جان آدمی سیری چند!؟ یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
17 مهر 1398 ، دیدگاه 1
در روزهای اخیر در خبرها داشتیم یکی از همشهریان آملی که برای درمان به یکی از مراکز درمانی شهرستان مراجعه نمود به دلیل سهل انگاری، جان خود را از دست داد!

تلاش برای حفظ سلامت مردم از جمله امور مهم و اساسی است که نیاز می رود به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است مورد توجه قرار گیرد.

سلامت مردم باید ویژه دیده شود زیرا با جان آدمی سروکار دارد و به همین منظور باید از همه فرصتها و ظرفیتها به همین منظور استفاده گردد.

ضرورت دارد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به راه اندازی و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی در تمام نقاط کشور اقدام نماید و در کنار آن نظارت شایسته ای داشته باشد تا جریان تامین سلامت مردم و بهبود وضعیت بیماران به درستی صورت پذیرد.

باید اقدامی صورت گیرد تا مردم بیمار و خانواده های آنان که به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه می کنند با آسودگی خاطر و امنیت روانی حضور پیدا نموده و پیگیر مداوای خود شوند.

متاسفانه در خبرها کم نداریم که به دلیل سهل انگاری کادر پزشکی شاهد فوت یا صدمه ای جبران ناپذیر به اعضای بیماری گردیده ایم که به واقع نباید اینگونه باشد و ضرورت دارد برای جان مردم بیش از پیش و به معنای واقعی کلمه ارزش قائل شویم.

توجه، سرمایه گذاری و نظارت بر روند تامین سلامت مردم نه تنها در حد حرف بلکه باید در مرحله عمل مورد توجه واقع گردد زیرا یک اشتباه کادر پزشکی می تواند پایان زندگی یک انسان باشد یا ادامه زندگی او را با مشکل مواجه نماید.

در روزهای اخیر در خبرها داشتیم یکی از همشهریان آملی که برای درمان به یکی از مراکز درمانی شهرستان مراجعه نمود به دلیل سهل انگاری، جان خود را از دست داد!

گویا وی اعلام کرده بود حساسیت دارویی دارد اما در جریان درمان بیمار به موضوع حساسیت توجه نگردید و همین مسئله سبب شد تا مرگ به سراغش آید.

فارغ از تایید یا تکذیب این قضیه؛ چرا باید مراکز درمانی ما چنین وضعیتی داشته باشند که برای درمان یک بیماری در حد ساده، این استرس وجود داشته باشد که امکان دارد جانشان در خطر واقع گردد.

چرا نباید برای جان همشهریان خود ارزش قائل شویم و به بیمار به عنوان یک ابزار تجارت بنگریم که واقعا از مسئولین ذیربط و دستگاههای نظارتی می خواهیم با جدیت ورود نمایند.

شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمل به این اتفاق واکنش نشان داد و در بیانیه ای آورده است؛  (( به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمل و در پی انتشار اخباری مربوط به درگذشت احدی از همشهریان عزیز آملی در یکی از بیمارستان های غیر دولتی آمل به اطلاع شهروندان عزیز آمل می رساند: ضمن ابراز تاسف و تاثر از حادثه پیش آمده و عرض تسلیت و ابراز همدردی با خانواده محترم متوفی، به استحضار همشهریان عزیز می رساند بلافاصله پس از اطلاع از این حادثه، مسئولین بهداشت و درمان شبکه آمل و همچنین واحدهای نظارتی مرتبط در دانشگاه علوم پزشکی مازندران همگام و همراه با پزشکی قانونی و نظام پزشکی شهرستان (که مسئولیت اصلی بررسی تخصصی پرونده و اعلام علت فوت و قصور احتمالی را در روند درمان بیمار بعهده دارند) پیگیر پرونده پزشکی مذکور گردیده تا ابعاد فنی و تخصصی این پرونده در مسیر قانونی و علمی آن روشن شود و در صورت قصور احتمالی، ضمن ارجاع آن به مراجع قانونی جهت برخورد با مقصرین احتمالی، اقدام مقتضی بعمل آید.

لذا تا دستیابی به این مهم، از عموم همشهریان بویژه اصحاب شریف رسانه تقاضا می شود ضمن شکیبایی و خویشتن داری، از نشر شایعات مبتنی بر حدث و گمان و بعضا گمانه زنی های غیر علمی خودداری نمایند تا در محیطی آرام و به دور از تنش و احساسات، پرونده مسیر قانونی خود را طی کند.

بدیهی است به محض حصول نتیجه بررسی ها و اعلام قطعی علت فوت توسط پزشکی قانونی، مراتب به استحضار همشهریان عزیز خواهد رسید.))

امید است شبکه بهداشت و درمان، پزشکی قانونی و نظام پزشکی شهرستان آمل با جدیت پیگیر این قضیه بسیار مهم باشند تا ابعاد و جزییات حادثه معلوم شود اما آن چیزی که از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد این است برای جان همشهریان خود بیشتر ارزش قائل شویم و همه پتانسیل های حوزه بهداشت و درمان به منظور تامین سلامت مردم باشد و با افراد متخلف و قانون شکن به بهترین نحو ممکن و با قاطعیت برخورد شود.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   1

  1. ناشناس

    ناشناس

    این همه به کرامت وجایگاه انسانها تاکید شده که متاسفانه دریغ از احساس مسئولیت ویا برخورد قاطع با متخلفین که در جامعه ما کمتر به آن پرداخته شده است.