از ناحیه واردات خودکفا خواهد شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0