محرم و عبرت های آن یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
13 شهریور 1398 ، دیدگاه 0
از جمله عبرت های محرم حادثه عاشورا درخصوص اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که به همه ما می آموزد در برابر ظلم و انحراف سکوت نکرده و نسبت به آن حساسیت نشان دهیم.

ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر و ماه بزرگی برای استفاده از عبرت های والای حماسه سرور و سالار شهیدان است که نیاز می رود از لحظه لحظه های آن نهایت استفاده را داشته باشیم.

بهره گیری از فرهنگ عاشورایی و عبرت های آن می تواند زندگی انسان را در مسیر تعالی قرار دهد که می توانیم با استعانت از آن در مسیر خوبی ها قرار گیریم.

نیاز می رود در این ماه گرانقدر علاوه بر استفاده از شور حسینی در مسیر شعور حسینی قرار گیریم تا بتوانیم زندگی خود را در مسیر بهترین ارزش ها قرار داده و به صراط مستقیم و عاقبت بخیری نزدیک شویم.

از جمله عبرت های محرم حادثه عاشورا درخصوص اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که به همه ما می آموزد در برابر ظلم و انحراف سکوت نکرده و نسبت به آن حساسیت نشان دهیم.

کل یوم عاشورا از عبرت ها و پیام های ارزنده حادثه عاشورا است که در همه زمان ها و مکان ها و موقعی که تکلیف بر ما ثابت گردید سکوت نکرده و در دفاع از حق و حقیقت گام برداریم.

ایثار از دیگر پیام های نهضت سرور و سالار شهیدان است که امام حسین(ع) و یاران باوفایش همه هستی خود را بر طبق اخلاص قرار دادند و برای رضای خداوند متعال و حفظ دین مبین اسلام در مسیر ایثارگری قرار گرفتند.

آزادگی از دیگر عبرت هایی است که به همه ما می آموزد حریت و آزادی در زندگی خود داشته و تن به ذلت ندهیم که امام حسین(ع) و یاران باوفایش در راه استقلال و رهایی از ظلم و ستم مرگ با افتخار را می پذیرند و فداکارانه و ایثارگرانه جان می دهند تا جامعه خویش را آزاد نمایند.

این ماه ارزشمند بهترین فرصت برای تبلیغ در مسیر بصیرت و ارزش ها است که سراسر معنویت بوده و می تواند رهگشای انسان به سوی تعالی باشد.

به همین مناسبت برنامه های مذهبی فرهنگی مختلفی در سراسر کشور برگزار می شود که ضرورت دارد برنامه ریزان و مدیران متولی امر به خصوص در ادارات اوقاف و امورخیریه، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهای مرتبط و همچنین هیئت های مذهبی نسبت به استفاده درست از ظرفیت های بزرگ ماه محرم استفاده نمایند.

ماه محرم فرصت ارزنده ای است که به مناسبت آن می توان بهترین برنامه های فرهنگی را اجرا نمود زیرا از اثربخشی و عظمت والایی برخوردار است و می تواند راهگشا باشد.

ماه محرم فرا رسید و به پایان خواهد آمد که مهم است عبرت های عاشورایی را در برنامه های زندگی خویش وارد نماییم تا به بهترین نحو ممکن و آنگونه که شایسته است به عرصه های معنویت دست یابیم که در این یادداشت به بخش های کوچکی از عبرت های ماه محرم اشاره شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0