مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران قابلیت جهانی شدن دارد
22 فروردين 1398 ، دیدگاه 0
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران را با نگاه ویژه نگاه می‌کنیم، افزود: این پایانه قابلیت جهانی شدن دارد و هرکاری به همین منظور لازم باشد نیز انجام خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛ دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با صنعتگران آمل که در شرکت دوشه هراز آمل برگزار شد گفت: در سال جاری که مانند سال گذشته است باید فرصت‌هایی را ایجاد کنیم و مقام معظم رهبری شعار امسال را رونق تولید قرار داده اند که این مهم شرایط را برایمان مهیا تر نموده است.

نگاه به تولید باید نگاه گره گشایی باشد

وزیر صمت اظهارکرد: نگاه به تولید باید نگاه گره گشایی باشد و مشکلاتی که داریم را جدی بگیریم و این مسئله با کنار هم بودن قابل حل می باشد که فرصت‌ های جدیدی داریم.

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران را با نگاه ویژه نگاه می‌کنیم

وی با بیان اینکه مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران را با نگاه ویژه نگاه می‌کنیم، افزود: این پایانه قابلیت جهانی شدن دارد و هرکاری به همین منظور لازم باشد نیز انجام خواهیم داد.

رحمانی تاکید کرد: برنج در استانهای شمالی در اولویت قرار دارد و نباید اجازه دهیم تا موانعی در سرراه این مرکز قرار گیرد.

افتتاح فاز اول مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

 دکتر محمد محمدپور عمران رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: خوشبختانه با همت والایی که سهامداران و اعضای هیئت مدیره این مرکز داشتند، فاز اول آماده بهره برداری می باشد.

 وی عنوان داشت: بازدیدهایی که حضرتعالی از این مرکز داشتید باعث شد که دومین شهرک صنفی کشور مجوز بهره برداری آن صادر شود و امیدواریم با عنایت ویژه شما مجوز پایانه صادراتی هم صادر گردد.

 مهندس سید اسماعیل یزدان پناه  مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران باقدرشناسی از بازدید وزیر صمت از مرکز گفت: خوشبختانه با بازدیدهایی که حضرتعالی داشتید باعث شد علیرغم همه مشقت هایی که کشیدیم تا این مجموعه به سرانجام برسد، امروز توانستیم فاز اول مرکز را به پایان برسانیم.

وی ادامه داد: این امر محقق نمی شد مگر اینکه همه عزیزان و بزرگواران خصوصا نماینده مردم آمل درمجلس، استاندار و معاونین ایشان، ریاست سازمان صمت مازندران، فرماندار ویژه آمل، شهردار آمل، مدیرعامل شهرک های صنعتی مازندران و دیگر عزیزان که حمایت و پشتیبانی نمودند.

70 درصد غذای مردم ایران برنج است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مازندران خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مسائل کشور که مربوط به امنیت غذایی می شود بحت تولید محصولات استراتژیک از جمله گندم و برنج می باشد باتوجه به اینکه 70 درصد غذای مردم ایران برنج است.

رییس کارگروه بازرگانی انجمن برنج ایران اظهارداشت:  فائو اعلام کرد تا 7 سال دیگر هیچ کشوری، برنج برای صادرات ندارد و الان فقط 6 درصد تولید برنج جهان در چرخه تجارت جهانی قرار دارد، باتوجه به اینکه فقط استان های شمالی می توانند برنج تولید کنند و استانهای دیگر برای صرفه جویی و مدیریت آب نمی توانند برنج کشت کننداهمیت کشت برنج در استانهای شمالی را دو چندان می کند.

مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران  تاکید کرد: برنج اهمیت خاصی دارد و در زنجیره تولید این محصول هم مهمترین مسئله بحث بازرگانی می باشد که کاشت، داشت و برداشت مهم است اما آنچه که مهم است و در زنجیره ارزش و تولید برنج نقش مهمی دارد و 60 درصد آن را شامل می شود بحث تجارت است.

این مرکز می تواند نقطه امیدی برای تولید کنندکان و مصرف کنندگان به منظور تنظیم بازار باشد

یزدان پناه اشاره کرد: این مرکز می تواند نقطه امیدی برای تولید کنندکان و مصرف کنندگان به منظور تنظیم بازار باشد بنابراین تقاضا داریم برای اینکه بتوانیم تولید پایدار درحوزه برنج داشته باشیم مصوبه مجوز بهره برداری پایانه صادرات را وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت دستور فرمایند.

وی با اشاره به مشکلات گرفتن مجوز صادرات برنج در استان گیلان ادامه داد: امروز صادرکننده ما بخواهد برنج صادرکند باید به استان گیلان و موسسه تحقیقات برنج برود تا تائیدیه دریافت کند و بتواند برنج خود را صادرکند و برای گرفتن مجوز صادرات باید برنج از مازندران به گیلان حمل و پس از قرنطینه و تائید صادر گرددکه این امر هزینه صادرات را افزایش داده و مانعی بر سر راه صادرات است.

تعامل با صادرکنندکان برنج در مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

وی تصریح کرد:  اگر ما پایانه صادرات را در این مرکز داشته باشیم قطعا می توانیم تعامل خوبی با صادرکنندکان صورت دهیم درحالی که تولیدات کشاورزی بسیار به بازار وابسته هستند و اگر سازگارتجاری نباشد قطعا آسیب پذیر است و نمی توانیم تولید پایدار داشته باشیم.

هزینه 100میلیارد تومانی برای فاز اول مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

 مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با درخواست صدور مجوز پایانه صادرات از وزیر صمت افزود: تاکنون نزدیک به 100میلیارد تومان برای فاز اول این مرکز هزینه کردیم اگر چه همه مسئولین برای برق رسانی، آبرسانی و مخابرات تلاش کردند ولی هزینه احداث این زیر ساختها را خودمان پرداخت نمودیم و معتقد به این نیستیم که همه کارها را دولت باید انجام بدهد بلکه ما باید از خود سوال کنیم ما  برای پیشرفت کشور عزیزمان چه قدمی برداشتیم.

قدردانی از نماینده مردم آمل درمجلس درخصوص اختصاص سهمیه قیر یارانه ای

یزدان پناه گفت: کلیه زیرساختار مرکز را خودمان انجام دادیم و برای آسفالت محوطه، قیر راتوسط نماینده مردم آمل درمجلس محبت کردند و دو هزارتن سهمیه ای که گرفتند برای لایه اول 700 تن قیر مصرف شد اما  متاسفانه لایه دوم را پیمانکار حمل قیر تحویل گرفتند ولی به ما تحویل ندادند که نیاز به پیگیری از سوی مسئولین استانی است تا لایه دوم آسفالت هم به اتمام برسد.

اتمام فاز دوم و سوم مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با کمک مسئولین

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مازندران عنوان داشت: جناب وزیر، با نگاه بلند حضرتعالی و آن امیدواری که به ما دادید سبب شد که تا این مرحله پیش برویم و اگر حمایت شما همچنان باشد هرچه زودتر فاز دوم و سوم را به اتمام برسانیم و در سال زراعی جدید در بحث صادرات باجدیت ورود پیدا کنیم.

یزدان پناه در پایان از کمک 600 میلیون ریالی توسط این مرکز به سیل زدگان مازندران خبرداد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0