کاغذ مطبوعات در حالت هشدار!یادداشتی از عبدالرضا عزیزکمالی
12 مرداد 1398 ، دیدگاه 0
افزایش قیمت کاغذ سبب گردید بسیاری از نشریات محلی در همین استان مازندران نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند و یا شاهد هستیم بعضی هفته نامه ها به صورت دوهفته و بعضی دوهفته نامه ها به صورت ماهنامه چاپ می کنند.

در ماه های اخیر شاهد افزایش بی رویه قیمت کاغذ بوده ایم که این روند مشکلات بسیاری را برای اصحاب نشریات مکتوب ایجاد نموده است.   

نشریات مکتوب برای استمرار فعالیت های خود دچار مشکلات فراوانی گردیده اند که نیاز داریم تا می توانیم زمینه رفع مسائل و دغدغه های مدیران مطبوعات را فراهم نماییم.

بازار رسانه سودی برای اصحاب رسانه ندارد و حال آنکه افزایش سرسام آور قیمت کاغذ سبب گردید تا اوضاع بحرانی و بحرانی تر شود.

افزایش قیمت کاغذ سبب گردید بسیاری از نشریات محلی در همین استان مازندران نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند و یا شاهد هستیم بعضی هفته نامه ها به صورت دوهفته و بعضی دوهفته نامه ها به صورت ماهنامه چاپ می کنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در راس آن معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی این وزارتخانه اقدامات ترمیمی به منظور بهبود امور صورت دادند اما مشکل حل نگردید و برای مثال به همین هفته نامه آوای کمال که به صورت مستمر و هر هفته انتشار پیدا می نماید میزان کمی کاغذ اختصاص پیدا نمود و حال آنکه این مقدار کم چه دردی دوا می کند خدا می داند.

ضرورت دارد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصل عدالت محوری را سرلوحه امور خود قرار دهد نه اینکه یارانه های میلیاردی و کاغذهای چند صد تنی به موسسات مطبوعاتی تعلق می گیرد و دیگر رسانه ها از حال و روز خوبی برخوردار نیستند.

ما در مازندران که کارخانه چوب و کاغذ داریم هم فایده ای به حال نشریات مکتوب استان نداشته است و کجا مسئولین استان توانستند ورود جدی نمایند تا با استفاده از ظرفیت های این کارخانه نسبت به رفع مشکلات کاغذ نشریات مکتوب استان اقدام گردد.

 در آخرین جلسه ای که به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و حضور برخی اعضای کابینه، استاندار مازندران و مدیران کشوری برگزار شد، مسایل و مشکلات پیش روی کارخانه صنایع چوب و کاغذ مازندران به بحث و بررسی گذاشته شد و مقرر گردید؛ بانک مرکزی در گام نخست و با اولویت، به میزان ۱۰ میلیون دلار ارز مورد نیاز این کارخانه را با نرخ نیمایی تامین کند تا براساس تعهد مدیران کارخانه، ظرفیت تولید تا یک ماه آینده به طور کامل فعال شود.

جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص آخرین وضعیت تامین کاغذ مورد نیاز مطبوعات، تامین کاغذ را از مهمترین نیازهای مطبوعات و نشریات کشور برشمرد و با تاکید بر حمایت دولت از مطبوعات کشور، خواستار حل مسائل کارخانه صنایع چوب و کاغذ مازندران جهت تولید کاغذ مورد نیاز مطبوعات کشور شد.

در این جلسه همچنین مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی نسبت به تامین مواد اولیه این کارخانه اقدامات لازم را انجام دهد و وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت نیز موظف به افزایش سرمایه این کارخانه به منظور حل مشکلات مالی آن شدند.

حال وقتی صنایع چوب و کاغذ مازندران باید در راستای رفع کاغذ موردنیاز مطبوعات کشور گام بردارد؛ نیاز می رود از همه ظرفیت ها به منظور تحقق اهداف و برنامه هایش استفاده گردد و مایی که در این استان هستیم نمی گوییم چون کارخانه چوب و کاغذ مازندران در استانمان قرار دارد به نشریات مکتوب استان توجه ویژه ای شود بلکه می خواهیم عدالت به درستی برای همه نشریات رعایت گردد.

امید است حال که در آستانه 17 مرداد روز خبرنگار قرار داریم فکری برای بهبود وضعیت کاغذ نشریات مکتوب صورت گیرد و حمایت های واقعی از اصحاب رسانه انجام شود.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0