توانمندسازی و خودکفایی اقتصادی مددجویان اولویت کمیته امداد است
12 مهر 1398 ، دیدگاه 0
قربانی با قدردانی از مردم نوع دوست و خیر آمل گفت: نیکوکاران این شهرستان می توانند کمک های خود را از طریق شماره گیری آنی پرداخت #۰۱۱*۸۸۷۷*پرداخت کنند.

‌به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ کمیته امداد امام خمینی(ره)، یکی از نهادهای پرسابقه در انقلاب اسلامی است که با هدف حمایت و امدادرسانی به محرومان و نیازمندان جامعه با دستور امام راحل(ره) شکل گرفته و در طول سال‌های عمر خویش فعالیت‌ های زیاد و متنوعی را انجام داده است.

فرصتی دست داد تا درخدمت آقای حسن قربانی مدیریت کمیته امداد امام خمینی آمل که دارای سابقه مدیریتی در مازندران و شهرستان آمل است باشیم تا از نزدیک در جریان فعالیت های کمیته امداد امام آمل در5 ماهه سالجاری 98 قرار گیریم.

حسن قربانی رییس کمیته امداد آمل گفت: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، لزوم حمایت از نیازمندان در صدر برنامه‌های نظام قرار گرفت و دقیقاً 22 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره) به عنوان دومین نهاد انقلابی در تاریخ 14 اسفند ماه 1357، با صدور حکم پرخیر و برکت و تاریخی حضرت امام خمینی‌(ره‌) برای مدت نامحدود و به منظور تحقق بخشیدن به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه در حمایت و امداد محرومان و مستضعفان و خودکفا کردن آنان‌، تأسیس شد.

وی درخصوص افراد تحت پوشش این نهاد ادامه داد: تعداد افرادی که تحت حمایت و پوشش ۶۶۳۳ خانوار و تعداد ۱۰۶۶۱ نفر، تعداد سالمندان۴۷۸۱ نفر، تعداد دانش آموزان ۸٠۵ نفر و تعداد دانشجویان ۱۵۷ نفر می باشند.

وی در خصوص شرایط افرادی که تحت پوشش امداد قرار می گیرند عنوان کرد: خانواده هایی که تحت حمایت قرار می گیرند شامل خانواده های فوت سرپرست، از کارفتادگی سرپرست، بیماری سرپرست، مطلقه، متارکه و مفقودی سرپرست، خانواده های زندانی، خانواده های سرباز، بدسرپرست و غیره می باشد که لازم بذکر است درحال حاضر چند خانواده معلولیت سرپرست تحت حمایت امداد می باشند که با توجه به قانون این افراد باید تحت حمایت بهزیستی قرار گیرند.

رییس کمیته امداد آمل در مورد جمع آوری صدقات و حمایت های مالی خیرین در طول سال عنوان کرد: درآمد صدقات در پنج ماهه اول امسال ۹ میلیارد و ۵۵۹ میلیون و  ۱۷۲ هزار ریال بوده است.

مدیر کمیته امداد شهرستان آمل تصریح کرد: غیر از صدقات از طریق زکات، طرح اکرام ایتام و محسنین و همچنین در مناسبت های مختلف کمک ها جمع آوری می گردد، درحال حاضر تعداد ۲۲۰۰ حامی و ۶۵۰ فرزند یتیم و غیر یتیم محسنین را تحت حمایت خود دارد.

وی گفت: کمک های جمع آوری شده به غیر از صدقات در پنج ماه اول سال ۹۸ به شرح ذیل می باشد که زکات به ۹ میلیارد و ۸۱۷ میلیون ۷۲۷ هزار ریال و اکرام ایتام و محسنین ۸ میلیارد و ۱۰۹ میلیون و ۸۲۸ هزار ریال و سایر مناسبت ها یک میلیارد و ۹۰۵ میلیون ریال است.

قربانی با بیان افزایش درآمد کمیته امداد در طول چند سال اخیر اظهارکرد: در فصول مختلف سال مانند عید و تابستان با توجه به حضور حداکثری مسافرین درآمدهای امداد افزایش چشمگیری دارد. با توجه به اینکه آمل قطب اقتصادی و جمعیتی استان می باشد در بخش صدقات جزو شهرستان های برتر استان است.

رییس کمیته امداد شهرستان آمل در رابطه با فعالیت هایی که در زمینه توانمند سازی خانواده های تحت حمایت امداد قرار دارند گفت: یکی از مهمترین بخش های عملکردی کمیته امداد امام خمینی(ره) توانمندسازی خانواده های تحت حمایت است، درطول ۱۰ سال گذشته همواره خانواده هایی که سرمایه برای ایجاد اشتغال نداشتند، با پرداخت وام های خوداشتغالی، نسبت به اشتغال به کار آنان اقدام و پس از توانمند شدن از تحت حمایت مادی این نهاد خارج می شوند، بطوریکه درسال گذشته در سه بخش وام های امدادی، سامانه کارا و تبصره ۱۶ تعداد ۳۰۷ نفر به مبلغ ۶۰ میلیارد و ۳۴۰ میلیون ریال وام مشغول به کار گردیدند.

وی ادامه داد: کلیه خانواده ها با توجه به شرایط درآمدی حاصل از وام های اشتغال در صورتیکه درآمدی بالای یک میلیون تومان سود خالص ماهانه داشته باشند، حمایت مادی کمیته امداد امام خمینی(ره) قطع، ولی سایر حمایت های معنوی کماکان ادامه می یابد و در صورتیکه نیاز به ترمیم و توسعه و گشایش کار داشته باشند مجددا در حد بضاعت امداد به آنها وام تعلق می گیرد.

قربانی با بیان اینکه افراد با اشتغال زایی از تحت پوشش امداد خارج شدند عنوان کرد: در کل مراکز نیکوکاری شعبه های کوچکی از امداد در منطقه می باشند که همه فعالیتهای امداد را به نمایندگی امداد در محله یا بخش خودشان انجام می دهند، کارکردهای مراکز نیکوکاری از این حیث مهم است که با توجه به آشنایی آنان به منطقه مورد عملشان، هم در تحقیق و بررسی وضعیت نیازمندان و هم ارتباط آنان با خیرین باعث می شود سرعت عمل خدمت به نیازمندان افزایش یابد. درحال حاضر در شهرستان آمل ۶ مرکز نیکوکاری داریم که درسال گذشته این مراکز مبلغ ۱۹ میلیارد  و ۲۸۳ میلیون و ۹۱۲ هزار ریال درآمد داشته اند و تلاش داریم امسال هم نسبت به توسعه مراکز نیکوکاری اقدام نماییم.

 وی درخصوص ساخت خانه برای محرومین تحت پوشش خاطرنشان کرد: درسال ۹۸ براساس تفاهم نامه امداد با بسیج سازندگی سپاه مقرر گردید که تعداد ۳۲ واحد مسکونی برای مددجویان تحت حمایت امداد احداث گردد که از این تعداد ۱۳واحد مسکونی تکمیل و تحویل خانواده های تحت حمایت گردید و همچنین تعداد ۶ واحد تا ۸۰درصد و ۱۳واحد تا ۴۰ درصد پیشرفت کار داشته اند.

وی به دیگر اقدامات در امر مسکن محرومین از قبیل تعمیرات اساسی برای 6 خانه به مبلغ 290 میلیون ریال، تعمیرات جزئی برای 13 واحد مسکونی 198 میلیون ریال، دیوارکشی 1 مورد به مبلغ 15میلیون ریال، احداث حمام یک مورد به مبلغ 40 میلیون ریال، احداث سرویس بهداشتی به مبلغ 20 میلیون ریال مطالبی را عنوان داشتند.

قربانی با اشاربه توزیع جهیزیه بین مددجویان تحت پوشش یادآورشد: در سال ۹۸ تعداد جهیزیه پرداختی به 77 نفر به مبلغ 000/000/668/1 ریال بوده است که در حال حاضر ۲۹ نفر در نوبت دریافت جهیزیه می باشند.

وی به دیگر اقدامات کمیته امداد آمل اشاره کرد و گفت: درحوزه حمایت از قبیل تامین لوازم زندگی مددجویان مورد حمایت 115 نفر به مبلغ 747 میلیون و 90 هزار ریال، فعالیت امور سالمندان 92 مورد به مبلغ 230 میلیون ریال، فعالیت کمک به اجاره و ودیعه مسکن امانی مددجویان به تعداد 381 نفر به مبلغ 885 میلیون ریال، کمک به تامین شهریه دانشجویی برای 97 نفر به مبلغ 1میلیارد ریال، کمک به تامین هزینه تحصیلی دانش آموزان برای 29 نفر به مبلغ 50 میلیون ریال

 درحوزه اشتغال: دادن وام اشتغال به 47 نفر به مبلغ 15 میلیارد و 570 میلیون ریال، دادن آموزش به 45 نفر به مبلغ 52 میلیون ریال

دربخش درمان: کمک هزینه بیماران صعب العلاج 221 نفر به مبلغ 858 میلیون ریال، فرانشیز مکمل برای 1421 نفر به مبلغ 1 میلیارد و 749 میلیون ریال

دربخش فرهنگی: ارائه آموزش های خانواده جهت تعداد 532 نفر از مددجویان با مبلغ 88 میلیون ریال ، برگزاری اردوهای زیارتی جهت 112 نفر از مددجویان با مبلغ 23 میلیون ریال ، برگزاری اردوهای تربیتی جهت 200 نفر از مددجویان با مبلغ 32 میلیون ریال ، فعالیت کانون فرهنگی و معرفی به سایر کانون های سطح شهرجهت تعداد361 نفر از فرزندان تحت حمایت با مبلغ 80 میلیون ریال ، توزیع تعداد 800 بسته لوازم التحریر جهت دانش آموزان تحت حمایت (هر بسته دویست هراز تومان) جمعا به مبلغ 1600 میلیون ریال

قربانی در پایان با قدردانی از مردم نوع دوست و خیر آمل گفت: نیکوکاران این شهرستان می توانند کمک های خود را از طریق شماره گیری آنی پرداخت #۰۱۱*۸۸۷۷*پرداخت کنند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0