برنامه تعالی مدیریت نیازمند مدیرانی با قدرت تصمیم‌گیری بالا است
20 آذر 1397 ، دیدگاه 0

کمال انلاین  به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش مازندران؛ «اسفندیار نظری» در کارگاه آموزشی استقرار مدل اجرایی تعالی مدیریت هنرستان‌های منتخب استان که در اداره آموزش و پرورش شهرستان محمودآباد برگزار شد، اظهار کرد: در راستای برنامه تعالی و سند تحول بنیادین ما سه فرصت انتخاب، شادی کردن و مهارت آموزی را به دانش آموزان می دهیم. 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه هر کس تعقل نکند رستگار نخواهد شد، افزود: دنیای امروز دنیای تصمیم گیری است لذا مدیران باید در لحظه تصمیم اتخاذ کنند که لازمه‌ی این کار آمادگی ذهنی است. به همین جهت آموزش و پرورش با دو تهدید آموزش و نگهداری روبرو است. 

وی با بیان اینکه قرار است برنامه تعالی ما را به سمتی برساند که آموزش را بیش از پیش نگهداری کنیم، تصریح کرد: در اجرای این برنامه قرار است مدارس ما Iso دریافت کنند پس باید در راستای برنامه تعالی و سند تحول بنیادین عرصه را برای دانش‌آموزان آماده سازیم تا فرصت انتخاب، فرصت شادی کردن و فرصت مهارت‌آموزی در مدارس ایجاد شود.  

نظری با بیان این نکته که کارآمدترین نهاد اجتماعی در جامعه آموزش و پرورش است، افزود: توسعه با همراهی آموزش و پرورش انسانی می شود. آموزش و پرورش بیش از آن که یک دستگاه اجرایی باشد یک نهاد گسترده اجتماعی است که زیرساخت تربیتی توسعه را فراهم می آورد که در این بین مدرسه کانون تحول و مدیر مدرسه محور جایگاه اصلی مدرسه محسوب می‌شود. 

وی در ادامه، انگیزه، مهارت های ارتباطی، زکاوت و زیرکی، راستی و صداقت، تشویق و پاداش به موقع، عملگرا بودن، تفویض قدرت، اعتماد به نفس، تسلط و ثبات هیجانی را از ویژگی‌های شخصیتی مدیران موفق دانست و توصیه کرد: مدیران مجری برنامه تعالی مدیریت ضمن تقویت این 10 ویژگی، باید آمادگی رویایی با ناکامی ها، کارشکنی ها و انتقادات درست و نادرست را در اجرای تصمیمات داشته باشند. 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران خاطرنشان کرد: هدف شما مدیران گرانقدر به عنوان پرچمداران کیفیت و قلب‌های تپنده حوزه آموزش فنی و حرفه ای و کاردانش باید این باشد که نتیجه کار با رویکرد مناسب، منطقی و سریع، رضایت دانش آموزان، اولیاء و معلمان را در پی داشته باشد و از همه مهم‌تر به عملکرد دانش‌آموزان با 3 شایستگی مهم یعنی دانش‌آموز فکور، دانش‌آموز مومن و دانش‌آموز با روحیه کارآفرینی به ثمر برسد. 

نظری با بیان اینکه در برنامه تعالی به دنبال رویکرد هستیم نه نتیجه، اظهار داشت: انشاء الله در مسابقات علمی عملی، علمی کاربردی، جشنواره ها و المپیادهای کارآفرینی شاهد آن باشیم که سه مهم در مدارس اتفاق افتد:  1- کسب دانش 2- کسب مهارت زندگی و 3-کسب مهارت کسب و کار، که اینها اهداف مهم ما مدارس به شمار می‌آید. 

مدیر آموزش و پرورش شهرستان محمودآباد نیز در این گردهمایی گفت: در شهرستان محمودآباد 11 هنرستان  فنی و حرفه ای و کاردانش مستقل و ضمیمه دایر است که در راستای هدایت تحصیلی مناسب دانش آموزان در سال تحصیلی جاری، 56 درصد دانش‌آموزان پایه نهم شهرستان به شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش هدایت شده و 44 درصد به شاخه نظری که در این زمینه جزو سه شهر برتر استان هستیم. 

«مرتضی نصری» افزود:  1533 هنرجو در 29 رشته تحصیلی و 81 کلاس درس در هنرستان های شهرستان مشغول  به تحصیل اند که با توجه به رغبت دانش آموزان شهرستان به شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش، در سال تحصیلی جدید یک هنرستان کاردانش مستقل  با دو رشته تحصیلی به نام هنرستان شهید غلامپور به مجموع هنرستان ها اضافه کردیم. 

وی تصریح کرد: استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو در هنرستان شهید کلانتری شهرستان محمودآباد به عنوان هنرستان پایلوت کشوری در راستای بهبود کیفیت آموزشی، برنامه ریزی و حمایت مناسب جهت کسب رتبه های برتر کشوری و استانی هنرآموزان و هنرجویان شهرستان در مسابقات و جشنواره ها ، اجرای مطلوب هفته پیوند اولیاء و کارگاه در سطح هنرستان ها در راستای مشارکت فعال خانواده ها در امر آموزش و پیگیری مجدانه آموزش همراه با تولید در هنرستان ها است. 

نصری با بیان اینکه مدیریت بر فرآیند تعلیم و تربیت یکی از مهم‌ترین عرصه‌های مدیریت در کشور محسوب می شود، خاطرنشان کرد: باید با به‌روزآوری روش‌ها و رویه‌های آموزشی و تربیتی  براساس آخرین یافته‌های علمی و تجارب زیسته، شرایط بهبود کیفیت آنرا فراهم آوریم لذا با توجه به اهمیت ارتقای کیفیت عملکرد مدارس در راستای تحول بنیادین آموزش و پرورش، برنامه تعالی مدیریت مدرسه به عنوان راهکاری جهت نیل به این اهداف در نظر گرفته می شود.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0