لوچوکاران بابل وقائمشهری سرپهلوانان جام شهدای ششم بهمن شدند
28 دی 1398 ، دیدگاه 0
پرونده نخستین و بزرگترین مسابقات کشتی سنتی لوچومازندران، جام شهدای ششم بهمن شهرستان آمل با سرپهلوانی لوچوکاران بندپی غربی بابل و قائمشهر بسته شد.

پایان نخستین دوره از مسابقات کشتی سنتی لوچود که با رقابت بیش از ۹۰ لوچوکار از شهرهای مازندران جمعه شب در سالن ورزشی غدیر شهرداری آمل برگزار شد، برای کسب سرپهلوانی وزن کمتر از ۸۵ کیلوگرم " یاسر محمدی" از قائمشهر و در وزن بالاتر از وزن ۸۵ کیلوگرم" محمد علی تبار " از بندپی شرقی بابل موفق به کسب این مهم شدند.

در بخش پهلوانی این مسابقات نیز، در وزن -۶۵ کیلوگرم" مهران خانلری" از آمل، در وزن -۷۵ کیلوگرم" رضا عبدالله پور" از بابلسر، در وزن -۸۵ کیلوگرم " حسین خداکرمی" از نور، در وزن -۹۵ کیلوگرم " محمد علی تبار " از بندپی شرقی بابل و در وزن +۹۵ کیلوگرم " مهدی ابراهیمی" از آمل عنوان پهلوانی را از آن خود کردند.

این مسابقات در ۵ وزن ۶۵، ۷۵، ۸۵، ۹۵ و +۹۵ برگزار شد. به هر پهلوان این مسابقات یک رأس گوسفند و به دو سر پهلوان نیز علاوه بر یک رأس گوسفند یک رأس گاو نیز به عنوان هدیه اهدا شد.

کشتی لوچو، ازکشتی باستانی و سنتی مردم مازندران است که به قهرمان ویا پهلوان مسابقات گوسفند، گاو و یا قایلچه به عنوان هدیه اهدا می‌شود.

مسئول برگزاری این مسابقات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این مسابقات با برنامه ریزی خوب کمیته فنی و ستاد گرامیداشت ششم بهمن آمل با نظم و ترتیب خاصی درطی سه روز و سطح بالایی برگزار شد.

پرویز فرزان افزود: مسابقات این دوره مطابق قوانین جدید کشتی لوچو برگزار می‌شود و به همین خاطر کشتی گیران جوان و عنوان دارهای کشتی آزاد و به نوعی همه مدعیان لوچوکار استان حضور داشتند.

استقبال بیش از ۳ هزارنفری

مسئول اجرایی این مسابقات نیز گفت: این مسابقات به عنوان نخستین برنامه تدوین شده امسال ستاد گرامیداشت حماسه مردمی ششم بهمن مردم شهرستان آمل است که در بخش ورزشی شروع شد.

علی تقی پور افزود: خوشبختانه بنا بر آمارهای گرفته شده در طول سه روز برگزاری این مسابقات بیش از ۳ هزار تماشاگرعلاقمند از شهرهای مختلف استان برای تماشای مسابقات کشتی لوچو جام شهدای ششم بهمن به آمل آمدند وکمی ظرفیت سالن تا حدودی مشکل ساز شده بود.

وی ابراز امیدواری کرد که برای سال‌های آینده این مسابقات در سالن بزرگ شهر برگزار خواهد شد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0