مردم مازندران چه انتظاری از نمایندگان مجلس دارند؟
26 دی 1398 ، دیدگاه 0
اسفند امسال نیز با پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی از اهمیت ویژه ای برای مردم این دیار برخوردار است و تجربه نشان داده که مردم در این عرصه همواره حضور فعال داشته و از همدلی و اتحاد خود را به اوج می رسانند.

به گزارش پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ همواره انتخابات مجلس شورای اسلامی از اهمیت ویژه ای برای مردم شهرها و شهرستان ها برخوردار بوده است. اسفند امسال نیز با پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی از اهمیت ویژه ای برای مردم این دیار برخوردار است و تجربه نشان داده که مردم در این عرصه همواره حضور فعال داشته و از همدلی و اتحاد خود را به اوج می رسانند.

هر چه به اسفند 98 نزدیک می شویم فعالیت های بیشتری از نامزدهای احتمالی در شهرها و روستاها می بینیم؛ اما همین موضوع بهانه ای شد که در بین مردم حضور یافته و خواستار اعلام نظر آنها و انتظاراتشان از نماینده مجلس باشیم و بدانیم که خواسته واقعی مردم این دیار از نماینده شهرشان چیست و چه انتظاری از نماینده شهر خود در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارند.

**اشرافیت نماینده با قانون اساسی

محمدمهدی زیدآبادی مشاور و کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی در ابتدا در پاسخ به سوال حدود انتظارات خود از نماینده مجلس آتی مردم، تصریح کرد: من معتقدم که نماینده مردم ابتدا باید به قانون اساسی اشراف کامل داشته باشد تا بتواند طبق قوانین از حقوق مردم دفاع نماید.

**برخلاف افکار عموم وظیفه نماینده مردم ساخت و ساز یا ایجاد اشتغال نیست

وی توضیح داد: برخلاف افکار عموم وظیفه نماینده مردم ساخت و ساز یا ایجاد اشتغال نیست، بلکه ایجاد بستر قانونی برای قوه مجریه جهت پیشبرد اهداف در جهت منافع ملت می باشد.

وی در خصوص نوع مدیریت نمایندگان مجلس در اداره امور مربوطه اظهارداشت: یک نماینده همچنین باید متخصص و کاردان باشد تا در مجلس بتواند در کارگروه های تخصصی برداشت و  کارشناسی درستی داشته باشد.

در ادامه در رابطه با ویژگی یک‌ نماینده مردمی مواردی را نیز مطرح کرد: از دیگر ویژگی های یک نماینده اصلح اعتقاد به  نظام جمهوری اسلامی ایران و پایند به ولایت فقیه و امامت امام زمان (عج) می باشد. یک‌ نماینده با وجود تعهد و تخصص اگر نگاه اعتقادی به خداوند متعال و ائمه معصومین نداشته باشد، طبیعتا ممکن است دچار لغزش شده و منافع مالی و پست و مقام را ترجیح بر امور الهی که خدمت صادقانه در جهت ارتقای فرهنگ و رفاه و روحیه معنوی مردم می باشد اولویت دهد و این نوعی خیانت به اصل قانون اساسی است.

از دیگر ویژگی یک نماینده، جوان و با انگیزه بودن او است تا در تلاش و کوشش وی در رابطه با تحقیق و تفحص کار دولت که یکی از ویژگی های نمایندگان مجلس می باشد کاهلی و سستی نداشته باشد.

**نماینده در مجلس دغدغه رفاه، معیشت و زندگی مردم راداشته باشد

سارا صفری دبیر فیزیک و مشاور امور بانوان نیز در گفت و گو با آوای کمال در ابتدای صحبتش انتظارات خود را اینگونه تشریح کرد: من به عنوان یک شهروند مانند همه اقشار جامعه از نماینده آتی شهرمان انتظاراتی دارم. به عنوان مثال اولین چیزی که یک نماینده مجلس می بایست آن را اولویت قرار دهد این است که یک نماینده مجلس منتخب مردمی شایسته است تا سخنگوی حرف دل مردم در مجلس شورای اسلامی باشد بدین صورت که حرف مردم را با سعه صدر گوش دهد و بی کم و کاست آن را در محلس بازتاب دهد در واقع من خواهان این هستم که نماینده شهرم در مجلس شورای اسلامی دغدغه رفاه، معیشت و زندگی مردم را داشته باشد.

صفری در ادامه بیان کرد: انتظار دیگر من از نماینده آتی این است که برای عمران و آبادی شهرم از هیچ تلاشی دریغ نکند و صادقانه و خاضعانه به مردم خدمت کند و جهت انجام این امر مهم تمام شهر را مدنظر قرار دهد و تنها به آبادی قسمتی از شهر اکتفا نکند و برای خدمات رسانی به نقاط مختلف شهر تفاوتی قائل نشود.

وی ادامه داد: بین مردم بالای شهر و پایین شهر نیز فرقی نگذارد و همه را به یک چشم ببیند. به بیانی دیگر عواملی مانند اوضاع مالی یک قشر خاص از منطقه شهر، روابط کاری یا نسبت فامیلی با اشخاص در تصمیش اثر نگذارد و تلاشش را برای پیشرفت و ترقی همه شهروندان به کار گیرد.

وی عنوان داشت: به عنوان یک فرهنگی انتظار من این است که دغدغه رفاه زندگی قشر فرهنگی را داشته باشد و تمام مسائل و مشکلات فرهنگیان را در مجلس شورای اسلامی بازتاب دهد به گونه ای که مردم شهرمان شاهد تفاوت چشم گیر تاثیر نقش نماینده آتی شهر قبل و بعد از انتخاب ایشان باشند و از انتخاب خود احساس رضایتمندی کنند.

**حضور حداکثری مردم پای صندوق های رأی باعث بیمه شدن نظام می شود.

حسین رضایی معاون آموزشی دوره متوسطه دوم اداره آموزش و پرورش شهرستان آمل نیز در ابتدای گفت و گو با آوای کمال در رابطه با انتخاب کاندیدای اصلح  اینگونه اظهاراتش را بیان کرد: برای تشکیل مجلسی مقتدر و کارآمد ضرورت دارد تا اصلح ترین نامزدها از سوی مردم انتخاب شوند. قطع به یقین در ایام انتخابات همه داوطلبان نمایندگی مردم برای کسب رأی اقدام به تبلیغات رنگین و متنوع  می کنند، این مسأله تنها در شرایطی روی انتخاب مردم تأثیر نمی گذارد که گزینش نامزدها بر اساس یکسری شاخص ها و معیارها باشد و از همه سلایق و جناح های سیاسی در این رقابت شرکت داده شوند. لذا در چنین شرایطی با حضور حداکثری مردم پای صندوق های رأی باعث بیمه شدن نظام می شود.

**باید نماینده ای انتخاب کرد به این وظایف به خوبی عمل کند.

 رضایی ضمن بیان انتظارات خود از نماینده منتخب به ویزگی های فرد مورد نظر از دیدگاه همگان نیز پرداخت و گفت: اما انتظارات مردم از يك کاندیدای نمایندگی مجلس: داشتن صداقت، پاكدستي، جسارت و شجاعت و عمل به وعده ها، پرهيز از دادن وعده هاي خارج از وظايف قانوني، توجه به مردم و تلاش براي وضع قوانيني كه به رفاه اجتماعي، توسعه اقتصادي و بهبود معيشت مردم بينجامد، و همچنین تدین و کارآمدی، دلسوزی، داشتن وجدان سیاسی، صداقت و امانتداری و درک درست اولویت ها، متصل نبودن به مراکز قدرت و ثروت از ویژگی های اصلی یک نماینده است. همان طور که می دانید، قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون از وظایف اصلی نمایندگان محسوب می شود. در نتیجه باید نماینده ای انتخاب کرد به این وظایف به خوبی عمل کند.

 وی ادامه داد: بقول امام راحل ؛ باید اشخاص امین و صادق در مجلس و شورا بروند و مقررات را بر طبق خواسته های خدای متعال پیاده کنند و عالم و عاملی باشد که احتیاجات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد.

**نماینده به نخبگان جامعه بیشتر بها دهد

محمد بابازاده مسئول روابط عمومی امور سینمایی استان مازندران در گفت و گو با آوای کمال در رابطه با ویژگی های نماینده منتخب مردمی اینگونه مواردی را بیان کرد: انتظار من این است که نماینده شهر نگاه شخصی به مسائل نداشته باشد و منافع شهر و کشور برایش مهم باشد و نه اینکه تنها یک منطقه خاص را مورد توجه قرار دهد.

انتظار ما این است که نماینده به نخبگان جامعه بیشتر بها دهد و به دور از تخریب چهره های سرشناس شهرستان عمل کند و بتواند مشکلات مردم را به دور از هیاهو و دیدگاه های شخصی  و در حد توانش حل کند.

 نماینده باید پیرو خط امام و رهبری باشد و همین ولایت مداری را در مجلس و در عمل نشان دهد؛ چرا که برخی افراد شعار ولایت مداری می دهند و در عمل کاملا عکس خط امام و رهبری عمل می کنند.

 نماینده مجلس، باید سعی کند تا انتصابات مدیران ادارات شهر، در اولویت اول، به صورت بومی باشد و تلاش کند تا مدیران با کفایت و شایسته، جایگاه مدیریت را اشغال نمایند.

باید کمیته های مشخص همچون کمیته جوانان، کشاورزان، دانشجویان و... را در سطح شهر سازماندهی کنند، تا به این ترتیب، این کمیته ها، نظرات و مشکلات اقشار مختلف جامعه را جمع آوری کنند و به صورت مداوم در اختیار نماینده مجلس قرار دهند.

باید زمان های مشخصی از طرف نماینده مجلس به منظور رسیدگی به مشکلات مردم، در نظر گرفته شود؛ تا مردم بتوانند در آن زمان مراجعه کرده و مسائل شان را در میان بگذارند.

**حضور سالم در رقابت های انتخاباتی

وی در ادامه توضیح داد: حضور سالم در رقابت های انتخاباتی را مهمترین انتظارش از نماینده شهر دانست و گفت: یکی دیگر اینکه انتظارات برگرفته از شعارهای انتخاباتی حتما باید بر اساس قانون باشد، توجه به نظر مردم در مجلس، مشورت با مردم، پرهیز از خوی کاخ نشینی، چاره جویی برای مشکلات جوانان، مطالبات زنان، برقراری عدالت اجتماعی و رفاه، کم شدن فاصله طبقاتی، رفع تبعیض ها و برخورداری عادلانه از امکانات، حل مشکل بی کاری و ازدواج جوانان، جلوگیری از فساد مالی، مقابله با تهاجم فرهنگی، تخصص گرایی مهمترین انتظارات ما از نماینده است.

از او انتظار داریم به فکر مردم باشد و به مشکل آنها رسیدگی کند. اصولا وظایف یک نماینده مشخص است، یک قانونگذار، ولی ما با این انتظارات و خواسته ها از نماینده یک بت ساخته ایم و البته آنها هم از این شرایط استفاده کرده و قدرتشان را افزایش داده اند. بعضی ها به برخی از خواسته ها عمل کردند و بعضی ها هم فقط از آن قدرت به نفع خود بهره بردند.

 نماینده ای بهتر است که در مجلس فعال بوده و قوانینی که به نفع مردم است مطرح کرده و برای تصویب آن تلاش کند تا گوشه ای از مشکلات مردم را حل نماید.

بابازاده ضمن اشاره به انتظارات خود از یک نماینده مردمی، به برخی از اشتباهات رایج یک ملت در نوع برداشت از وظایف یک نماینده مجلس بیان کرد: هنگامی که نمایندگان مجلس در محافل عمومی حضور می یابند مردم تقاضای وام، تامین جهیزیه و پرداخت هزینه درمان را می کنند. مردم تمام نارسایی‌ های شهرستان را از عملکرد نماینده می ‌بینند، در حالیکه پرداختن به این مسائل از حیطه وظایف نمایندگان مجلس خارج است.

آنچه که در صحبت های همه شهروندان می توان دید این است که همه در یک نظر متفق القول هستند و آن هم عمل به قانون و رسیدگی به مشکلات مردم در حیطه اختیارات نماینده است و این نشان از آگاهی مردم دارد که به راحتی هر شعار انتخاباتی را قبول نمی کنند و با دقت بیشتری با وعده های انتخاباتی برخورد می کنند.

امیدواریم که نامزدهای احتمالی مجلس شورای اسلامی هم به این انتظارات توجه کرده و انتظارات مردم و نیاز منطقه را سرلوحه برنامه کاری خود قرار دهند.

گزارش الناز رضایی

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0