نخستین تفاهم‌نامه پروژه ملی استانداردسازی هنرستان‌های علوم دریایی کشور در مازندران
17 دی 1397 ، دیدگاه 0
نخستین تفاهم‌نامه پروژه ملی استانداردسازی هنرستان‌های علوم دریایی کشور با حضور معاون توسعه و تجهیز دفتر آموزش‌های فنی وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش، در مازندران امضا شد.

کمال آنلاین ؛ به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ براساس تفاهم‌نامه دفتر آموزش‌های فنی وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش با موسسه دانش بنیان رده‌بندی ایرانیان تمامی هنرجویان 12 هنرستان علوم و فنون دریایی کشور تحت بررسی‌های علمی این موسسه قرار خواهند گرفت تا با استانداردهای بین المللی منطبق شوند.   

براین اساس تفاهم نامه؛ استانداردسازی، توانمندسازی و ارتقای سطح کیفیت آموزشی و تخصصی هنرستان‌های علوم و فنون دریایی در دستور کار قرار می‌گیرد و موسسه رده‌بندی ایرانیان به اجرا و پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت مطابق استاندارد ایزو 9001 می‌پردازد.  

استان مازندران با دارا بودن یک هنرستان علوم و فنون دریایی در محمودآباد به عنوان نخستین استان در امضای این تفاهم‌نامه انتخاب شد و برای نخستین بار تفاهم‌نامه پروژه ملی استانداردسازی هنرستان‌های علوم دریایی کشور با حضور معاون توسعه و تجهیز دفتر آموزش‌های فنی وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش، در ساری به امضا رسید.

12 هنرستان علوم و فنون دریایی در 7 استان ساحلی

معاون توسعه و تجهیز دفتر آموزش‌های فنی وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش در نشست انعقاد این تفاهم‌نامه که در اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران برگزار شد، گفت: حدود 3 هزار هنرجو در 12 هنرستان علوم و فنون دریایی در 7 استان ساحلی کشور مشغول به تحصیل هستند که اصلی‌ترین اقدام دفتر آموزش‌های فنی و حرفه ای برای این هنرستان ها بحث کیفی‌سازی آنان است.   

«محمد علی علینژاد» با بیان اینکه این پروژه ملی در 3 فاز صورت می‌گیرد، افزود: در مرحله نخست پیاده‌سازی سیستم استاندارد در راستای تفاهم‌نامه توسط موسسه رده‌بندی ایرانیان صورت می‌گیرد. در مرحله دوم ما موظف هستیم براساس استانداردهایی که به ما اعلام می‌شود تجهیزات هنرستانی را به‌روز کنیم و در مرحله سوم که بر عهده استان‌ها است مدیران استانی موظف هستند فضای استاندارد لازم برای مراکز دریایی را فراهم سازند.

وی با بیان اینکه این کیفی‌سازی براساس استانداردهای ایزو انجام می‌گیرد، تصریح کرد: ناوبری، مکانیک موتورهای دریایی و الکترونیک و مخابرات دریایی 3 رشته‌ای است که در هنرستان‌های علوم و فنون دریایی کشور ارائه می‌شود. براساس این تفاهم‌نامه موسسه رده بندی ایرانیان استانداردهای لازم در زمینه‌های محتوا، تجهیزات، و نیروی انسانی را احصا کرده و به ما اعلام می‌کنند.      

معاون توسعه و تجهیز دفتر آموزش‌های فنی وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش، مازندران را نخستین استان منتخب برای اجرای این تفاهم‌نامه ذکر کرده و ادامه داد: آموزش‌های مرتبط در این زمینه از تابستان امسال در هنرستان علوم و فنون دریایی محمودآباد آغاز شده و در مرحله بعد 4 هنرستان استان هرمزگان تحت پوشش این پروژه ملی قرار می گیرند.

علینژاد به بحث اشتغال هنرجویان هنرستان‌های علوم و فنون دریایی اشاره کرده و ابراز کرد: فارغ التحصیلان این هنرستان ها می توانند در شناورهای زیر 500 تن کار کنند که اغلب جذب این شناورها می شوند و مشغول به کار هستند. با اجرای این تفاهمنامه هنرجویان ما گواهینامه بین‌المللی کار بر روی این شناورها را کسب کرده و می‌توانند در هر جای دنیا بدون هیچ آزمون ورودی بر روی این شناورها مشغول کار شوند.

وی از نهادها و سازمان‌های مرتبط دریانوردی خواست در این زمینه به توسعه و گسترش هنرستان‌های علوم و فنون دریایی کمک کنند: این آمادگی را داریم هر نهادی که به بحث دریانوردی مرتبط باشد در صورت اعلام آمادگی برای راه‌اندازی هنرستان و رشته‌های دریانوردی، مجوز لازم را صادر کنیم و مراکز جدیدی براساس استانداردهای لازم شروع به فعالیت کنند.  

اعطای گواهینامه شایستگی بین‌المللی به هنرجویان

مدیر عامل موسسه دانش‌بنیان رده‌بندی ایرانیان نیز در این نشست گفت: در تمامی کشورهای جهان، وظیفه استانداردسازی فعالیت‌های مرتبط با دریا را سازمان‌های تخصصی دریایی برعهده دارند تا سیستم، ساختار و عملکرد هنرستان‌های دریایی به گونه‌ای طراحی و برنامه‌ریزی شود که با استانداردهای لازم منطبق باشد.

«حسن رضا صفری« افزود: در عرصه‌های دریایی علاوه بر گواهی داخلی مرسوم یک کشور باید استاندارهای دریای بین المللی نیز در سسیستم آموزشی پیاده شود. براین اساس ما محتوا و فعالیت علمی هنرجویان در هنرستان ها را تحت نظر گرفته و با ارائه آموزش های لازم، آنها را با استانداردهای بین‌المللی منطبق می سازیم. پس از این کار گواهینامه شایستگی به هنرجویان داده می‌شود که براساس آن می‌توانند در هر جای دنیا وارد بازار کار شوند.

اجرای طرح برای 139 هنرجوی هنرستان محمودآباد

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران نیز در این نشست با اشاره به توانمندی‌های هنرجویان مازندرانی در زمینه علوم و فنون دریایی گفت: هنرستان شهید کلانتری محمودآباد در سال 1373 تأسیس شده که در زمینه علوم دریایی دارای دو رشته ناوبری و مکانیک موتورهای دریایی است. در این دو رشته 139 هنرجو مشغول تحصیل هستند که تحت پوشش این طرح ملی قرار می‌گیرند.   

«عسکری نیکزاد» با بیان اینکه مازندران جزو استان‌هایی است که مرز دریایی وسیعی دارد، افزود: این تفاهم‌نامه اتفاق بسیار خوبی است که امیدواریم در راستای عملیاتی‌شدن آن گام‌های مهمی برداشته شده و تنها در حد امضای تفاهم‌نامه نباشد. براساس این تفاهم‌نامه استانداردهای خوبی پیاده‌سازی می‌شود که می تواند در ورود هنرجویان به محیط کار تأثیر فراوانی داشته باشد.

وی استان مازندران را دارای پتانسیل‌های لازم جهت گسترش مراکز علوم و فنون دریایی دانسته و تصریح کرد: می‌توانیم در سه منطقه شرق، مرکز و غرب مازندران مراکز علوم و فنون دریایی جدیدی راه‌اندازی کنیم که این نیازمند همراهی و مشارکت دیگر نهادها است. به ویژه در بندر امیرآباد بهشهر بستر بسیار مناسبی برای این امر وجود دارد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0