ضرورت همدلی و تلاش برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی ریخته گر، فولادکار، قالبساز و ماشینکار مازندران
8 بهمن 1397 ، دیدگاه 0
برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی ریخته گر، فولادکار، قالبساز و ماشینکار استان مازندران، به میزبانی شرکت فولادین ذوب آمل(فــذا)، بزرگترین شرکت ریخته گری شمال کشور، جلسه ای باحضور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران، مدیران کل مالیاتی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران، فرماندار ویژه آمل، دادستان آمل، نمایندگان بانکها و صنعتگران برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال آنلاین ؛   برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی ریخته گر، فولادکار، قالبساز و ماشینکار استان مازندران، به میزبانی شرکت فولادین ذوب آمل(فــذا)، بزرگترین شرکت ریخته گری شمال کشور، جلسه ای باحضور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران، مدیران کل مالیاتی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران، فرماندار ویژه آمل، دادستان آمل، نمایندگان بانکها و صنعتگران برگزار گردید.

نگاه دولت در راستای رفع مشکلات سر راه تولیدکنندگان می باشد

دکتر محمد محمدپور عمران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران، با اشاره به اینکه نگاه دولت در راستای رفع مشکلات سر راه تولیدکنندگان می باشد، اعلام داشتند که خوشبختانه ورود بموقع دستگاه قضا در امر حمایت از واحدهای تولیدی باعث شد تا بارقه امیدی در واحدهای تولیدی و صنعتگران بوجود بیاید.

وی با اشاره به اینکه دیگر تعطیل کردن واحدهای تولیدی معنایی ندارد  خاطر نشان نمودند که اراده مسئولین در این است که واحدهای تولیدی سرپای خود بایستند و بانکها هم باید نهایت همکاری را با آنها داشته باشند.

وی با ابراز تاسف از اینکه بعضی از بانکها علی الخصوص بانک های خصوصی به دلائل غیر متعارف موجب بسته شدن واحدهای تولیدی می گردند، عنوان نمودند که بعضی از واحدهای تولیدی اصلا هیچ گونه بدهکاری ندارند و به خاطر یک اختلاف نظر، بانکی می آید و  واحد تولیدی را در شب عید با خطر تعطیلی مواجه می سازد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران همچنین اشاره کردند که ریشه همه مشکلات دربرخوردهای دوگانه است و این دوگانگی باید در سطح کلان بصورت بنیادی حل شود.

دکتر محمدپور تاکید نمودندکه محیط کسب وکار امروز محیط کار آسان نیست بلکه سخت است و نمی شود با شعار دادن مشکلات را حل وفصل نمود.

ایشان خاطرنشان کردند که تمام واحدهای تولیدی چنانچه قرار است توسط بانکها تعطیل شوند سریعا به دادستان مرکز استان و شهرستانها اطلاع دهند.

ایشان در نهایت اظهارداشتند که مشکلاتی که درحوزه تولید پیش آمده خارج از فضای تولیدی بوده است. به عنوان مثال، فشار در خصوص قیمت گذاری دلار، عدم کنترل نقدینگی و مانع تراشی دشمن در سیاست خارجی که به ما تحمیل شده ، موجب ایجاد اختلال درحمایت از واحدهای تولیدی گردیده است.

حمایت دستگاه قضا از واحدهای تولیدی در راستای پویایی صنعت است

علی طالبی دادستان آمل با اشاره به اینکه حمایت دستگاه قضا از واحدهای تولیدی در راستای پویایی صنعت است اعلام داشتند که تمامی تلاش بر این است تا چرخه تولید به حرکت خودش ادامه دهد و ما شاهد شکوفایی و پررونق شدن صنعت و افزایش اشتغال در کشورمان باشیم.

دادستان آمل با اشاره به اینکه شرکت فولادین ذوب آمل یک برند تاریخی برای سرزمین ایران است که خوشبختانه با عملکرد و مدیریت بسیار خوب این شرکت که در تمام بخش ها یک افتخار بود و هست متاسفانه  شاهد آن هستیم که با وجود تلاش فراوان در حفظ و ایجاد اشتغال، دارای مشکلات عدیده ای است. .ایشان عنوان نمودند که این شرکت در سال 97 با توجه به کاهش میزان فروش ، ولی به جهت حفظ نیروی کارگری و عدم تعدیل پرسنل علاوه بر پرداخت بموقع حقوق ایشان، به تولید خود ادامه داد که طی بازدیدی که اعضای شورای تامین شهرستان آمل از شرکت فولادین ذوب آمل به عمل آوردند، متاسفانه شاهد دپوی تولیدات این شرکت بودند که واقعا نگران کننده بود، و متاسفانه واردات همین تولیدات از خارج کشور، از سوی بعضی از وارد کنندگان انجام می پذیرد.
ایشان به حمایت همه جانبه و با اقتدار دستگاه قضا از واحد های تولیدی تاکید نمودند و اظهار داشتند که این دستگاه در هیچ شرایطی تحت فشار رسانه ها، سیاسیون و جامعه قرار نمی گیرد و به کسانی که در‌ راستای تحقق اقتصاد مقاومتی عمل نمی کنند و سنگ اندازی دارند هشدار می دهیم که دستگاه قضا یار و مددکار واحدهای تولیدی فعال خواهد بود.

واحدهای تولیدی فعال که کار می کنند مورد حمایت قرار دارند

سید جعفر رسولی معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل با اشاره به اینکه شرایط امروز کشور شرایط بسیار خاصی است گفتند که واحدهای تولیدی فعال که در این شرایط کار می کنند قطعاً مورد حمایت قرار دارند و به عنوان سربازان خط مقدم در عرصه اقتصادی فعالیت دارند.

ایشان همچنین گفتند که دستگاه قضایی با قاطعیت حمایت می کند و این امر برایمان تکلیف شده است و تمام عزم خود را جزم نمودیم که هیچ واحدی تولیدی از فعالیت بازنماند، و شرکت فولادین ذوب آمل نیز که از جمله واحدهای تولیدی فعال در حفظ اشتغال و توسعه تکنولوژی است، مشمول این حمایت می باشد .

قدردانی از نگاه بلند مسئولین بخصوص دستگاه قضایی درحمایت از واحدهای تولیدی فعال

مهندس حسام اردشیر، قائم مقام مدیر عامل شرکت فولادین ذوب آمل، با قدردانی از نگاه بلند مسئولین بخصوص دستگاه قضایی درحمایت از واحدهای تولیدی فعال، درخواست داشتند که در این شرایط بحرانی که فضای کسب و کار جامعه را به شدت متاثر نموده است، دستگاههای دولتی  کنار، همکار و همیار بخش خصوصی قرار گیرند و از اعمال قوانین محدود کننده و باز دارنده به طور اکید اجتناب گردد، تا واحد های تولیدی فعال بتوانند به کار خود ادامه دهند، و بدینگونه از تعطیلی هر واحد تولیدی به طور جدی جلوگیری شود.

ایشان ضمن تقدیر از بانک ملی ایران که نماد اعتماد و اطمینان مردم و حامی تولید کنندگان و کارآفرین          می باشد تاکید نمودند که مشکل اصلی ما بانک های خصوصی می باشند که با ایجاد قوانین دست و پا گیر مانع از فعالیت تولید کننده و صنعتگر در بخش خصوصی می شوند .

قائم مقام مدیر عامل شرکت فــذا با تاکید بر توجه به منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در تحقق و اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار داشتند که تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو حمایت از تولیدات داخلی و هموار نمودن مسیر در راستای بومی سازی صنایع می باشد . ایشان همچنین حمایت از تولید و کارآفرین داخلی و پرهیز از خرید و وارد نمودن کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند را گامی اساسی برای تحقق فرمایشات معظم له و کمک به امر اشتغال و سرمایه گذاری در کشور دانستند .

ایشان با قدردانی از حمایت های فرماندار دلسوز و دادستان هوشمند شهرستان آمل اظهار داشتند که صنعت فولاد جزو صنایع مادر به شمار می رود که دارای مزیت های فراوانی از جمله ارزش افزوده بالا، صادرات محور، اشتغال آفرین و ...در کشور است، و توجه به حفظ و توسعه صنعت فولاد اهمیت ویژه ای در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور دارد. لذا، با توجه به شعار امسال « حمایت از کالای ایرانی » و لزوم توجه ویژه به تولید و اشتغال ، مسئولان بایستی اهتمام ویژه ای برای پیاده سازی این شعار داشته باشند .

ایشان در ادامه بیان نمودند که واردات کالای خارجی که مشابه داخلی دارد علاوه بر خروج ارز از کشور، نابودی تولید و صنعت داخلی و همچنین فرصت های شغلی، بیکاری جوانان، بالارفتن خطرات امنیتی در کشور، تعطیلی کارخانجات و رکود اقتصادی را به دنبال خواهد داشت .

مهندس اردشیر در ادامه به تسهیل در واردات مواد اولیه مورد نیاز خط تولید و جلوگیری از صادرات مواد اولیه ساخت داخل و مورد نیاز صنایع داخلی تاکید و خاطرنشان نمودند که هزینه های ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه و سنگین بودن حقوق و عوارض ورودی و گمرکی باعث افزایش بهای تمام شده محصولات ساخت داخل می گردد که مهمترین عامل جلوگیری از صادرات می باشد. لذا، تولید کننده داخلی  علیرغم  بهره برداری از تجهیزات، ابزار، تکنولوژی و فناوری روز دنیا و همچنین نیروی متخصص و متعهد و غیور، به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده محصول نهایی قادر به صادر نمودن محصول و حتی رقابت با کشورهائی مانند ترکیه، هند و چین نمی باشد.

مهندس حسام اردشیر از مسئولان محترم مربوطه درخواست نمودند که برای حمایت از تولید کنندگان داخل و هر چه رقابتی تر شدن قیمت محصولات آنها و ایجاد بستر مناسب جهت صادرات این محصولات و تسهیل هر چه بیشتر صادرات، کمترین محدودیت و پایین ترین حقوق و عوارض گمرکی جهت واردات مواد اولیه، ابزار آلات و لوازم یدکی مورد نیاز خط تولید آنها اعمال گردد. در مقابل، برای محصولات ساخته شده مصرفی وارداتی که امکان ساخت داخل آنها وجود دارد، بالاترین محدودیت و حقوق و عوارض گمرکی اعمال شود.

ما قادر هستیم تحریم های خارجی را دور بزنیم

مهندس حسام اردشیر اشاره داشتند که ما قادر هستیم با طرح استراتژی صحیح و برنامه ای دقیق و تبدیل تهدیدها به فرصتها،  تحریم های خارجی را دور بزنیم، ولی مشکلات و تحریم های داخلی را نمی توانیم دور بزنیم. لذا مسئولان بایستی با برنامه ریزی دقیق و اصلاح زیر ساخت ها، مسیر را برای بهبود وضعیت تولید کنندگان هموار سازند.

در این جلسه، عده ای از مدیران واحدهای تولیدی مسائل و مشکلات خود را مطرح نمودند و مقرر شد تا رفع مشکلات، این جلسات ادامه داشته باشد.

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0