چگونه تعطیلات نوروز بهتری داشته باشیم
28 اسفند 1397 ، دیدگاه 0
هر ۳۶۵ روز یک ‌بار نوروز می‌آید تا جامه‌ نو بر طبیعت بپوشاند و آمدن بهار را به مردمان پیام دهد و سرمستی و خوش ‌یمنی را همراه بیاورد.

سفر

شوق مردم ایران زمین برای دیدن نوروزی دیگر در روزهای پایان سا‌ل بیشتر و بیشتر می‌شود و مردم برای استقبال از نوروز خانه ‌تکانی می‌کنند، رخت و جامه نو می‌خرند و غذاهای خوشمزه تدارک می‌بینند تا گرم ‌ترین استقبال را از نوروز داشته باشند. سفره‌ های هفت‌سین چند ساعت مانده به تحویل سال در خانه‌ ها گسترده می‌شود و هر آنچه از خوراکی و تنقلات در خانه هست کنار سین‌های هفت‌گانه می‌نشانند و برای تحویل سال لحظه ‌شماری آغاز می ‌شود.

ثانیه‌ها یکی پس از دیگری سپری می‌شوند، دل‌ها با آرزوهای خوب لبریز می‌ شود و دعاهای تحویل سال خوانده می‌ شود تا بالاخره سال تحویل شود و سالی نو با تمام خوبی‌ها و انرژی‌های مثبتش از راه برسد. انگار که در لحظه شهر و کوچه و خانه از حرکت بازبایستد تا آمدن سال نو را با تمام وجود حس کنیم. یک لحظه برای تحویل سال و دگرگون شدن حال مردمان و طبیعت همین یک لحظه‌ای که همه‌ مردم کشور یک حس مشترک دارند. یک حس خوب که زیربنایی از همبستگی فرهنگی است، ‌فرهنگی که بخشی از آن را مراسم و جشن‌ های سالانه تشکیل می‌دهند و دل‌ های مردم را به هم نزدیک و نزدیک‌تر می‌کنند.

اگر سفرمی روید

تعطیلات نوروزی فرصتی است برای سفرهای نوروزی که حالا خود یک سنت دیرینه شده. در روزهای منتهی به آخر سال در گوشه و کنار شهر می‌شود خانواده ‌هایی را دید که بار و بنه‌ سفر را بسته‌اند و دست بچه ‌ها را گرفته‌اند تا راهی سفر شوند، گروهی با قطار، گروه دیگری با هواپیما و اتوبوس و گروهی هم با ماشین‌ های شخصی‌شان راه سفر را در پیش می‌گیرند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برنامه‌ سفر برای نوروز تدارک دیده‌اید بهتر است چند نکته را رعایت کنید، نخست اینکه در و پنجره‌های خانه را با دقت ببندید، سعی کنید این کار را بدون عجله و با حوصله انجام دهید، اگر پنجره یا درها رو به تراس باز می‌شود حتما از قفل شدن آنها اطمینان حاصل کنید. حتما جریان گاز را پیش از ترک خانه قطع کنید، برای انجام این کار باید بدانید که شیر اصلی گاز خانه در کجا قرار دارد و آن را ببندید. علاوه بر گاز بهتر است شیر فلکه آب را نیز ببندید تا اگر احیانا شیرهای آب یا لوله‌کشی دچار مشکل شد به اثاثیه‌ خانه شما یا همسایه‌ ها آسیبی وارد نشود. یادتان باشد به هیچ عنوان پول، ‌طلا، ارز و دیگر اشیای عتیقه یا قیمتی را در خانه نگذارید. اگر فرش‌های گران ‌قیمت دارید هم بهتر است آنها را به امانت بسپارید. کلید خانه را به یک‌آشنای نزدیک بسپارید و شماره او را به همسایه‌ ها بدهید تا اگر اتفاقی افتاد او را در جریان قرار دهند.

دید و بازدید

خانواده ‌هایی که به مسافرت نمی‌روند بخشی از وقتشان در تعطیلات عید صرف دید و بازدید عید می ‌شود و بساط عید دیدنی‌شان به راه است. عید دیدنی که از قدیمی ‌ترین مراسم نوروزی است معمولا از دیدن افراد بزرگ خانواده‌ شروع می‌شود و تا خانواده‌های جوان‌تر و کوچک‌تر ادامه خواهد داشت. وقتی هنوز راه و رسم سفر بر تعطیلات عید حکمفرما نشده بود مردم در تعطیلات نوروز تمام وقتشان را به عید دیدنی می‌گذراندند در آن سال‌ها عید‌ دیدنی‌ها خیلی طولانی و معمولا به صرف شام و ناهار بود اما این روزها کمتر پیش می‌آید که این رسم به این شکل اجرا شود بلکه بیشتر دیدارهای یک ساعته‌ای است که از سوی افراد فامیل و دوست تدارک دیده می‌شود. سعی کنید وقتی میهمان به خانه‌تان می‌آید خوشرو باشید و از بحث کردن درباره‌ دشواری‌ها و سختی‌ های زندگی پرهیز کنید تمام روزهای سال را وقت خواهید داشت تا از گرانی و ترافیک و آلودگی هوا و گران شدن خانه و بنزین و مرغ و دارو و... حرف بزنید پس بهتر است سعی کنید که اوقات عید‌ دیدنی را با حرف زدن درباره این چیزها هدر ندهید. صحبت‌های کوتاهی که رگه‌ای از طنز و شادی را در خود دارد انتخاب کنید و با میهمانانتان در این‌باره سخن بگویید.

برنامه ‌ریزی کنید

تعطیلات، فرصت مناسبی است تا برای سال آینده برنامه‌ریزی کنید. کسانی که در زندگی برنامه مشخص دارند کمتر دچار استرس می‌شوند. اینکه بدانید فردا چه کاری دارید یا‌ ماه بعد یا سال بعد چه کارهایی باید بکنید به شما احساس کنترل روی اوضاع را می‌دهد و جلوی قرار گرفتن در موقعیت ‌های استرس زا را می‌گیرد. بهترین کار هم این است که برنامه هایتان را یادداشت کنید. در دنیای ماشینی و شلوغ، باید دنبال راه ‌هایی باشیم که با کمک آنها با سختی ‌های زندگی مقابله کنیم. می‌توانید اهدافتان را روی یک کاغذ بنویسید و سپس روی آنها فکر کنید.

اگر خانه ‌نشینید

هر سال هم اینطور نیست که آدم بتواند برای رفتن به مسافرت برنامه‌ریزی کند، گاهی هم پیش می‌آید که تعطیلات عید بدون مسافرت برنامه‌ ریزی شود. خب در خانه ماندن آنقدر که گفته می‌شود بد نیست؛ اگر‌چه بیشتر افراد و خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که تعطیلات سال نو در سفر باشند اما اگر نتوانسته‌اید برای سفر برنامه ‌ریزی کنید سعی کنید خانه‌ نشینی‌ دلچسبی را برای خودتان تدارک ببینید و از آن لذت ببرید. مطالعه کنید، به طبیعت‌گردی بروید، جاهای دیدنی شهر خودرا بشناسید و سری به آن بزنید، مطالعه کنید، مقداری از وقت خود را صرف برنامه‌ریزی سال آینده کنید. همیشه هم قرار نیست ماندن در خانه به معنای این باشد که از در خانه هم بیرون نروید، ‌حالا که نتوانسته‌اید سفر بروید به این فکر کنید که کارهای زیادی برای انجام دادن می توانید داشته باشید ولی یادتان باشد که برنامه‌ریزی متنوعی داشته باشید.

طبیعت‌گردی

لذت بردن از طبیعت در نهاد بیشتر افراد وجود دارد اگر‌چه ‌کسانی هم هستند که از بودن در طبیعت لذت چندانی نمی‌برند و ترجیح می‌دهند وقتشان را به‌گونه دیگر‌ی سپری کنند اما بیشتر مردم از پیک ‌نیک و طبیعت‌گردی لذت می‌برند. تعطیلات عید فرصت خوبی است برای اینکه حداقل یکی ‌دو برنامه‌ طبیعت‌گردی داشته باشید. این برنامه‌ ها بسته به افراد شرکت‌کننده می ‌توانند برنامه‌ریزی شوند اما یادتان باشد که قرار نیست در ایام عید اعضای خانواده را به کوهپیمایی ‌هایی طولانی یا بیابان ‌گردی‌های طاقت ‌فرسا مجبور کنید. سعی کنید برنامه‌ای داشته باشید که تمامی اعضا بتوانند اندک لذتی از آن ببرند. در طبیعت گردی تلاش کنید تا از طبیعت مراقبت کنید و از ریختن زباله و آسیب رساندن به گیاهان، ‌مزارع و درختان خودداری کنید تا آنجا که ممکن است از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنید و اگر مجبورید از ظروف برگشت‌پذیر استفاده کنید. درصورتی که می‌خواهید از مواد شوینده مانند صابون و مایع ظرفشویی استفاده کنید شست‌وشو را در مخزن آب انجام داده و این ظرف آب را با خود برگردانید. ریختن مواد شوینده شیمیایی در طبیعت نقش بسیاری در آسیب رساندن به محیط‌های طبیعی دارد. کیسه‌ای با خود ببرید و زباله‌ها را برگردانید یا لااقل آنها را دفن کنید.

دعواهای خانوادگی عیدانه

هر کسی خاطره‌ای از دعوای پدر مادر در ایام عید دارد. به هر حال تعطیلات طولانی عید و ماندن در خانه احتمال بروز دعوای پدر مادرها را بیشتر می‌کند. دعوای زن و شوهری هم که دلیل جدی لازم ندارد به هر بهانه‌ای دعوا زبانه می‌کشد. بیشترین آسیب این دعواها متوجه فرزندان می‌شود، در‌ واقع فضای رعب و وحشتی که بعد از دعوای زن و شوهری بر خانه حکمفرما می‌شود اثر بسیار مخربی بر فرزندان خواهد داشت. چه‌بسا که کودکان در مراحل رشد و تکامل از اثرات این نوع دعواهای خانوادگی آسیب ‌های جدی ببینند. شما می‌دانید که دعواهای خانوادگی هیچگاه نتایج مطلوبی نخواهند داشت و هیچ مشکلی را حل نخواهند کرد بنابراین به‌وجود آوردن این دعواها هرگز مشکلات زن و شوهرها را حل نمی‌کند بنابراین تا آنجا که ممکن است از این دعواها دوری کنید و به‌ ویژه در ایام عید تلاش کنید تا محیط خانه را از هر نوع تشنج احتمالی دور نگه دارید. سالی یک‌بار عید است و تعطیلات نسبتا طولانی اعضای خانواده در کنار یکدیگرند. این تعطیلات را با خاطرات تلخ آلوده و سهمگین نکنید.

کتاب هم بخوانید

به گزارش همشهری؛ باور کنید که کتاب دشمن آدم نیست و مطالعه یکی از بهترین عادت‌ های زندگی مدرن است. اگر‌چه عادت مطالعه در سال‌های کودکی شکل می‌گیرد اما به هر حال ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است پس بهتر است تلاش کنید در طول تعطیلات عید حداقل یک کتاب مطالعه کنید تا به این وسیله دیگران را هم به این کار تشویق کنید. برای کودکانتان برنامه ‌های تشویقی بگذارید تا به کتاب خواندن علاقه‌مند شوند. اگر اعضای خانواده وقت معینی را در کنار یکدیگر به مطالعه بپردازند ضمن اینکه برنامه‌ای هماهنگ داشته‌ باشند خواهند توانست در تقویت عادت کتابخوانی به یکدیگر کمک کنند. لازم نیست حتما سخت‌ترین کتاب عمرتان را در ایام عید بخوانید. می‌توانید کتاب‌هایی نه‌چندان دشوار را برای این کار انتخاب کنید. کتاب‌های رمان، روانشناسی، شعر و داستان‌های کوتاه برای خواندن در ایام عید مناسب به‌ نظر می‌رسند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0