بیش از 800 هکتار از اراضی شالیزاری آمل بیمه شدند
1 اسفند 1397 ، دیدگاه 0
سید حسین اسلامی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل با بیان این خبر گفت: از ابتدای آذر ماه سال جاری بیش از 800 هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان آمل انعقاد قرارداد بیمه زراعت برنج برای سال زراعی 98 انجام گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین - سید حسین اسلامی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل با بیان این خبر گفت: از ابتدای آذر ماه سال جاری بیش از 800 هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان آمل انعقاد قرارداد بیمه زراعت برنج برای سال زراعی 98 انجام گرفت.

وی با اشاره به اهمیت نقش بیمه در رفاه و معیشت پایدار گفت: بیمه محصولات کشاورزی یک فرایند بزرگ بوده تا کشاورزان با انگیزه بیشتر و با حمایت بخش دولتی به تولید محصولات کشاورزی بپردازند و نگرانی از بابت تولید محصول خود نداشته باشند.

اسلامی افزود: بیمه کشاورزی یکی از کلیدی ترین سازکارهای حمایتی و مدیریت ریسک برای کاهش آسیب ناشی از وقوع حوادث غیر مترقبه طبیعی و کاهش نوسان درآمدی در بخش کشاورزی است.

وی به کشاورزان توصیه کرد: نسبت به اطلاع رسانی و ترغیب کشاورزان برای انجام بیمه محصولات کشاورزی و یا انجام بیمه عادی و بیمه تضمین تولید از مزایای بیمه و غرامت خسارت کاهش سطح تولید بهره مند شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل در ادامه اظهارداشت: پیش بینی می شود تا پایان خرداد 98 بیش از 10 هزار هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان بیمه انجام شود.

وی همچنین از شخم و شیار زمستانه 10000 هزار هکتار از اراضی شالیزاری در آمل خبرداد وگفت: با توجه به شرایط مساعد آب و هوای مازندران تا به حال10 هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان آمل شخم و شیار زمستانه و1000 هکتار ابتخت و50 مورد آزمون خاک انجام گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی آمل افزود: شخم زمستانه سبب تهویه خاک، تجزیه و تبدیل مواد عالی غیر قابل جذب موجود در بقایای بوته های برنج و علفهای هرز به مواد معدنی و قابل جذب و همچنین کنترل آفات و بیماری های قارچی می شود.

اسلامی ادامه داد: شخم زمستانه موجب از بین رفتن پناهگاه زمستانی آفت ها به ویژه کرم ساقه خوار برنج ، لاروها، حشرات، بذر علفهای هرز و ذخیره رطوبت و استفاده بهینه از نزولات جوی می شود.

وی با اشاره به رویت اولین شفیره کرم ساقه خوار برنج در آمل ادامه داد: طی بررسی های بعمل آمده از تراکم جمعیت زمستانگذران آفت ساقه خوار برنج، اولین شفیره کرم ساقه خوار برنج در منطقه پایین خیابان لیتکوه و منطقه دابو روئیت شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل تصریح کرد: برای بررسی از تراکم جمعیت زمستان گذران آفت کرم ساقه خوار برنج اکیپ هایی از کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان به مزارع شالیزاری عزیمت می کنند که نتیجه بررسی ها جهت  اقدامات عملی (مبارزه مکانیکی و شیمیایی) به کشاورزان ابلاغ می شود.

وی افزود: با بررسی بعمل آمده از گزارشات هواشناسی زمستان امسال نسبت به سنوات گذشته حدود یک درجه گرمتر بوده است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0