عدم نظارت وتاثیر دلالان برقیمت برنج
19 اردیبهشت 1398 ، دیدگاه 0
سیداسماعیل یزدان پناه نائب رئیس کمیسیون تخصصی کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران درگفتگوی اختصاصی با کمال آنلاین ، گفت : باتوجه به شرایطی وجو روانی که وجوددارد نسبت به افزایش قیمت کلی کالاها طبیعی است که روی همه موارد تاثیر می گذارد .

سیداسماعیل یزدان پناه نائب رئیس کمیسیون تخصصی کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران درگفتگوی اختصاصی با کمال آنلاین ،  گفت : باتوجه به شرایطی وجو روانی که وجوددارد نسبت به افزایش قیمت کلی کالاها طبیعی است که روی همه موارد تاثیر می گذارد .

وی افزود : دررابطه با افزایش قیمت برنج دراین روزها باید گفت که برنج محلی ایرانی یک محصول نوبرانه است چراکه درمحصولات دیگر میوه مثل آلوچه می بینیم زمان نوبرانه قیمت زیادی دارد اما قیمت واقعی آن نیست .

رئیس کمیسیون تخصصی بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی مازندران ادامه داد :  افزایش قیمت برنج دراین زمان هرسال وجوددارد ، امسال به دلیل افزایش قیمت سایر کالاها وارزش پولی ملی ما ارزش خودش را ازدست داده است همه کالاها دارند سعی می کنندخودشان رابا قیمت وارزش جدید ریال همسان بکنند .

یزدان پناه اشاره کرد : طبق آمارهای غیر رسمی یک میلیون و400 هزار تن ما واردات برنج داشتیم بنابراین برنجی که وارد شده زمان عرضه آن درحال حاضر می باشد متاسفانه ما می بینیم کسانی که می بایستی این برنج را عرضه بکنند نمک می پاشند روی زخم مردم ودراین ایام از توزیع برنج خارجی امتناع می کنند .

وی یکی از دلایل عدم توزیع برنج را بالابردن قیمت برنج اعلام نمود وگفت : واردکنندگان برنج می خواهند به قیمت بالاتربرنج را  بفروش برسانندولی این حق را ندارند برای اینکه از ارز دولتی 4200 تومانی استفاده کردند واگر بخواهند امروز برنج را با ارز 4200تومانی بدهند قیمت آن 4200تومان است درصورتی که به 8 هزارتومان هم حاضر به عرضه نیستند .

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت وصادرات برنج ایران اضافه کرد : عده ای محدود از دلالان داخلی که برنج ها را دارند احتکارمی کنند و به این دلالان هم اخطارمی دهیم قطعا دولت با بازرسی های که انجام می دهد اقدام خواهدکرد واصلا شایسته نیست درزمانی که مردم در تحریم وبلایای طبیعی که حادث شده وماه مبارک رمضان کسی که این کار رامی کند باید درحقیقت دارد به کشورش خیانت می کند .

وی بمردم توصیه کرد در خرید برنج هیچ گونه عجله ای نکنند افزود : به مردم عزیز عرض بکنم هیچ عجله ای درخرید برنج نکنید قطعا با ورود محصول جدید برنج به بازار باتوجه به شرایط آب وهوای خوبی که داریم پیش بینی افزایش تولید را خواهیم داشت درسال زراعی جدید مردم می توانند هم برنج های با کیفیت خوب تهیه کنند وماندگاری بیشتر خواهد داشت ومردم درحال حاضر آن میزانی که نیازدارند خریداری بکنند .

رئیس گارگروه بازرگانی انجمن برنج ایران اظهارداشت : این ارزی که تخصیص دادند برای واردات برنج تعدادی هستند که مشخص هستند واز اینها سئوال کنند که این برنج های که آوردید چه شد ؟ کجا فروختید ؟ واین افراد با ید با همان ارز 4200 تومانی برنج را دراختیار مردم قراربدهند تا این التهابی که در بازار وکاذب می باشد برطرف شود و به نظر می رسد دست های پنهانی درکاراست این نارضایتی را گسترش بدهند .

 یزدان با تاکید براینکه در واردات متاسفانه نظارت نیست گفت : با توجه به اینکه 800 هزارتن کسری برنج داریم یک میلیون 400 هزارتن وارد می شود  به گونه ای عمل می کنند  امروز به دست مصرف کننده نمی رسد ودارد احتکار می شود.

وی تصریح کرد :  امام آنچه که مسلم است ماقطعا به 800 هزارتن نیاز داریم وبیش از آن لطمه می زند وبرنامه ریزی ها بصورتی است که درست زمانی که کشاورز می خواهد برنج خود را عرضه بکند موجی از واردات انجام می شود وتاثیر برروی قیمت تاثیر می گذارد.

نائب رئیس کمیسیون تخصصی کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران تاکید کرد :  همانطوریکه افزایش بی رویه قیمت مدنظر ما نیست ومشکل ساز خواهدبود قطعا کاهش قیمت برنج هم برای ما مشکل ساز خواهدبود یعنی انچه راکه کشاورز می بایستی بهره برداری بکند نمی تواند بهره برداری کند وبرایمان مشکل ساز خواهدبود

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0