نمایشگاه نقاشی " تیرگان مهرگان " با استقبال شهروندان آملی روبرو شد
9 مرداد 1398 ، دیدگاه 0
مراسم افتتاحیه ی نمایشگاه نقاشی با عنوان "تیرگان مهرگان" به همت آموزشگاه نقاشی 'ری را' در مجموعه ی تئاتر شهر آمل برگزار شد.
کمال آنلاین ، مراسم افتتاحیه ی نمایشگاه نقاشی با عنوان "تیرگان مهرگان" به همت آموزشگاه نقاشی 'ری را' در مجموعه ی تئاتر شهر آمل برگزار شد.
در این مراسم که با استقبال شهروندان آملی مواجه بود, پس از قرائت قرآن و سرود ملی, ریحانه شریعتی مدیر آموزشگاه 'ری را' و امیر امیرنیا ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل به ایراد سخن پرداختند. پخش ویدئو هایی از هنرآموزان کودک و نوجوان آموزشگاه 'ری را', صحبتهای روانشناس و کارشناس حوزه ی تجسمی, اهدای لوح تقدیر به هنرجوهای برتر آموزشگاه و نیز نقالی روایت آرش کمانگیر توسط یکی از هنرجوهای کودک این آموزشگاه   از دیگر برنامه های این مراسم بود. 
ریحانه شریعتی مدیر آموزشگاه ری را در این باره گفت :
این نمایشگاه نتیجه ی تلاش یک سال فعالیت بچه های ما از سنین ۴ تا ۱۰ سال است. البته در نوبت بعدی,  نمایشگاه گروهی نوجوانان و جوانان را با قالب نقاشی متفاوتی برگزار خواهیم کرد.
وی افزود:
من دوست داشتم بچه ها با جشن های کهن ایرانی مانند تیرگان, مهرگان و سایر جشن ها آشنا شوند که البته این برنامه راجع به دو موضوع ضحاک و آرش کمانگیر بوده است . کودکان به موضوع آرش و هنرجوهای نوجوان به موضوع ضحاک پرداختند. 
شریعتی ادامه داد:
در واقع روند آموزشی ما به گونه ای برنامه ریزی شده بود که بچه ها همزمان با یاد گرفتن نقاشی, بتوانند با تاریخ و اساطیر خود بیشتر آشنا شوند. ما برای اینکه به نتیجه ی مطلوب برسیم, برنامه هایی چون نقالی, کتاب خوانی و داستان خوانی را نیز به عنوان پیش زمینه ی این نمایشگاه با بچه ها کار کردیم. 
مدیر آموزشگاه ری را تصریح کرد :
به نظر من با هجوم تصاویر و کارتون‌های تخیلی و یا غیر ایرانی در انواع رسانه ها که به فرهنگ و هویت ما ارتباطی ندارند; همچنین عدم پرداختن درست و اصولی به داستان ها و آیین کهن ما ایرانیان در مدارس و تلویزیون, این وظیفه را در خود دیدم که به این موضوع به طور ویژه بپردازم و وقتی داستانهای شاهنامه را در کلاس برای بچه ها می خواندم, خیلی برایشان جالب بود و اشتیاق آنها سبب شد به این حوزه با ابزار نقاشی ورود کنیم.
ناصر شاکری هنرمند عرصه ی تجسمی و از سخنرانان این برنامه گفت:
من به تجربه در حوزه ی آموزش نقاشی یک نقص مهم دیده ام. اینکه متاسفانه در این حوزه بعضاً بچه ها را مجاب می کنند به کشیدن یک شی یا شکل که این با مقوله ی کودک و خلاقیت منافات دارد ! به همین خاطر از خانم دکتر کلهر هم دعوت کردیم تا در این برنامه در حیطه روانشناسی خلاقیت کودک و نقاشی صحبت کنند تا به خانواده‌ها گوشزد کنیم که مباحث آموزش نقاشی تا چه اندازه برای بچه ها اهمیت دارد و چقدر می تواند در سرنوشت و آینده آنها دخیل باشد.
این مدرس دانشگاه اذعان داشت :
 من با مقوله ی تولید, تکثیر, طراحی و چاپ کتاب‌های کمک آموزشی تحت عنوان: رنگ زدن , شکل را ببین و بکش , از روی شکل کپی کن و کتابهایی از این دست  مشکل دارم.  به دلیل اینکه چنین کتاب‌هایی شدیداً خلاقیت کودک را نابود می کند و اعتماد به نفس بچه ها را می گیرد و در درازمدت در زندگی اجتماعی آنها تاثیرات نامطلوبی می گذارد . من از این فرصت استفاده می کنم و از کسانی که در این وادی متولی هستند, خواهش می کنم که انتشار چنین کتاب‌هایی را منع کنند. من به بضاعت خودم سعی می کنم خانواده‌ها را از ایراد چنین کتاب‌هایی آگاه کنم.
 معصومه کلهر روانشناس و از دیگر سخنرانان این برنامه راجع به خلاقیت و نقاشی کودک در روند زندگی آینده گفت:
یکی از شرایطی که سبب می‌شود نقاشی کودک با اهمیت باشد این است که کودکان به دلیل اینکه دایره ی واژگان شان کم است, برای بیان  هیجان خود می‌توانند از نقاشی استفاده کنند.
دکتر کلهر اذعان کرد:
بچه ها از ۳ تا ۷ سالگی می توانند به واسطه نقاشی, تخیلات خود را به رشد و بالندگی برسانند . برای رسیدن به این رشد نیاز است که والدین نیز با بچه ها همکاری کنند.
وی افزود:
 در واقع والدین نباید به نقاشی به عنوان یک نتیجه نگاه کنند, بلکه باید نقاشی را یک فعالیت اثربخش ببینند که می تواند در روحیه و رشد جنبه‌های عاطفی کودکان کمک شایانی کند .
معصومه کلهر ادامه داد:
قرار نیست هر کودکی که به کلاس نقاشی می‌رود پیکاسو شود, بلکه کلاس نقاشی می تواند زمان مناسبی برای تخلیه هیجان و تخیل کودک باشد. وقتی کودکان به مرحله ی نوجوانی و بزرگسالی می رسند , مجبور هستند با شرایط منطقی و واقعی روبرو شوند و برای تطبیق خود با شرایط جدید; ناخواسته از فضای رشد تخیل شان دور می‌مانند. به همین خاطر بهتر است ما در همان زمان سه تا هفت سالگی شرایطی ایجاد کنیم که بچه‌ها در این زمینه به خوبی رشد کنند و هنر در حوزه‌های موسیقی, نمایش و خصوصاً نقاشی بسیار می‌تواند به این روند رشد خلاقیت کودکان کمک کند.
 
این نمایشگاه تا چهارشنبه ۹ مرداد ادامه دارد.
 
 
 
 
 
 
 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0